Jeśli chcesz mieć bieżącą wodę w domu, musisz najpierw zadbać o przyłącze wodociągowe Jeśli chcesz mieć bieżącą wodę w domu, musisz najpierw zadbać o przyłącze wodociągowe

Jeśli chcesz mieć bieżącą wodę w domu, musisz najpierw zadbać o przyłącze wodociągowe (© Fot. archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ci, którzy się budują, napotykają na początku na całkiem prozaiczne problemy - na przykład jak powinien się zachować inwestor, który zamierza korzystać z wodociągu? Bez wody nie da się prowadzić budowy. Ważne są też inne przyłącza.

Z wnioskiem od urzędu do urzędu

Jeśli chodzi o wodę na budowie, to inwestor powinien jak najwcześniej wystąpić z wnioskiem o określenie warunków jej dostawy. To bardzo ważny etap współpracy, który decyduje o dalszych działaniach. We wstępnych warunkach przedsiębiorstwo zwykle określa, czy istnieje możliwość przyłączenia klienta do sieci, jakie warunki techniczne powinno spełniać przyłącze. Następnie można zawrzeć umowę przyłączeniową np. na czas budowy. Po wykonaniu docelowego przyłącza, zgodnego z określonymi przez przedsiębiorstwo warunkami, inwestor zgłasza się do przedsiębiorstwa wodociągowego i to służby tego przedsiębiorstwa włączają przyłącze do sieci.

Czytaj także: Samodzielna budowa domu - czego się boimy?

To bardzo ważne - nie można sobie przecież wyobrazić, że każda osoba fizyczna czy właściciel budynku dowolnie włącza swój obiekt do sieci - spowodowałoby to chaos i stanowiło zagrożenie dla innych użytkowników.

Solidarny obowiązek rozliczania się

Przyłącze jest własnością klienta, więc na nim spoczywa obowiązek dbania o nie. Przyłącze musi być zabezpieczone przed zalaniem, zamarzaniem, dostępem osób niepożądanych. Dlatego zalecane jest umieszczenie wodomierza tuż za zewnętrzną ścianą budynku, najlepiej w pomieszczeniu skanalizowanym, tak by w razie awarii wylewająca się woda miała gdzie odpłynąć. Przed inwestorami staje też inny problem - coraz częściej kupujemy domy budowane przez deweloperów w mniejszych lub większych osiedlach. W tym przypadku o warunkach dostawy wody trzeba pomyśleć już w początkowych rozmowach o zakupie domu. Najbezpieczniej i najwygodniej jest, kiedy osiedle jest podzielone na działki i każdy z właścicieli może zawrzeć umowę bezpośrednio z wodociągami - rozliczenia są wówczas jasne i klarowne. Jeśli przedsiębiorca budujący osiedle wystąpi o warunki dostarczania wody dla jednego odbiorcy, można zainstalować tylko jedno przyłącze i jeden wodomierz. Rodzi to solidarny obowiązek rozliczania się przez wszystkich właścicieli, co nie
zawsze jest proste. Przedsiębiorstwo wodociągowe nie jest w stanie przejąć zbudowanej np. przez dewelopera sieci, bo nie byłoby to zgodne z zasadami funkcjonowania spółek prawa handlowego. Zdarza się, że taką sieć przejmuje gmina i zawiera z wodociągami umowę na warunki eksploatacji. Warunkiem jest dobra jakość techniczna wykonanej sieci i jej niezbędność dla mieszkańców.

Zobacz też: Budowa czy kupno domu - co się bardziej opłaca?

Natomiast zanim kupimy działkę budowlaną na odludziu, należałoby zwrócić się do przedsiębiorstwa wodociągów z wnioskiem o ustalenie warunków dostawy wody i odbioru ścieków. Jeśli wodociąg jest w pobliżu, przedsiębiorstwo określa warunki przyłączenia do sieci. Jeśli w pobliżu nie ma sieci, przedsiębiorstwo informuje o tym klienta. Wówczas należy pomyśleć o studni i przydomowej oczyszczalni ścieków lub własnym szambie. Nie jest możliwe wybudowanie na życzenie klienta sieci wodociągowej. Zaopatrzenie mieszkańców w wodę jest bowiem zadaniem gminy.

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!