Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerzy Stuhr reżyseruje spektakl Szewcy Teatrze Nowym w Łodzi [FILM ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Jerzy Stuhr w Teatrze Nowym w Łodzi reżyseruje „Szewców” S.I. Witkiewicza.

„Szewcy. Naukowa sztuka ze „śpiewkami” w trzech aktach” należą do najbardziej groteskowych sztuk Stanisława Ignacego Witkiewicza. W Dużej Sali Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w piątek 8 grudnia 2017 roku zobaczymy premierowy spektakl. Początek przedstawienia o godzinie 19.

„Jest tak wiele tematów, które dręczyły autora i niepokoją nas dzisiaj w równym stopniu” - napisał Jerzy Stuhr (także autor opracowania sztuki) we wprowadzeniu do swojego przedstawienia. - „Te niepokoje wracają kiedy jesteśmy świadkami przemian, co do których celowości nie jesteśmy pewni. Nie jesteśmy pewni też co do ludzi, którzy te przemiany zdecydowali się wprowadzać. Czy prawo jest dla ludzi czy dla władzy? Kim jesteśmy? Europejczykami czy przede wszystkim Polakami? Czy kultura narodowa czy europejska ma być naszą tożsamością? Czy wielka siła kobiecości i jej praw ma zdominować coraz bardziej pogrążający się w kryzysie system patriarchatu? A przede wszystkim ten wielki dylemat, że każda rewolucja pozostawia po sobie niedosyt i niespełnienie. Metafizyczny strach istnienia”.

W widowisku występują aktorzy Teatru Nowego: Monika Buchowiec, Magdalena Kaszewska, Wojciech Bartoszek, Łukasz Gosławski, Gracjan Kielar, Michał Kruk, Tomasz Kubiatowicz, Marek Lipski, Konrad Michalak, Adam Mortas, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński oraz gościnnie Kacper Gaduła-Zawratyński. Scenografię przygotowała Natalia Kitamikado, uczennica Borisa Kudlički, a kostiumy Elżbieta Terlikowska. Muzykę skomponował Jerzy Satanowski.

- Im dłużej pracujemy nad tym przedstawieniem, tym więcej odkrywam w tej sztuce strasznych, przejmujących rzeczy, które są nadzwyczaj aktualne - zauważa Jerzy Stuhr. - Witkacy chciał uchwycić zachodzące w latach trzydziestych zmiany. Zwracał uwagę, że historia lubi się powtarzać, ale przecież czyni to w sposób groteskowy. Dziś sam z zadziwieniem obserwuję jak niewiarygodnie szybko można zmienić ustrój państwa. I jak to, co się dzieje, jest groteskowym właśnie powtórzeniem lat trzydziestych. Jeżeli z taką refleksją wyjdziemy z teatru, to moim zdaniem przesłanie „Szewców” zostanie spełnione.

„Szewcy” swój żywot sceniczny rozpoczęli już po śmierci autora. Po raz pierwszy dramat Witkacego został wystawiony w roku 1957 w Sopocie na scenie kameralnej gdańskiego Teatru Wybrzeże. Wizja społeczeństwa przyszłości oraz wywołanych przez nie rewolucji zaproponowana przez artystę musiała być dotkliwa dla rozentuzjazmowanej zbiorowości dwudziestolecia międzywojennego, a i nie pasowała w pełni kreatorom „powszechnego dobrobytu”. Jak zostanie odebrana współcześnie, w tak drastycznie podzielonej rzeczywistości?

Witkacy to również istotny autor w karierze aktorskiej i reżyserskiej Jerzego Stuhra. Zaczęło się w 1972 roku od roli Leona Węgorzewskiego w „Matce” w reżyserii Jerzego Jarockiego, później Jerzy Stuhr nie tylko grał w sztukach Witkiewicza, ale również je reżyserował w Polsce i we Włoszech - jego pierwszy pobyt w Italii związany był z sesją naukową w Pizzie właśnie o Witkacym i premierą dramatu „Oni” w lutym 1981 roku, do której został zaproszony przez reżysera Giovanniego Pampiglione.

- I muszę przyznać, że odniosłem z Witkacym sukcesy we Włoszech; okazał się on czytelnym autorem i dla Włochów - dodaje Jerzy Stuhr. Aktor zagrał poza tym Witkacego w filmie „Mistyfikacja” Jacka Koprowicza, fantazji na temat powojennego życia pisarza.

Łódzkiej premierze „Szewców” towarzyszy wystawa plakatów teatralnych „Szewska pasja Pągowskiego”, zorganizowana w 40-lecie pracy twórczej Andrzeja Pągowskiego. Artysta jest twórcą plakatu do spektaklu w reżyserii Jerzego Stuhra. Ekspozycję prezentowaną w foyer Dużej Sali Teatru Nowego można oglądać do 31 grudnia.

Z okazji premiery „Szewców” zaplanowano spotkanie z Jerzym Stuhrem, które rozpocznie się w sobotę 9 grudnia o godz. 16 w Dużej Sali Teatru Nowego (ul. Więckowskiego 15). Wstęp jest wolny.

Spektakl bierze udział w III edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa. Przedstawienie będzie ukoronowaniem projektu Łódź stolicą awangardy, którego operatorem jest Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto