Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wybrać aparat dla młodego fotografa

Redakcja
Fot. Materiały prasowe
Cyfrowe aparaty fotograficzne są obecnie niemal tak powszechne jak telefony komórkowe. Coraz częściej stają się również popularnym prezentem kupowanym z okazji urodzin, świąt, komunii czy Dnia Dziecka. Wybór odpowiedniego sprzętu nie jest jednak łatwy. Sklepy oferują bogaty asortyment aparatów różnej klasy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu, warto się więc odpowiednio przygotować.

Niestety, nie istnieje jeden uniwersalny aparat, idealny dla każdego fotografującego. Dlatego też na początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto będzie użytkownikiem oraz w jakich sytuacjach aparat najczęściej będzie wykorzystywany.

Aparaty dla rozpoczynających przygodę fotograficzną

Szukając aparatu dla dziecka, powinniśmy skoncentrować się na segmencie cyfrowych aparatów kompaktowych. Aparaty te, popularnie zwane "kompaktami", charakteryzują się małymi rozmiarami oraz niewielką wagą, co znacznie ułatwia ich użytkowanie, zwłaszcza przez najmłodszych fotografów. Lekkie modele, takie jak COOLPIX S3000 dzięki wadze tylko ok. 116 g oraz obudowie o grubości zaledwie 19 mm, z łatwością zmieszczą się w rękach dziecka, jak i w kieszeni spodni, czy kurtki. W przypadku nastoletnich użytkowników możemy zdecydować się również na wybór kompaktu o nieco większym korpusie, jak np. model COOLPIX L110.

Wybierając aparat dla dziecka, powinniśmy również wrócić uwagę na łatwość obsługi. Kompakty
z reguły są bardzo przyjazne dla użytkowników i posiadają polskie menu. Poza funkcją automatycznych ustawień, oferują dużo przydatnych programów tematycznych, sprawdzających się w najbardziej typowych dla dzieci sytuacjach zdjęciowych - w plenerze, podczas wyjazdów wakacyjnych, czy uroczystości rodzinnych. Dzięki temu dziecko z łatwością będzie w stanie wykonać ładne i ostre zdjęcie w każdych warunkach. Aparaty tego typu posiadają również tryb nanoszenia daty oraz samowyzwalacz. Przydatne są także funkcje portretowe, umożliwiające wykonywanie idealnych zdjęć twarzy. Z ciekawych funkcji, które oferują współczesne aparaty kompaktowe, warto również zwrócić uwagę na funkcje przeciwdziałania rozmyciu obrazu czy stabilizacji, ułatwiające uchwycenie dobrego ujęcia w słabym oświetleniu lub gdy fotografowany obiekt porusza się. W niektórych modelach, np. COOLPIX S3000, można dodatkowo uruchomić opcję śledzenia obiektu. Dzięki temu rozwiązaniu ustawiona zostanie na niego ostrość, aż do momentu wykonania zdjęcia. Bardzo pomocne w przypadku najmłodszych użytkowników mogą być również: funkcja wykrywania uśmiechu oraz wykrywania mrugnięcia, oferowane m.in. przez najprostrze aparaty COOLPIX L21 i L22. Ponadto, modele te samodzielnie korygują efekt czerwonych oczu już podczas wykonywania zdjęcia. Warto też zwrócić uwagę na funkcję nagrywanie filmów, która dostępna jest w każdym nowoczesnym kompakcie. Coraz częściej jednak bardziej zaawansowane modele, takie jak COOLPIX L110, umożliwiają rejestrowanie obrazów video w jakości HD.

Bogactwo kolorów

Nie powinniśmy zapominać także o kolorze obudowy, który może w znacznym stopniu uatrakcyjnić aparat w oczach dziecka. Obecnie producenci oferują kompakty w różnorodnych barwach i odcieniach - zielonym, niebieskim, czerwonym, różowym czy pomarańczowym oraz tradycyjnych kolorach - czarnym i srebrnym. Tym samym aparaty kompaktowe mogę pełnić nie tylko ich podstawową funkcję, jaką jest fotografowanie, ale również dodatku do stroju czy środka wyrazu osobowości najmłodszego użytkownika.

Lustrzanka dla młodych fotoamatorów

W przypadku nastoletnich miłośników fotografii powinniśmy rozważyć również zakup cyfrowej lustrzanki. Aparaty tego typu pozwalają na większą swobodę komponowania zdjęć, dzięki możliwości indywidualnego doboru takich parametrów, jak: przysłona, czas naświetlania, czy czułość matrycy. Aby ułatwić fotografowanie młodym amatorom, niektóre popularne lustrzanki, takie jak Nikon D3000, wyposażone są w funkcję inteligentnego podręcznika. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko uzyskać pomoc w odpowiednim doborze parametrów, zwłaszcza w przypadku trudnych, niestandardowych ujęć. Aparaty tego typu oferują również szeroki wybór programów automatycznych, co dodatkowo ułatwia obsługę i fotografowanie.

Dane techniczne - na co zwrócić uwagę

Kolejnym ważnym elementem, który należy przeanalizować przed zakupem aparatu, jest specyfikacja techniczna. Wiele osób przy wyborze kieruje się wyłącznie liczbą megapixeli, choć do większości amatorskich zastosowań wystarczy już matryca o rozdzielczości 3 megapixeli. Umożliwia ona wydrukowanie zdjęć dobrej jakości w standardowym formacie 10x15 cm. Obecnie kompaktowe aparaty cyfrowe przeważnie wyposażone są jednak w matryce o znacznie większej rozdzielczości, np. COOLPIX L21 - 8 megapixeli, czy S3000 - 12 megapixeli. Faktem jest, że im więcej pixeli tym rozdzielczość zdjęcia jest większa, jednak ich liczba nie powinna być jedynym czynnikiem, decydującym o zakupie aparatu. Baczną uwagę powinniśmy również zwrócić na obiektyw, w jaki wyposażony jest dany model. Podczas wyboru nie wystarczy kierować się wyłącznie parametrami zooma, który decyduje o wielkości przybliżenia. Równie istotny jest zakres ogniskowych. To właśnie ten parametr określa kąt widzenia obiektywu. Im dolna wartość ogniskowej jest niższa, np. 27 mm, tym obiektyw dysponuje szerszym kątem widzenia i pozwala nam więcej zobaczyć "po bokach". Z kolei górna wartość, np. 420 mm określa możliwość zawężenia kadru i przybliżenia fotografowanego obiektu. Pamiętajmy, że im większy zakres ogniskowych, tym użytkownik ma większą swobodę wyboru ujęć. W przypadku zakup lustrzanki dla początkującego fotoamatora warto zdecydować się na wybór zestawu z uniwersalnym obiektywem o dużym zakresie ogniskowych, np. AF-S NIKKOR DX 18-55mm f/3.5-5.6G ED. W sytuacji, gdy nie możemy znaleźć informacji dotyczących parametrów obiektywu, warto skorzystać z pomocy sprzedawcy. Powinniśmy również upewnić się, czy aparat został wyposażony w system Autofocus (AF), umożliwiający automatyczne ustawienie ostrości.

Kupując aparat cyfrowy, zwróćmy także uwagę na rodzaj pamięci, który obsługuje dany model. Obecnie większość producentów zarówno w kompaktach, jak i popularnych lustrzankach stosuje karty SD. W przypadku aparatu dla dziecka wystarczająca będzie karta o pojemności 2MB.

Nasz budżet

Na koniec powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jakim budżetem dysponujemy. Cyfrowe aparaty kompaktowe są zazwyczaj tańsze od lustrzanek. Ceny najprostszych kompaktów zaczynają się już od kilkuset złotych. Bardziej zaawansowane modele to wydatek rzędu 1000 zł. Z kolei podstawowe lustrzanki można kupić w cenie niewiele wyższej niż 1400 PLN. Pamiętajmy jednak, aby dobrać aparat stosownie do potrzeb i umiejętności użytkownika oraz naszych aktualnych możliwości finansowych. Nie warto kupować sprzętu "na zapas". Technologia aparatów cyfrowych cały czas się rozwija, a ceny systematycznie spadają. Stary aparat, gdy nasze dziecko z niego "wyrośnie", możemy sprzedać, a pieniądze zainwestować w nowy, bardziej zaawansowany model.

Agnieszka Bischoff - starszy specjalista ds. produktu, Nikon Polska

Słownik terminologiczny:

Autofocus (AF) - system automatycznego ustawiania ostrości.

Matryca światłoczułą, sensor obrazu - układ elementów światłoczułych, przetwarzających padające przez obiektyw na nie światło na sygnał elektryczny, który zmieniany jest na obraz.

ogniskowa - odległość między punktem głównym układu optycznego a jego ogniskiem.
Wartość ogniskowej obiektywów aparatów fotograficznych wyrażana jest w mm. W przypadku obiektywów zmiennoogniskowych podawane są dwie wartości - dolna i górna.

Piksel (eng. pixel) - najmniejszy element obrazu cyfrowego, punkt obrazowy.
Liczba pixeli definiuje rozdzielczość matrycy i wyrażana jest w megapixelach (milionach pixeli).

(Źródło, Radość Fotografowania, wydanie drugie, Nikon Polska Sp. z o.o.)


NIKON Corporation

NIKON działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów, skanerów, mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. NIKON jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych. Wysoka jakość oferowanego sprzętu, jego trwałość i niezawodność pozwoliła firmie NIKON zdobyć przeważającą część rynku fotografii profesjonalnej jak również coraz liczniejsze grono amatorów na całym świecie.

W Polsce firmę reprezentuje NIKON Polska Spółka z o.o., która rozpoczęła swoją działalność 3 listopada 2003 r. jako importer produktów fotograficznych. W Warszawie przy ulicy Postępu 14 firma posiada również centrum serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Więcej informacji o firmie NIKON, jej działalności w Polsce i produktach dostępnych na naszym rynku można znaleźć na stronie

www.nikon.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto