18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 35-lecia Muzeum Miasta Łodzi

Anna Pawłowska
Ryszarda Czubaczyńskiego i Małgorzatę Laurentowicz-Granas odznaczono medalami
Ryszarda Czubaczyńskiego i Małgorzatę Laurentowicz-Granas odznaczono medalami fot. Krzysztof Szymczak
Wystawami o sobie i swoich pracownikach uczciło jubileusz 35-lecia Muzeum Miasta Łodzi. Ekspozycję "35 lat Muzeum - miejsca... ludzie... zdarzenia..." otwarto w piątek.

- To właściwie jedna wystawa składająca się z dwóch części. Pierwsza z nich przedstawia historię muzeum, od czasu, jak pracownicy zastali zrujnowany pałac, przeprowadzili remont, do czasu tworzenia najważniejszych wystaw, takich jak otwarcie galerii muzyki imienia Artura Rubinsteina w 1990 roku - opowiada Magdalena Krajewska-Sochala, specjalistka ds. public relation muzeum.

Muzeum Miasta Łodzi od 1975 roku ma siedzibę w Pałacu Poznańskiego przy ul. Ogrodowej 15. Archiwalne zdjęcia pokazują przemiany, zarówno w architekturze, jak i organizacji instytucji. Przypominają muzealników tworzących placówkę i znakomitych gości ze świata polityki, nauki, kultury i biznesu. Wskazują ważne wydarzenia, które tam miały miejsce.

Nazwa Muzeum Miasta Łodzi funkcjonuje od zeszłego roku. Wcześniej było to Muzeum Historii Miasta Łodzi. Od momentu powstania, skupiało się ono na zagadnieniach historii sztuki, architektury, urbanistyki, ale także muzyki, literatury, teatru, filmu i sportu. Do ciekawszych wystaw można zaliczyć: "Z dziejów Łodzi" z 1979 roku, "Z dziejów łódzkiego sportu" z 1983 roku, "W kręgu techniki filmowej" z 1984 roku oraz wystawę pamiątek po Arturze Rubinsteinie z tego samego roku, nagrodzone nagrodą ministra kultury.

W 1992 roku, w odrestaurowanym wschodnim skrzydle pałacu, udostępniona została ekspozycja "Z dziejów Łodzi. Historia - kultura - codzienność", także dostrzeżona przez ministra kultury. Prezentuje ona problematykę początków Łodzi przemysłowej i jej twórców, zwłaszcza Izraela Poznańskiego.

Najnowszą chlubą muzeum jest, prezentowana od tygodnia w przestrzeniach odzyskanych po wydziale komunikacji urzędu miasta, Galeria Mistrzów Polskich, czyli dzieła XIX- i XX-wiecznego malarstwa polskiego z kolekcji biznesmena i miłośnika sztuki - Krzysztofa Musiała.

Instytucją od czasów powstania kierowało trzech dyrektorów: Antoni Szram do 1985 roku, Wojciech Ekiert do 1988 roku i od tego czasu do chwili obecnej - Ryszard Czubaczyński. Dyrektor został odznaczony w piątek, razem z zastępcą Małgorzatą Laurentowicz-Granas, srebrnym medalem zasłużony dla kultury Gloria Artis.

- Druga część wystawy z przymrużeniem oka pokazuje obecnych pracowników muzeum- kończy myśl Magdalena Krajewska-Sochala. - Andrzej Jankowski, nasz kolega z archiwum, pozuje przebrany za Cezara, Ewa Grzelak, kierowniczka działu zbiorów, jest biedronką, a współtworząca wystawę Bożena Szafrańska, fotograf, na zdjęciu z dyrektor Małgorzatą Laurentowicz, jest przebrana za żabę. Ja i Kamila Majchrzycka, jako dział kultury, mamy teatralne maski.

Na przyjęciu jubileuszowym nie zabrakło tortu i szampana. Pracownicy o najdłuższym stażu pracy otrzymali nagrody prezydenta miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto