Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie ulgi i przywileje mają niewidomi?

Patrycja Wacławska
Fot. Paweł Relikowski
Ułatwienia w pociągach, autobusach i na poczcie...

Osoby niewidome oraz ich opiekunowie mają prawo do ulgowych przejazdów koleją oraz autobusami PKS. I tak:

1. Niewidomi ze znacznym stopniem niepełnosprawności (zaliczeni do dawnej I grupy inwalidzkiej lub całkowicie niezdolni do pracy i do samodzielnej egzystencji albo do samodzielnej egzystencji) mają prawo do:
93 proc. ulgi przy zakupie biletu jednorazowego lub biletu miesięcznego imiennego na pociągi osobowe i zwykłe autobusy PKS,
51 proc. ulgi przy zakupie biletu jednorazowego lub biletu miesięcznego imiennego przy przejazdach pozostałymi pociągami i autobusami PKS;

2. Niewidomi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (zaliczeni do dawnej II grupy lub uznani za całkowicie niezdolnych do pracy) mają prawo do 37 proc. ulgi przy zakupie biletu jednorazowego lub miesięcznego imiennego w przejazdach autobusami PKS i pociągami;

3. Przewodnik podróżujący z osobą niewidomą zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności lub pies przewodnik korzystają z 95 proc. zniżki przy zakupie biletu jednorazowego przy przejazdach autobusami PKS i pociągami. Istotne jest to, że przewodnikiem niewidomego może być jedynie osoba, która ukończyła trzynastu lat.

Wspomnijmy tylko, że odrębne od opisanych zasad przyznawania ulg dotyczą niepełnosprawnych dzieci (wraz z opiekunami), młodzieży i studentów.
Co istotne, uprawnienia do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego przysługują w klasie 2. Osoba uprawniona do ulgowego przejazdu w klasie 2. na podstawie biletów jednorazowych, korzystająca z przejazdu w klasie 1., musi dopłacić różnicę między należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 1. a należnością za pełnopłatny przejazd w klasie 2. Ulga nie obowiązuje na tzw. miejscówki i miejsca sypialne.

W przypadku podróży osób niewidomych poza granicami Polski, obowiązuje aneks specjalny TCV (wspólnej międzynarodowej taryfy na przewóz osób) "Przewóz osób niewidomych i ich przewodników". Zgodnie z nim przewodnikowi niewidomego przysługuje prawo do bezpłatnego przejazdu, podczas gdy niewidomy pasażer uiszcza pełną odpłatność za bilet. Aby móc skorzystać z postanowień aneksu, bilety dla osoby niewidomej oraz towarzyszącego jej przewodnika muszą być zakupione w kraju, w którym została wydana legitymacja osoby niewidomej (zgodnie z przepisami krajowymi), zawsze w relacji "tam i z powrotem". Warunkiem skorzystania z ulgi jest to, by niewidomy i jego przewodnik podróżowali wspólnie, w jednym wagonie tej samej klasy. Niewidomy musi posiadać przy sobie legitymację osoby niewidomej (lub inny dokument pełniący funkcję takiej legitymacji), której numer wpisany jest na bilecie przewodnika i musi być w stanie udokumentować swoją tożsamość. Przewoźnicy honorujący postanowienia aneksu specjalnego TCV "Przewóz osób niewidomych i ich przewodników" to m.in. Koleje: Brytyjskie i Irlandii Północnej - ATOC; Bułgarskie - BDZ; Czeskie - CD; Macedońskie - CFARYM; Luksemburskie - CFL; Rumuńskie - CFR; Irlandzkie - CIE; Portugalskie - CP; Niemieckie - DB AG; Duńskie - DSB; Chorwackie - HZ; Węgierskie - MAV; Holenderskie - NS; Greckie - OSE; Austriackie - BB; Belgijskie - SNCB/NMBS; Słowackie - ZSSK.

W przeciwieństwie do przejazdów kolejowych oraz PKS, zasady odpłatności za przejazd komunikacją miejską nie są uregulowane jednolicie. Każde miasto samo decyduje o przyznaniu i wysokości ulgi dla niewidomego, a także jego przewodnika oraz o sposobie dokumentowania prawa do ulgi.

Zgodnie z Prawem pocztowym, z opłat zwolnione są niektóre przesyłki dla ociemniałych. Za taką właśnie zostanie uznana przesyłka, jeśli zawiera korespondencję lub druki, w których informacja jest utrwalona pismem wypukłym lub na innym nośniku dostępnym do odczytu przez niewidomych lub ociemniałych, możliwe jest sprawdzenie jej zawartości, a jej masa nie przekracza 7000 g.
Zwolnione z opłat są przesyłki dla ociemniałych nadane m.in. przez:
* osobę niewidomą lub ociemniałą i adresowane do biblioteki lub organizacji osób niewidomych lub ociemniałych bądź do organizacji, których celem statutowym jest działanie na rzecz osób niewidomych lub ociemniałych;
* osobę niewidomą lub ociemniałą bądź skierowane do takiej osoby, zawierające wyłącznie informacje utrwalone pismem wypukłym.

Zwolnienie dotyczy opłaty pocztowej za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki, która nie jest przesyłką najszybszej kategorii. Zwolnienie nie obejmuje opłaty za potwierdzenie odbioru przesyłki rejestrowanej.
Przesyłka dla ociemniałych musi być oznaczona na stronie adresowej specjalną nalepką (z wizerunkiem człowieka z białą laską). Nalepki powinny być dostępne w urzędach pocztowych. Na przesyłce musi się także znajdować informacja identyfikująca nadawcę.
Korzystałam z materiałów Polskiego Związku Niewidomych.
============11 (pp) Zdjęcie Autor(25831138)============
infografika: Tomasz Frączek, fot. 123RF
============25 (pp) Cytat 11.5 Bd(25831097)============
Uprawnienia do ulgowych przejazdów koleją przysługująw klasie 2.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto