Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia "Szuflandii" i kolejne opóźnienia w pracach remontowych [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Szuflandię, czyli dawną siedzibę firmy „Mitranza”, zbudował Zygmunt Teeman w latach 1923-25
Szuflandię, czyli dawną siedzibę firmy „Mitranza”, zbudował Zygmunt Teeman w latach 1923-25 Krzysztof Szymczak
Rezydencja została zbudowana w latach 20. XX w, mieściła się w niej siedziba Towarzystwa Transportu „Mitranza”, a potem dyrekcja łódzkiej drogówki. Obiekt przy Wólczańskiej 17 znamy raczej jako "Szuflandia", w której Juliusz Machulski kręcił tam słynny „Kingsajz”. Dlaczego wciąż nie znamy terminu rozpoczęcia prac remontowych?

Remont tej stylowej, zabytkowej, ale zdewastowanej i zrujnowanej rezydencji, w której będzie siedziba Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej już dawno powinien się rozpocząć, ale ciągle pojawiały się jakieś problemy.

Przepychanki w Radzie Miejskiej
W 2014 roku Rada Miejska w Łodzi odrzuciła projekt uchwały dotyczącej przekazania zabytkowej willi przy Wólczańskiej 17 dla ŁSI. Pomysłodawcy liczyli, że ŁSI odnowi zabytek, a później będzie mieć w nim siedzibę. Spółka ta cały czas wynajmuje lokal przy ul. Piotrkowskiej 190 (tam gdzie „Domus”) i płaci za to duże pieniądze.

- Do sprawy wróciliśmy w 2015 roku i tym razem udało się przekonać większość radnych. Sprawa remontu stała się bardzo pilna, bowiem stan obiektu znacznie się pogorszył: zawalił się dach i trzeba było go rozebrać, aby nie doszło do katastrofy budowlanej. Stan obiektu jest katastrofalny. Dlatego w dużym stopniu będzie to odbudowa, która pochłonie około 10 milionów złotych - wyjaśnia Paweł Bliźniuk, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

Po tych decyzjach sprawa nabrała tempa, bowiem rozpisano już przetarg na prace remontowo-renowacyjne, do którego przystąpiło sześć firm budowlanych: jedna z Włocławka i pięć z Warszawy.

- Kolejne etapy postępowania w tej sprawie to: sprawdzenie ofert, zaproszenie do aukcji i jej przeprowadzenie, co zaplanowano na początek marca. Podpisanie umowy nastąpi po 20 marca, a oddanie gotowych obiektów przewidujemy na koniec 2018 roku - informuje Jolanta Baranowska z biura prasowego prezydenta Łodzi.

Zobacz też: Szuflandia odzyska dawny blask. Zbliża się remont zabytkowej willi na Wólczańskiej

Figura, Chmielnik i Szuflandia w piwnicy
Jak zapewnia Jolanta Baranowska willa jest chroniona i odpowiednio zabezpieczona. Zanim popadła w ruinę, „zagrała” w znanym filmie Juliusza Machulskiego „Kingsajz”. Na parterze mieścił się filmowy Instytut Badań Czwartorzędu, a w piwnicy była Szuflandia. Rezydencję w całej okazałości możemy oglądać w scenie, w której Ala (Katarzyna Figura) i Olo (Jacek Chmielnik) ruszają na pomoc Adasiowi (Grzegorzowi Heromińskiemu).

Miejsce to znają doskonale nie tylko sympatycy filmu, lecz także miłośnicy dawnej Łodzi. A to dlatego, że na posesji mamy dwa zabytkowe obiekty: powszechnie znaną Szuflandię i mało znaną, bo ukrytą w głębi podwórka willę. Kto je zbudował i jaka była ich historia?

W różnych publikacjach - w tym także internetowych - pojawiały się informacje, że willa na podwórku należała do Izaaka Bornsteina, zaś rezydencja zwana Szuflandią do Edwarda Hentschela, który miał fabrykę po drugiej stronie ul. Wólczańskiej (w PRL należała do Zakładów Przemysłu Skórzanego „Skogar”).

Prof. Stefański wyjaśnia tajemnicę rezydencji
Sprawą zajął się prof. Krzysztof Stefański z UŁ, czołowy znawca łódzkich zabytków. W oparciu o kwerendę w archiwach odkrył, że willę w podwórku w latach 1922-1923 zbudował przedsiębiorca Zygmunt Teeman, dyrektor Międzynarodowego Towarzystwa Transportu i Żeglugi „Mitranza”. Mieszkał w niej z żoną i rodziną do II wojny światowej, a zginął najpewniej w getcie warszawskim.

Filmowa willa przy Wólczańskiej zostanie wyremontowana do 2018 roku

On też jako siedzibę dla towarzystwa „Mitranza” w latach 1923-1925 wybudował obok piętrową rezydencję z poddaszem. Autorem obu projektów był ceniony architekt Paweł Lewy, który w latach 30. XX wieku specjalizował się w projektowaniu luksusowych kamienic modernistycznych, jak np. na rogu ul. Zielonej i Gdańskiej oraz u zbiegu al. Kościuszki i Mickiewicza (od strony „Centralu”). Rozbieżności na temat genezy obiektów zapewne wzięły się stąd, że posesja należała najpierw do Hentschela, następnie do Bornsteina i wreszcie do Teemana, który zabrał się za budowę.

Po wojnie wprowadzili się tam drogowcy: w rezydencji były biura, a w willi laboratorium. W 1975 r. biura Dyrekcji Okręgowej Dróg Publicznych w Łodzi przeniesiono na ul. Roosevelta, zaś przy ul. Wólczańskiej zostało jedynie laboratorium. Aby dostać się do niego trzeba było przejechać przez bramę w lewym ryzalicie, który rozebrano w latach 90. XX wieku, bo był w złym stanie technicznym i ciężarówki nie mogły zmieścić się w bramie. Do tego doszedł pożar, po którym dach się zapadł. Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi przygotowali projekt odbudowy, ale nie zdołali go zrealizować.

Dopiero teraz Szuflandia, którą w 2012 roku przejęło miasto, zostanie odnowiona.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto