Geoportal Województwa Łódzkiego

Geoportal Województwa Łódzkiego

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Geoportal Województwa Łódzkiego zawierający zbiór cyfrowych map i danych dotyczących obiektów na terenie regionu uruchomił Urząd Marszałkowski w Łodzi. Portal pozwala m.in. na ustalenie położenia obiektu, adresu czy numeru działki.

Geoportal Województwa Łódzkiego zapewnia dostęp do wszystkich map cyfrowych opisujących województwo łódzkie. Zawiera osiem działów tematycznych, tj. dział obiektów użyteczności publicznej, inwestora, społeczeństwa obywatelskiego, ortofotomap, łowiectwa, map glebowo-rolniczych i geologicznych oraz udostępniania map.

"Geoportal to informacje gospodarcze, turystyczne, ewidencja zabytków, informacje o zagospodarowaniu przestrzennym. To rzecz, którą zgodnie z dyrektywami unijnymi realizujemy, tworząc mapy cyfrowe i bazy danych" - mówił we wtorek na spotkaniu z dziennikarzami marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień.

System ma być źródłem informacji zarówno dla administracji, służb publicznych, podmiotów gospodarczych, jak i mieszkańców. Zawiera również ważne informacje z punktu widzenia zarządzania kryzysowego (szpitale, niebezpieczne rurociągi, linie energetyczne czy zbiorniki wodne). W przyszłości ma być rozbudowywany o kolejne moduły tematyczne.

Jak podkreślił dyr. Departamentu Geodezji i Kartografii UM Aleksander Bielicki, geoportal skierowany jest do każdego - mieszkańców, turystów, inwestorów. W zakładce dla inwestora znajdują się mapy i informacje o obszarach, które gminy w Łódzkiem przeznaczają obecnie pod inwestycje. Każdy może uzyskać też np. informacje o numerze i adresie działki, którą jest zainteresowany.

"Znajdują się tam także zdjęcia danego obszaru, jego parametry, powierzchnia, informacje z kim się skontaktować, jeżeli inwestor chciałby na dany teren wejść, a także informacje o otoczeniu danej inwestycji. Dla niektórych podane są np. parametry określające, ile na dany obszar można dostarczyć wody, prądu, gazu, jakiego typu inwestycja może tam powstać" - zaznaczył Bielicki.

Jego zdaniem Geoportal Województwa Łódzkiego jest też doskonałym narzędziem do promocji województwa. Serwis funkcjonuje od kilku tygodni i już zanotował ponad 40 tys. odwiedzin, nawet z tak odległych krajów, jak Chiny czy Japonia.

Korzystanie z serwisu jest bezpłatne i dostępne dla każdego. Jedynie pobieranie map w postaci cyfrowych kopii wiąże się z opłatą.

Geoportal Województwa Łódzkiego to jeden z elementów projektu "Infrastruktura Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Łódzkiego", którego realizacja ma się zakończyć w przyszłym roku. Projekt realizowany jest w partnerstwie z 12 powiatami regionu. Jego wartość to 30,6 mln zł, w tym 20 mln zł pochodzi z UE.

Utworzenie geoportalu (www.geoportal.lodzkie.pl) kosztowało 270 tys. zł; pozostałe koszty pochłonie zakup i utrzymanie bazy danych w powiatach, sprzętu, oprogramowania i infrastruktura informatyczna projektu. Na portalu znajdują się informacje ze wszystkich powiatów regionu, a jego twórcy liczą, że w kolejnym okresie programowania rozpocznie się współpraca ze wszystkimi gminami.
szu/ je/ mow/

Komentarze (5)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

b-bis (gość)

Dlaczego w woj. łódzkim na geoportalu ukrywa się nr ksiąg wieczystych?
Czy to jest jakaś tajemnica?

ee (gość)

Tak po łódzku.... Strona nie ładuje się. Pewno przy budowie tego geoportalu miały miejsce takie same cuda jak przy budowie Wrót Regionu Łódzkiego które do dzis nie działaja jak powinny a wykonawca skasował ładne parę milionów. Brawo koalicja rządząca!

widz (gość)

Strona nie działa
503 Service Unavailable. Jak wszystkie super pomysły i serwisy sygnowane przez Marszałka Stępnia