Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie będą rodzić łodzianki?

Joanna Barczykowska
Łodzianki mogą wybierać między trzema publicznymi i prywatną porodówką
Łodzianki mogą wybierać między trzema publicznymi i prywatną porodówką fot. Andrzej Szozda
Narodowy Fundusz Zdrowia w Łodzi rozstrzygnął konkurs na ginekologię i położnictwo, podpisując umowy na kolejne trzy lata z czterema szpitalami. Łodzianki mogą wybierać między trzema publicznymi placówkami: szpitalem im. Matki Polki, szpitalem im. Pirogowa (dawny szpital im. Madurowicza) i szpitalem im. Rydygiera, a prywatną porodówką w klinice Salve Medica, w której za porody będzie płacić Fundusz.

W styczniu zamknięta została porodówka w szpitalu im. Kopernika, w którym do tej pory przychodziło na świat nawet tysiąc maluchów rocznie. Ponieważ liczba ta zaczęła spadać to oddział stał się dla szpitala nierentowny.

- W zeszłym roku w naszym szpitalu przyszło na świat tylko 750 maluchów. To zdecydowanie za mało, ponieważ oddział miał obłożenie tylko w 65 procentach. Żeby go utrzymać, musielibyśmy mieć obłożenie rzędu 85 procent. Dlatego w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi postanowiliśmy porodówkę zamknąć, a w jej miejsce utworzyć inny oddział. Jeszcze nie wiemy, co to będzie - mówi Adrianna Sikora, rzeczniczka prasowa Szpitala im. Kopernika.

Łodzianki nie powinny mieć jednak problemu ze znalezieniem wolnej porodówki. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki i szpital im. Pirogowa to szpitale, które posiadają specjalistyczny sprzęt i doskonalą kadrę. W obu placówkach są także oddziały neonatologiczne, o trzecim najwyższym stopniu referencyjności, gdzie lekarze każdego dnia ratują urodzone w szpitalach wcześniaki.

W 2011 r. w "Matce Polce" na świat przyszło ponad 5 tys. dzieci, a w szpitalu im. Pirogowa prawie 2,5 tys. Na trzecim miejscu jest szpital im. Rydygiera, gdzie w poprzednim roku rodziło 1,7 tys. łodzianek.

Kontrakt na oddział ginekologiczno-położniczy dostała również prywatna klinika Salve Medica. W tym roku szpital może przyjąć ponad pół tysiąca porodów w ramach kontraktu z NFZ. Łodzianki, które chciałyby tu rodzić muszą zgłosić się do szpitala najpóźniej w 30 tygodniu ciąży.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto