Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak karmią w szpitalach i domach dziecka? Wyniki kontroli w Łodzi

Alicja Zboińska
Zła jakość, brak informacji o składnikach wywołujących alergię, inne składniki niż deklarowane- to główne grzechy firm kateringowych, które dostarczają posiłki do szpitali, domów pomocy społecznej, domów dziecka i podobnych instytucji z województwa łódzkiego. 

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Zła jakość, brak informacji o składnikach wywołujących alergię, inne składniki niż deklarowane- to główne grzechy firm kateringowych, które dostarczają posiłki do szpitali, domów pomocy społecznej, domów dziecka i podobnych instytucji z województwa łódzkiego. CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE Pixabay
Zła jakość, brak informacji o składnikach wywołujących alergię, inne składniki niż deklarowane- to główne grzechy firm kateringowych, które dostarczają posiłki do szpitali, domów pomocy społecznej, domów dziecka i podobnych instytucji z województwa łódzkiego.

Potrawy dostarczane przez firmy kateringowe skontrolowali inspektorzy handlowi z Łodzi i województwa łódzkiego. Sprawdzili pięciu przedsiębiorców, a nieprawidłowości stwierdzili w trzech placówkach. Zbadali dokładnie 99 potraw, z których zakwestionowali 17 potraw - ze względu na złą jakość lub oznakowanie.

- Na śniadanie i kolację w ramach diety podstawowej, wątrobowej, cukrzycowej i chorych dla fenyloketonurię podawano miks tłuszczowy do smarowania, a nie jak deklarowano w jadłospisie masło - czytamy w wynikach kontroli. - W serwowanej na obiad zupie neapolitańskiej wykorzystano produkt seropodobny topiony zamiast sera topionego.

W przypadku niektórych posiłków brakowało informacji o składnikach, które powodują alergie, a to może mieć poważne konsekwencje.

- Producent ma obowiązek poinformowania konsumenta o alerganach znajdujących się w produkcie czy potrawie, gdyż to on jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo konsumentów - zaznacza Magdalena Siuba-Strzelińska, dietetyk, zastępca kierownika
Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. - Jeśli takiej informacji nie ma, konsument, dla którego etykieta jest źródłem informacji o produkcie czypotrawie, nie będzie w stanie wybrać produktu korzystnego dla swojego zdrowia.

Dietetyk zaznacza, że w ten sposób można narazić się na wystąpienie objawów alergii lub nietolerancji pokarmowych takich jak: biegunka, zmiany skórne (np. egzema, pokrzywka), zaburzenia ze strony układu oddechowego (np. kaszel, nieżyt nosa, astma), zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, a nawet wstrząs anafilaktyczny.

W dwóch firmach w użyciu były wagi bez legalizacji oraz domowe. W sumie w przypadku trzech przedsiębiorców wszczęto postępowania, które mogą się skończyć nałożeniem kar finansowych. Dwóch przedsiębiorców zapłaciło za badania, a jeden dostał mandat za 150 za wagi bez legalizacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto