Urządzeniami sterować możemy przy pomocy komputera także na odległość

Urządzeniami sterować możemy przy pomocy komputera także na odległość (© Fot. archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Każda nieruchomość nosząca miano inteligentnej posiada specjalną instalację, której mózg stanowi centrala i to od niej zaczyna się budowa inteligentnego domu.

Centrala łączy się z modułami, które są elementami wykonawczymi. To za ich pośrednictwem możemy sterować wszystkimi urządzeniami działającymi pod napięciem, które są w domu.

Czytaj także: Zamek biometryczny skutecznie ochroni nas przed włamywaczami

Miniaturowa centrala

- Cechą wyróżniającą domy inteligentne jest fakt, iż za pomocą modułów będziemy mogli zdalnie sterować wszystkimi podłączonymi pod nie elementami, niezależnie od miejsca na ziemi, w którym się aktualnie znajdujemy. Wszystko to przy użyciu telefonu komórkowego, komputera czy iPada - mówi Rafał Ciszewski z Fibaro. - Dodatkową zaletą instalacji Fibaro jest fakt, iż jest ona bezinwazyjna dla domu, co oznacza, że nie musimy kłaść setek metrów kabli, by połączyć urządzenia. - Zminiaturyzowane moduły instaluje się w dowolnej puszce podtynkowej i zawsze można je wyjąć ze ściany i zainstalować w nowym miejscu - dodaje Rafał Ciszewski.

Taka inteligentna instalacja umożliwia sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem, system alarmowym, multimediami, roletami i żaluzjami zewnętrznymi, a nawet podlewaniem ogrodu. Wszystko zależy od inwencji i potrzeb właściciela nieruchomości.

Instaluj i oszczędzaj

Co istotne, zainstalowanie systemu daje możliwość zaoszczędzenia nawet 30 proc. energii cieplnej i 23 proc. energii elektrycznej. Wynika to chociażby ze zdalnego zarządzania pracą kotła, sterowania roletami w zależności od warunków pogodowych, regulacją natężenia oświetlenia czy wyłączaniem się wszystkich urządzeń pracujących w trybie stand-by w momencie wyjścia lokatora z domu.

Inteligentne mieszkanie w standardzie

Z duchem czasu idą również deweloperzy, oferując swoim klientom rozwiązania inteligentnego domu w standardzie. Tak jest w przypadku mieszkań na nowo powstającym osiedlu Świerkowa Polana II w Robakowie.

- Bonusem, który otrzymuje od nas klient przy zakupie lokalu, jest system inteligentnego domu, który na nasze potrzeby nazwaliśmy systemem inteligentnego mieszkania. W standardzie każda nieruchomość wyposażona została w Centralę Fibaro HC2 i 6 modułów zarządzających - mówi Piotr Swoboda, prezes Skaland. - W ten sposób dajemy naszym klientom możliwość podniesienia w znaczący sposób komfortu użytkowania mieszkania i w zależności od konfiguracji urządzeń znaczącego obniżenia kosztów eksploatacji nieruchomości - dodaje Piotr Swoboda. Istotne jest to, że system można cały czas rozbudowywać i uzyskiwać nowe funkcjonalności. Daje nam to możliwość rozłożenia kosztów w czasie. Ponadto system inteligentnego mieszkania można zintegrować z systemem alarmowym i również zarządzać nim zdalnie za pomocą telefonu komórkowego.

Zobacz też: Piękne i praktyczne oświetlenie zewnętrzne

Login i hasło do sieci

Nie każdy jednak może "zarządzać" naszym mieszkaniem. Przed dostępem osób trzecich system Fibaro zabezpieczony jest protokołem WPA2 (dostępowe hasło do sieci) oraz loginem i hasłem broniącym wejścia do centralki.

Inteligentne systemy zarządzania nieruchomościami powoli wkraczają do naszych domostw. To, czym tak naprawdę możemy sterować, ograniczone jest jedynie wyobraźnią użytkownika i ilością modułów. Bez względu na miejsce na świecie nasze mieszkanie będzie zawsze zasięgu telefonu komórkowego, o ile nie stracimy samego zasięgu. To świetne rozwiązanie dla osób zapracowanych, które wychodzą rano w domu, by wrócić do niego późnym wieczorem. Dzięki temu mają cały czas kontrolę nad mieszkaniem czy domem, ogrzewaniem, klimatyzacją i światłem.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!