Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hanna Zdanowska złożyła ślubowanie. Czas na odśnieżanie

(msm)
Tak Hanna Zdanowska prezentuje się w swoim gabinecie.
Tak Hanna Zdanowska prezentuje się w swoim gabinecie. Express Ilustrowany
Uporanie się ze śniegiem paraliżującym miasto to najważniejsze zadanie, jakie stoi przed Hanną Zdanowską. W poniedziałek została oficjalnie zaprzysiężona na prezydenta Łodzi podczas sesji Rady Miejskiej.

Po złożeniu ślubowania wygłosiła przemówienie, w którym zawarła większość swoich haseł z kampanii wyborczej.

Sesja rozpoczęła się z 10-minutowym opóźnieniem, ponieważ do Dużej Sali Obrad magistratu przybyło wielu gości z bukietami kwiatów, którzy chcieli uhonorować pierwszą w historii miasta kobietę prezydenta. Zjawili się m.in. Mirosław Drzewiecki, Cezary Grabarczyk, Andrzej Biernat, Iwona Śledzińska-Katarasińska, Krzysztof Kwiatkowski, Maciej Grubski (wszyscy PO). Przybyli również posłowie: Sławomir Worach (PiS), Zdzisława Janowska (SDPL), Sylwester Pawłowski (SLD). Pojawili się także: wicepremier z rządu AWS Janusz Tomaszewski oraz Maciej Winsche - dyrektor Zakładu Dróg i Transportu (w ubiegłym tygodniu był na zwolnieniu lekarskim). W sesji uczestniczyło 29 z 43 radnych. Jacek Kępa, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej, wręczył Zdanowskiej zaświadczenie o wyborze, a o godz. 10.19 nowa prezydent miasta wypowiedziała rotę przysięgi, którą zakończyła słowami "Tak mi dopomóż Bóg!". Następnie wygłosiła przemówienie, które rozpoczęła od uczczenia minutą ciszy pamięci ofiar stanu wojennego.

- Łódź wymaga zmian. Jestem przekonana, że odbudujemy nasze miasto. Możemy tego dokonać tylko wtedy, gdy połączymy nasze siły. Proponuję wszystkim mieszkańcom i siłom politycznym udział w wielkim planie modernizacji Łodzi, którego celem jest stworzenie miasta przyjaznego dla mieszkańców i inwestorów, dumnego ze swojej kultury i historii, otwartego na wyzwania XXI wieku - zaczęła. - Łódź nie wykorzystała szansy, przed którą stanęła po wejściu do Unii Europejskiej. Nasze miasto w 2002 roku miało taki sam budżet jak Wrocław, a dziś, po zaledwie ośmiu latach, ma wpływy o połowę niższe. Nic dziwnego, że przeciętne zarobki łodzian są już prawie o 500 złotych mniejsze niż we Wrocławiu.

Prezydent zamierza realizować wielki plan modernizacji, którego kluczowym elementem będzie Nowe Centrum Łodzi, z podziemnym dworcem Łódź Fabryczna.

Później przez około pół godziny Zdanowska przyjmowała gratulacje i kwiaty, a po zakończeniu sesji poszła do swojego gabinetu. Zajęła ten, w którym pracował wiceprezydent Łukasz Magin, a wcześniej przez 7 lat prezydent Jerzy Kropiwnicki (za jego rządów Zdanowska przez 9 miesięcy była wiceprezydentem). Na parterze urzędu ma mieć drugi gabinet, w którym będzie spotykać się z mieszkańcami. Wbrew zapowiedziom nie przedstawiła w poniedziałek swoich zastępców, bo jak stwierdziła, chce... dozować emocje i przynajmniej jeden dzień być sama w centrum zainteresowania mediów. Później do gabinetu pani prezydent weszli zaproszeni przez nią na kawę posłowie PO: Drzewiecki, Grabarczyk i Biernat. Zdanowska spotkała się także z dyrektorem ZDiT Maciejem Winsche. Według niej, paraliż miasta na skutek opadów śniegu jest wysoce zawiniony przez ZDiT. We wtorek o godz. 8.15 ma się odbyć kolejne spotkanie, na którym zapadnie decyzja co do dalszych losów dyrektora ZDiT.

* * * * *

Hanna Zdanowska będzie zarabiała jako prezydent Łodzi 12 tys. 847 zł brutto. Jest to najwyższe wynagrodzenie, które może otrzymać urzędnik. Łódzcy radni trzy lata temu przegłosowali uchwałę, że wysokość pensji prezydenta miasta zawsze będzie w maksymalnej wysokości dopuszczonej przepisami - niezależnie od tego, kto nim będzie.

Prezydent Łodzi zapowiedziała gruntowną modernizację urzędu miasta. Wiceprezydentami miasta prawdopodobnie zostaną: Tomasz Kacprzak (przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi), Marek Cieślak (prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), Zbigniew Papierski (prezes spółki pocztowej) oraz Krzysztof Piątkowski (szef klubu radnych PiS w Radzie Miejskiej). Prawdopodobnie nowy będzie także sekretarz miasta (obecnie Barbara Mrozowska-Nieradko), za to szansę na zachowanie posady ma skarbnik Krzysztof Mączkowski.

Co chce zrobić Hanna Zdanowska (wg jej expose):

• włączyć Łódź w sieć powstających autostrad i dróg ekspresowych;
• przeprowadzić remonty kluczowych ulic wraz z wymianą chodników;
• zbudować sieć parkingów i ścieżek rowerowych;
• zwiększyć rolę transportu publicznego, wprowadzając kartę miejską;
• rozpocząć program remontu 100 kamienic;
• umożliwić wykup mieszkań oraz wprowadzić elektroniczną ewidencję nieruchomości;
• wysłać dodatkowe patrole policji i straży
miejskiej oraz doświetlić ulice;
• zwiększyć nakłady finansowe na utrzymanie czystości w mieście;
• wprowadzić szerokopasmy internet w Łodzi, ze szczególnym naciskiem na podłączenie do niego wszystkich szkół;
• zrealizować program "Komputer dla każdego ucznia" wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury;
• powołać biuro festiwalowe oceniające i wspierające najlepsze projekty;
• zbudować Park Kultur Alternatywnych dla dzieci i młodzieży.

Zobacz: Hanna Zdanowska zaczyna rządzić Łodzią

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto