Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Światłowodowa sieć Fiber to the Home na Politechnice Łódzkiej

Redakcja
Prof.Zbigniew Lisik
Prof.Zbigniew Lisik materiały prasowe
W czwartek uruchomiono na Politechnice Łódzkiej sieć światłowodową Fiber To The Home. Sieć powstała dzięki współpracy PŁ i firmy Corning Cable Systems Polska. Sieć FTTHo przepustowości 10 Gb/s powstała w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych i jest obecnie najnowocześniejszą technologią usług szerokopasmowych.

Oprócz przedstawicieli Politechniki Łódzkiej i firmy Corning Cable Systems oraz zaproszonych gości, w inauguracji sieci wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi. FTTH to najtańszy sposób na dostęp do usługi Triple Play, która pozwala na jednoczesne oglądanie filmów HD, korzystanie z internetu oraz wykonywanie połączeń telefonicznych.

Dyrektor Centrum Komputerowego Politechniki Łódzkiej Mirosław Kopeć podkreślał, że FTTH zbudowana na Politechnice Łódzkiej jest pierwszą tego typu siecią lokalną włączoną w strukturę Uczelnianej Sieci Komputerowej. Centrum Komputerowe Politechniki Łódzkiej przy udziale ekspertów firmy Corning, która dostarczyła elementy osprzętu światłowodowego do budowy FTTH, zaprojektowane i wyprodukowane w fabryce w Strykowie, prowadzą wspólnie badania pod kątem migracji sieci uczelnianej w kierunku uniwersalnej wielousługowej sieci teleinformatycznej. Sieć pilotażowa zostanie poddana także testom sprawdzającym szybkość transmisji internetowej oraz wykorzystanie FTTH do archiwizacji danych, wideokonferencji oraz usług chmury obliczeniowej (ang. cloud computing).

- Jako innowacyjnej uczelni kształcącej specjalistów na potrzeby przedsiębiorstw, zależy nam na jak najściślejszych kontaktach z firmami działającymi w obszarach najnowocześniejszych technologii. Współpraca z firmą Corning Cable Systems ma już kilkuletnią historię - ocenił.

Współpraca Politechniki Łódzkiej z czołowym producentem systemów światłowodowych, zapoczątkowana została poprzez uruchomienie w 2011 roku Laboratorium Technik Światłowodowych w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych.

- Oczekujemy, że otwarcie sieci FTTH przyniesie korzyści zarówno nam, jak i Politechnice, umożliwiając zapoznanie się studentom i pracownikom Politechniki Łódzkiej z najnowszymi technologiami okablowania światłowodowego. Cieszymy się, że dzięki tej współpracy, firma przemysłowa może w sposób aktywny wpływać na proces kształcenia przyszłych projektantów, instalatorów czy też użytkowników sieci FTTH - powiedział dyrektor firmy Corning Mariusz Bielawski.

Kierownik Katedry Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych Politechniki Łódzkiej, profesor dr hab. Zbigniew Lisik, podkreślał natomiast, że istotnym elementem współpracy jest działalność Sekcji Optoelektroniki Koła Naukowego, która pod opieką naukowców zajmuje się problemami istotnymi dla firmy.

Corning Cable Systems Polska, przygotował bogaty program płatnych staży i praktyk, by dać możliwość przyszłym inżynierom na zapoznanie się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi. Jako wiodący producent kabli światłowodowych i osprzętu telekomunikacyjnego jest jednym z największych pracodawców województwa łódzkiego. To część amerykańskiego koncernu z ponad 150-letnią tradycją, potentata branży telekomunikacyjnej, którego produkcję wspiera korporacyjny oraz lokalny dział Badań i Rozwoju (R&D).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto