Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Instytut CZMP ma być przekształcony w spółkę

Joanna Barczykowska
Od 1 marca szpitalne poradnie w Instytucie CZMP mają działać jak prywatne przychodnie
Od 1 marca szpitalne poradnie w Instytucie CZMP mają działać jak prywatne przychodnie fot. Grzegorz Gałasiński
Długi Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki rosną z dnia na dzień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopisał właśnie placówce kolejnych 50 milionów złotych.

Ta potężna kwota to odsetki od głównego długu, które biegną od 2004 roku. Komornicy grożą zamrożeniem kont szpitala, a pacjenci boją się, że zabraknie nawet na leki. Dyrekcja "Matki Polki" mówi, że znalazła sposób na rosnące kłopoty finansowe. Chce skomercjalizować placówkę i przekształcić ją w jednoosobową spółkę ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa.

- To dla nas jedyna szansa. W grudniu złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Zdrowia o komercjalizację szpitala. Czekamy jeszcze na ostateczne ustalenia, ale powoli rozpoczynamy już ten proces. W styczniu spośród naszych lekarzy wybraliśmy radę nadzorczą i zarząd przyszłej spółki. To oni będą odpowiedzialni za kondycję finansową szpitala - tłumaczy prof. Przemysław Oszukowski, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. - Jako spółka szpital nie będzie mógł przynosić strat, a ostatnie lata pokazały, że bez starych długów możemy sobie świetnie radzić. W poprzednich dwóch latach zbilansowaliśmy wydatki i koszty. Nie zarobiliśmy, ale też nie powiększyliśmy długów. Niestety, stare długi powodują, że co roku mamy wielomilionową stratę - dodaje Oszukowski.

Po przekształceniu w spółkę szpital będzie mógł rozpocząć także działalność komercyjną, a zyski pozwolą na modernizację i inwestycje w nowoczesny sprzęt. - Najważniejsze jest dla nas dobro pacjenta, ale to duży szpital i możemy skorzystać z pracy naszych specjalistów, także przy komercyjnych zabiegach. Do tej pory ograniczało nas prawo, które zabrania publicznym placówkom działalności komercyjnej w usługach, które są zakontraktowane przez NFZ. Jako spółka możemy rozszerzyć działalność - mówi Oszukowski.

Królikiem doświadczalnym mają być szpitalne poradnie, które już od 1 marca zaczną działać jako prywatne przychodnie. - To część naszego planu naprawczego. Oddajemy poradnie naszym lekarzom na podstawie umów cesji. Przejmują oni także kontrakty z NFZ, które podpisał szpital. To znaczy, że dla pacjentów nic się nie zmieni. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze, które będziemy mogli wydać na przykład na leki - mówi Oszukowski.

A co z długami szpitala? - Mamy nadzieję, że przy przekształceniu zostaną spłacone przez rząd w formie dokapitalizowania spółki, tak jak stało się to w szpitalachw Kutnie i Pabianicach - mówi dyr. Oszukowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto