RSS   |   
Zarejestruj się   |    Zaloguj się   |    Zaloguj przez facebook
Łódź » Marek Żydowicz przenosi Camerimage z Łodzi do Poznania?

Marek Żydowicz przenosi Camerimage z Łodzi do Poznania?

2010-02-06, Aktualizacja: 2010-02-06 18:18

Polska Dziennik Łódzki Dariusz Pawłowski, wsp. S. Sowa, W. Pierzchała

Marek Żydowicz, szef Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage, wypowiedział w piątek miastu umowę na organizację festiwalu w Łodzi. Wszystko wskazuje na to, że już tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w innym mieście.
- Nie widzę szans na osiągnięcie porozumienia z obecnymi władzami Łodzi, dlatego podjąłem taką decyzję - podkreśla Marek Żydowicz.

Według organizatora festiwalu, umowa "wygasła z powodu niedotrzymania przez Miasto Łódź warunków w zakresie współpracy miasta z Międzynarodowym Festiwalem Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage". Niedotrzymanie warunków to, według Żydowicza, zablokowanie głosami radnych PO i SLD programu budowy w Łodzi centrum festiwalowo-kongresowego Camerimage Łódź Center, zaprojektowanego przez amerykańskiego architekta Franka Gehry'ego.

Co na to miasto Łódź? W piątek magistrat wydał tylko komunikat, podpisany przez Marzenę Korosteńską z biura prasowego prezydenta miasta, w którym czytamy: "Informuję, iż do Urzędu Miasta Łodzi nie dotarł żaden dokument, unieważniający umowę pomiędzy Fundacją Tumult a Miastem Łódź na organizację Festiwalu Plus Camerimage. Mailowa informacja, przesłana do UMŁ przez pana Marka Żydowicza na temat wygaśnięcia umowy, nie ma mocy prawnej.
∨ Czytaj dalej
Fundacja Tumult zobowiązała się do organizacji Festiwalu Plus Camerimage przez 19 lat, pod warunkiem, iż Miasto Łódź w ciągu trzech lat od podpisania umowy rozpocznie budowę Centrum Kongresowo-Festiwalowego. Umowa została podpisana w 2009 roku". Jednocześnie Marzena Korosteńska zaznacza, że jeszcze za wcześniej, aby mówić, iż budowa centrum rozpocznie się w ciągu trzech lat, czyli do 2012 roku.

Komentarza w sprawie decyzji Marka Żydowicza nie zechciał w piątek udzielić marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

Umowa, na którą powołuje się Żydowicz, podpisana w ubiegłym roku, gwarantowała, iż festiwal będzie odbywał się w Łodzi przez co najmniej 19 lat, pod warunkiem rozpoczęcia budowy centrum festiwalowo-kongresowego w ciągu trzech lat.

- W umowie jest mowa o rozpoczęciu procesu budowlanego w ciągu dwóch lat i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie po trzech latach. Po decyzji rady nie ma najmniejszych szans, by rozpocząć budowę w terminie - precyzuje Żydowicz.

Szef Camerimage nie chce zdradzać, w którym mieście festiwal miałby się teraz odbywać. Zapewnia jedynie, że ma kilka propozycji. Na dziś najpoważniejszym kandydatem wydaje się być Poznań, z którego wiceprezydentem Sławomirem Hincem rozmawiali już przedstawiciele Fundacji Tumult, organizującej festiwal.

- Już w tym roku możemy zaoferować podobne warunki jak Łódź: chodzi o przestrzeń festiwalową i finansowy wkład miasta w wysokości około 2 mln zł. Poza tym, w przeciwieństwie do Łodzi, chcemy rozwijać ideę Camerimage Center, a nie ją torpedować. Ostateczne decyzje powinny zapaść do końca lutego - mówił Hinc poznańskim dziennikarzom.

Festiwal Camerimage już raz przeżył przenosiny - właśnie do Łodzi, w 2000 r., kiedy to Marek Żydowicz wyprowadził imprezę z Torunia, gdzie się narodziła. W ubiegłym roku odbyła się jego jubileuszowa łódzka, dziesiąta edycja. Na festiwalowej scenie w Teatrze Wielkim marszałek Fisiak i ówczesny prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki wspólnie zapraszali na kolejną, tegoroczną edycję imprezy. Na razie wygląda na to, że Łodzi zostaną... trzy palce, które mają być jej nowym symbolem.




Przeczytałeś?

Oceń ten artykuł
+

Ocen pozytywnych

Ocen negatywnych

0 0
-

Komentarze (163)

Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

wiluś (gość) 2010-02-07 15:00

A krowy wydojone, kury nakarmione ,świnie najedzone ? Jak nie , to do roboty , a nie na forum się wymądrzać .

0 / 0 odpowiedz

A.W (gość) 2010-02-07 14:39

Po pierwsze skąd masz wiadomości ze tv Toya da na inwestycje 30 mln???? Po drugie skąd masz wiadomości ze Dostaniemy na te inwestycje 250 mln???? Po trzecie czy widziałeś jakikolwiek kosztorys inwestycji, czy opierasz się na doniesieniach prasowych? Podsumowując mało wiesz dużo gadasz przyjacielu.

0 / 0 odpowiedz

adamkiewicz@vp.pl (gość) 2010-02-07 14:39

a niech spada do poznania te pieniadze miasto niech przeznaczy na nasze lodzkie dzieciaki bedzie duzo pozyteczniej a nie cwaniaczek tylko kase by ciagna a kto sie interesuje jego festiwalem garstka ludzi-a dzieciaki nie maja gdzie czasu wolnego spedzac

0 / 0 odpowiedz

efa (gość) 2010-02-07 14:29

Wystarczy pomyśleć,
Z 500 milionów > 250 mln z uni.
Pozostaje 250 mln do znalezienia w Łodzi i tak od Fisiaka jest 15mln, od Toyi 30, od miasta było w WPI 35 mln >>> to razem jest 80 mln już był załatwione.
Zostało do znalezienia 250 - 80 = 170 mln, które rozłożone na 5 lat wynosi 34 mln rocznie.

Wynika z tego, że gdyby radni nie zatrzymali inwestycji z przyczyn referendalnych miasto Łódź budowa tego pięknego CŁC wg Gehrego kosztowała by w przeciągu 5 lat tylko 34 miliony rocznie!!!!!!

A co to za wydatek jesli my już wydaliśmy w miesiąc na idiotyczne odśnieżanie 20 milionów bo tak Joński chciał. Tak wygląda własnie przejadanie pieniędzy, a nie inwestowanie, które pozwala zarobić na drogi, odsnieżanie, remonty kamienic.

No cóż jaka władza taka Łódź.

0 / 0 odpowiedz

boe (gość) 2010-02-07 13:43

W Łodzi do Platformy zapisali się sami karierowicze, nieudolni uzurpatorzy i oszołomy. Niszczą w Łodzi wszystko co wartościowe. Na wyborach trzeba ich rozliczyć, by już nigdy nie szkodzili Łodzi.

0 / 0 odpowiedz

Michał (gość) 2010-02-07 13:31

Żydowiczowi zdaje się, że Poznań będzie znosił jego szopki? Łódź na odejściu Camerimage straci, ale na odejściu Żydowicza - zyska. Sam Żydowicz zostać może z ręką w nocniku.

0 / 0 odpowiedz

mad (gość) 2010-02-07 12:57

I jakby co, to skorzystam z obywatelskiego nieposłuszeństwa. Każdy może skorzystać.
Oszustom i chachmętom podobnym Tomaszewskiemu i Kropiwnickiemu mówię stanowcze NIE.

0 / 0 odpowiedz

Stachu (gość) 2010-02-07 11:58

I to jest to. Nie wszystkie miasto mogą być na liście UNESCO.

0 / 0 odpowiedz

gość (gość) 2010-02-07 11:52

Drodzy forumowicze , zapraszam na stronę www.urbanity.pl i sami zobaczcie co buduje się w innych miastach Polski w stosunku do naszego miasta . Inni nie boją się zadłużać miasta i nie boją się odważnych projektów architektonicznych . Już jesteśmy zaściankiem a za parę lat będziemy rozpadającym się skansenem i wtedy wpiszą nas na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO i dostaniemy parę groszy na pielęgnację łódzkich ruder .

0 / 0 odpowiedz

wiluś (gość) 2010-02-07 11:38

pobudka , Gościu .Widzę obudziłeś sie ze śpiączki . Zacznij czytać forum od drugiego końca ;)

0 / 0 odpowiedz

Ogłoszenia nieruchomości

Ogłoszenia motoryzacyjne

Ogłoszenia pracodawców