Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej nie dla Łodzi?

Łukasz Kaczyński
Ks. Waldemar Sondka, dyrektor Teatru „Logos” i 20. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, niestrudzony animator kultury
Ks. Waldemar Sondka, dyrektor Teatru „Logos” i 20. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, niestrudzony animator kultury Krzysztof Szymczak
Wiele wskazuje na to, że Festiwal Kultury Chrześcijańskiej, gromadzący co roku wielu entuzjastów, nie będzie już odbywał się w Łodzi. Ks. Waldemar Sondka przyznaje, że nie podejmie się więcej organizacji Festiwalu.

Wszystko wskazuje, że Łódź pożegna się z kolejnym dużym wydarzeniem, które od 20 lat skupiało kilkunastotysięczną widownię. Podczas niedzielnego koncertu wybitnego zespołu muzyki dawnej The Tallis Scholars, finałowego wydarzenia jubileuszowej 20. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, twórca i dyrektor wydarzenia ks. Waldemar Sondka ku zdziwieniu wszystkich oficjalnie podziękował za wszystkie lata z FKCh. Podziękował też „wszystkim, którzy pomogli urzeczywistnić to wielowymiarowe przedsięwzięcie”. On sam także stał się obiektem podziękowań i wzruszających słów od przedstawicieli środowiska artystycznego i wolontariuszy FKCh.

W poniedziałek ksiądz był już, tradycyjnie, w drodze na rekolekcje, które prowadzi w Zakopanem, odebrał jednak od nas telefon. - To jest przemyślana decyzja, nie podjąłem jej w emocjach. Rozważałem to od czterech lat - przyznaje duszpasterz środowisk twórczych w Łodzi. - W mieście jednak zostaję i będę robił inne rzeczy, ale festiwalu już nie Zapraszam na jubileusz 30-lecie Teatru „Logos”. Jeśli jednak ktoś chciałby się podjąć organizacji podobnego festiwalu, może to robić, nawet pod tą nazwą. Byle to miało poziom.

Ks. Sondka ucina temat budżetowania FKCh. Tajemnicą poliszynela jest, że od pewnego czasu nie wszędzie pozwolono odczuć organizatorom, że są potrzebni. Budżet dwutygodniowego FKCh oscylował zwykle między 500 tys. zł a milionem (w tym roku ponad 600 tys. zł). W 2013 r. dostał on trzyletnią umowę z Wydziału Kultury Urzędu Miasta na wsparcie każdej edycji kwotą 240 tys. zł, ale nie znalazł się już wśród wydarzeń, które w ramach „transferu” do Łódzkiego Centrum Wydarzeń znów dostały umowę wieloletnią. Na wsparcie jubileuszowej 20. edycji znów startował w konkursie (i zdobył 260 tys. zł). Dodajmy, że w „Polityce rozwoju kultury” dla Łodzi FKCh znalazł się wśród kluczowych festiwali organizowanych przez organizacje pozarządowe w latach 2007-11 (dokument powstał rok później).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto