(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Duży czy mały - telewizor jest w każdym mieszkaniu. Warto ustawić go tak, by umożliwiał komfortowe oglądanie telewizji, ale też ładnie wyglądał w naszym salonie.

Miejsce telewizora jest w salonie. Bez względu na to, jak jesteśmy uzależnieni od szklanego ekranu, unikajmy umieszczania go w sypialni lub pokoju dziecięcym. Lepiej też, by nie był widoczny z jadalni.

Czytaj także: Wybieramy szafkę pod telewizor [ZDJĘCIA]

Gdzie go ustawić?

Najlepiej, gdy telewizor stoi lub wisi daleko od okna, ale nie naprzeciw niego. Wtedy nie odbija się w nim światło dzienne. Jeżeli pokój jest bardzo słoneczny, można założyć specjalne rolety.

Unikajmy stawiania odbiornika na tle okien - zbyt duży kontrast męczy oczy. Oglądając telewizję wieczorem, przy zgaszonym świetle, umieśćmy w pobliżu zapaloną lampkę. Zmniejszy to szkodliwy dla wzroku kontrast. Korzystanie z telewizji będzie bardziej komfortowe, gdy ustawimy odbiornik na odpowiedniej wysokości. Jeśli mamy kanapę z wysokim oparciem i oglądamy telewizję, siedząc na niej, ekran powinien znajdować się na wysokości naszych oczu. Ale gdy uwielbiamy się wylegiwać na kanapie, może być on wyżej lub niżej.

Bezpieczna odległość

W przypadku telewizorów LCD lub plazmowych jedynym wyznacznikiem odległości jest nasz komfort oglądania. Jednak zbyt mała odległość powoduje wrażenie sporej pikselizacji obrazu. Staje się on rozmyty i nieostry. Im telewizor jest większy, tym z dalszej odległości powinniśmy patrzeć na ekran. Odbiorniki 21-25-calowe wymagają odstępu 2,5-3 metrów. Przy 26-29-calowych zachowujemy odległość 3-3,5 metra. Najlepszy kąt widzenia, czyli taki, w którym widzimy najwięcej szczegółów i koncentrujemy się na obrazie, wynosi od 30 do 36 stopni.

Zobacz też: Jak dobrze urządzić salon?

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!