(© Polskapresse)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Polacy zrezygnowali z noszenia pościeli i ręczników do pralni, próbują poradzić sobie z tym problemem w domach. Z problemem borykają się ci, którzy mają nowe, szczelne okna.

To problem, z którym boryka się wielu osób: jak i gdzie suszyć pranie? W niewielu budynkach do dyspozycji mieszkańców są wspólne suszarnie czy strychy. W lepszej sytuacji są posiadacze domów, którzy często przeznaczają na ten cel osobne pomieszczenie, w najgorszej - mieszkańcy blokowisk. Przed kilku laty narodził się oddolny ruch przeciwko obwieszaniu praniem balkonów. W niektórych miastach i spółdzielniach mieszkaniowych działania skierowane przeciw dekorowaniu bielizną wspólnej (estetycznie!) przestrzeni przybrały nawet formę zinstytucjonalizowaną: w regulaminach pojawiły się zakazy.

Czytaj także: Jak zadbać o dobrą wentylację w domu?

Mając za sobą takie doświadczenia - wielu rodaków, podróżujących po Europie, mieszkających tam - ze zdziwieniem patrzy na powiewające beztrosko na sznurkach, rozciągniętych między oknami kamieniczek, nad wąskimi uliczkami włoskich czy francuskich zabytkowych miasteczek, desusy. A przecież zapachu czystego prania, wysuszonego na świeżym powietrzu, nie są w stanie podrobić producenci nawet najdroższych płynów do płukania tkanin...

Mokry problem

Z suszeniem prania mamy szczególne kłopoty w okresie jesienno-zimowym. Z powodu chłodu i częstych opadów wywieszanie ubrań na dworze jest przeważnie niemożliwe, muszą więc one schnąć w czterech ścianach. Jak sprawić, by było to najmniej uciążliwe dla domowników, zabezpieczając jednocześnie mieszkanie przez pojawieniem się pleśni? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

Mechaniczni pomocnicy

Kto ma dość pieniędzy i miejsca - może sięgnąć po standard amerykański - elektryczną suszarkę lub bardziej odpowiadającą naszym metrażom pralkę posiadającą dodatkową funkcję suszenia. Pralko-suszarka też ma jednak kilka minusów. Ze względu na dużą ilość prądu, którego urządzenie potrzebuje do pracy, jest to rozwiązanie mało ekonomiczne i mało wygodne. Suszenie jest czasochłonne, ponieważ nie można jednorazowo wysuszyć całego prania (tzw. wsadu), z reguły bowiem do suszenia można załadować tylko pół bębna. Wygodniejsza jest suszarka, ale wymaga dodatkowego miejsca. Z dwóch podstawowych typów - suszarek ewakuacyjnych i kondensacyjnych - warto wybrać ten drugi, ponieważ nie wymaga on podłączenia do wentylacji, a bielizny przeważnie nie trzeba już prasować.

Suszenie z pomysłem

Jeśli domowy budżet lub metraż nie pozwalają na takie rozwiązania - do suszenia prania najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju stojące i wiszące suszarki. W łazience można zastosować suszarki podwieszane pod sufitem. Jednak w małych pomieszczeniach, szczególnie tych wyposażonych w kabinę prysznicową, takie rozwiązanie jest mało komfortowe, a czasem wręcz niemożliwe do zainstalowania. Zazwyczaj nie nadają się one również do suszenia ciężkich rzeczy, na przykład pościeli.

Suszarki stojące, posiadające rozkładane skrzydła, są bardziej poręczne i można na nich rozwiesić więcej mokrych rzeczy. Jednak widok obwieszonej suszarki, stojącej pośrodku łazienki lub pokoju dziennego - dla wielu osób jest nie do zaakceptowania.

Zobacz też: Pralka nie tylko w łazience

- W takim przypadku warto sięgnąć po pomysłowe rozwiązania, jakimi są wysokie, stojące suszarki. Zajmują one znacznie mniej miejsca, można umieścić je na przykład w kabinie prysznicowej - radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda. - Dostępne są również suszarki, które mogą być ustawiane na wannie lub przymocowane do balkonu bądź kaloryfera. Inwestujmy w produkty wysokiej jakości - dzięki temu mamy np. gwarancję, że materiał, z którego wykonana jest suszarka nie zardzewieje pod wpływem rozwieszonego na niej wilgotnego prania, a tym samym nie pozostawi na naszej odzieży trudnych do usunięcia zabrudzeń.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!