Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące dzieci pojedzie "Kolorową Lokomotywą"

Redakcja
6 maja w Łódzkim Domu Kultury, w obecności marszałka województwa łódzkiego Witolda Stępnia, wiceprezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Andrzeja Czapli, przewodniczącej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Sejmiku Województwa Łódzkiego Anny Rabiegi, dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Ewy Wasik oraz dyrektora Łódzkiego Domu Kultury Jacka Sokalskiego zainaugurowano kolejną edycję projektu "Kolorowa Lokomotywa". Porozumienia z łódzką instytucją podpisali dyrektorzy ośrodków kulturalnych z 42 gmin, z 21 powiatów regionu łódzkiego.

"Kolorowa Lokomotywa" to projekt edukacji ekologicznej skierowany do dzieci i młodzieży z województwa łódzkiego, umożliwiający rozwijanie talentów artystycznych oraz zainteresowanie uczestników problemami ochrony przyrody. Wagony "Kolorowej Lokomotywy" dotrą do najdalszych zakątków regionu, których mieszkańcy mają ograniczony kontakt z ofertą ekologiczno-artystyczną dużych aglomeracji.

W czasie wiosenno-jesiennej edycji, która realizowana jest pod hasłem "Poznaj małą łódzką ojczyznę", uczestnicy wezmą udział w sześciu typach warsztatów. Nie zabraknie także konkursów. Wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane są na stworzenie spektaklu teatralnego do wiersza Juliana Tuwima "Ptasie radio". Autorami scenariuszy spektakli będą nauczyciele i animatorzy kultury z placówek partnerskich z terenu województwa łódzkiego (ośrodki z 42 gmin), a aktorami dzieci biorące udział w projekcie. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach realizujących ideę recyklingu. Celem zajęć jest wykonanie kostiumów, scenografii, aranżacji wnętrz do przedstawienia "Ptasie radio".

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Honorowy Patronat nad projektem objął marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, który na inauguracyjnym spotkaniu mówił: "To wspaniała inicjatywa, która realizuje politykę integrowania regionu, łączenia poprzez kulturę, szukania wspólnych płaszczyzn. Świetnie, że zaczynamy od dzieci, że pokazujemy dzieciom, jakie łódzkie może być bogate jeśli chodzi o przyrodę, ekologię, jakie jest piękne krajobrazowo, jakim jest wspaniałym środkiem kultury, (...) nie tylko o znaczeniu regionalnym, ale też krajowym. Chciałem pogratulować tym 42 gminom, ich włodarzom i tym, którzy organizują tam życie kulturalne, że weszli w ten projekt. To znaczy, że chcecie coś u siebie robić (…), że poprzez uczestnictwo w tym projekcie wspieracie swoje dzieciaki. Wierzę, że przy kolejnych takich projektach będzie się nam dobrze współpracowało, także z WFOŚiGW, który jest otwarty na różne formy edukacji ekologicznej. Wierzę, że mając tak dobrych animatorów kultury, jak pomysłodawcy »Kolorowej Lokomotywy«, jesteśmy skazani na sukces. (…) Oby ta »Kolorowa Lokomotywa« pędziła i nabierała prędkości".

Tegoroczna edycja projektu zawita do takich miejscowości regionu, jak: Czarnocin, Aleksandrów (pow. piotrkowski), Gorzkowice, Lututów, Łubnice, Sokolniki, Buczek, Łask, Bolimów, Lipce Reymontowskie, Kowiesy, Dmosin, Jeżów, Dąbrówka Duża, Rogów, Mniszków, Sławno, Biała Rawska, Osjaków, Konopnica, Rzgów, Koluszki, Inowłódz, Ujazd, Czerniewice, Goszczanów, Klonowa, Złoczew, Świnice Warckie, Wielgomłyny, Przedbórz, Nieborów, Kiernozia, Szczerców, Zdzieszulice Dolne, Beldno, Nowe Ostrowy, Ksawerów, Zapolice, Rząśnia, Pęczniew. Latem dotrze do dzieci i młodzieży z Piotrkowa Trybunalskiego, Łowicza, Wielunia, Opoczna, Radomska, Sieradza, Bełchatowa, Pabianic, Tomaszowa Mazowieckiego, Zelowa, Skierniewic, Zduńskiej Woli oraz Kutna. "To niejedyna podróż »Kolorową Lokomotywą« w tym roku - zapowiada Jacek Sokalski, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury. - Będziemy realizować także letnią edycję tego projektu, tym razem we współpracy z powiatami i dużymi miastami. (...) Chodzi nam przede wszystkim o to, by na co dzień docierać do dzieci, które nie mają łatwego dostępu do kultury czy to z racji ekonomicznej sytuacji gminy, czy odległości. Nieczęsto się zdarza, by dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach na uczelniach wyższych w Łodzi. (…) Chcemy im zaszczepić, że warto zostać w Łódzkiem, tu podjąć dalsze kształcenie. Poprzez działania artystyczno-ekologiczne chcemy im pokazać ziemię łódzką w dobrych barwach".

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z piosenką przewodnią projektu, wyłonioną w drodze konkursu. Laureatką została Natasza Bartłomiejczyk, uczennica Szkoły Podstawowej w Przygłowie i podopieczna Miejskiego Ośrodka Kultury w Sulejowie, która z wdziękiem wykonała utwór, ujawniając duży talent wokalny.
Partnerami wiosennej edycji projektu są: Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Instytut Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej, Fundacja "Ocalić od zapomnienia".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto