Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal filmowy w Cannes. Film "Zimna wojna" w Konkursie Głównym!

Dariusz Pawłowski
Łukasz Bąk
Film "Zimna wojna" w reż. Pawła Pawlikowskiego wyprodukowany przez łódzkie studio Opus Film bierze udział w rozpoczynającym się festiwalu w Cannes. Obraz walczy w Konkursie Głównym o Złotą Palmę. I to nie jedyny łódzki akcent wydarzenia.

71. Festiwal Filmowy w Cannes potrwa do 19 maja. "Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego może być trzecim filmem polskiego reżysera, który sięgnie po główny laur czołowej imprezy filmowej świata. Dotychczas Złotą Palmę w Konkursie Głównym zdobyli w 1981 roku Andrzej Wajda za „Człowieka z żelaza” oraz Roman Polański wyróżniony w 2002 roku za polsko-francuską produkcję „Pianista”. Warto podkreślić, że "Zimna wojna" to pierwszy od 28 lat tytuł w języku polskim, który znalazł się w canneńskim Konkursie Głównym.

Plan filmowy przed Halą Sportową. Pawlikowski kręci film „Zimna wojna” [ZDJĘCIA]

"Zimna wojna" Pawlikowskiego opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku

O Złotą Palmę rywalizuje 21 produkcji. Oprócz filmu Pawła Pawlikowskiego (twórcy nagrodzonej Oscarem "Idy") są to m.in. nowe obrazy Asghara Farhadiego, Jafara Panahiego, Nuriego Bilge Ceylana, Jeana Luc-Godarda, Hirokazu Koreedy i Kiriłła Sieriebriennikowa. W tym gronie jest też jeszcze jeden film współtworzony przez Polaków - koprodukowana przez Rosję, Niemcy, Polskę, Kazachstan i Chiny "Ayka" Siergieja Dworcewoja. W jury Konkursu Głównego w tym roku zasiądą: Cate Blanchett (przewodnicząca) Kristen Stewart, Lea Seydoux, Ava DuVernay, Andriej Zwiagincew, Denis Villeneuve, Chang Chen, Robert Guediguian i Khadja Nin.

Polskich i łódzkich akcentów na festiwalu jest więcej. W sekcji Tydzień Krytyki pokazany zostanie premierowo film "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej, zrealizowany według scenariusza znanej z Teatru im. S. Jaracza w Łodzi Gabrieli Muskały. Pokaz specjalny będzie miał "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente - koprodukowany przez Polaków i oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego.

Matura 2018: angielski, poziom podstawowy

W konkursie filmów krótkometrażowych rywalizuje animacja "III" Marty Pajek, trzecia część tryptyku "Figury niemożliwe i inne historie". Kolejną polską animacją na festiwalu będzie "Inny" Marty Magnuskiej, który zostanie zaprezentowany w sekcji Cinefondation, prezentującej dorobek 17 szkół filmowych z całego świata. Marta Magnuska jest łodzianką i studentką łódzkiej Szkoły Filmowej. W Cinefondation pokazany zostanie także wyprodukowany w Australii film "Dots" Eryka Lenartowicza, absolwenta Gdyńskiej Szkoły Filmowej - inspirowany m.in. "Dżumą" Alberta Camusa.

W skecji Short Film Corner widzowie zobaczą "Laundry Card" Grega Zglińskiego, absolwenta łódzkiej Szkoły Filmowej. W tej samej sekcji bierze udział obraz "Piszę do ciebie, kochanie" Magdaleny Szymków. A w finale konkursu Nespreso Talents sa trzyminutowe filmy "Heart Therapy Anny Zoll i "7a+" Juliii Ruszczyńskiej.

Producent Mariusz Włodarski i operator Michał Englert pracowali przy "Żniwach" - debiucie grecko-południowoafrykańskiego reżysera Etienne'a Kallosa, który zostanie przedstawiony w sekcji Un Certain Regard. Szczególnym wydarzeniem będzie pokaz na plaży "Startu" Jerzego Skolimowskiego - filmu nakręconego w Belgii w 1967 roku i nagrodzonego berlińskim Złotym Niedźwiedziem - w cyklu Cinema de la Plage. Na Nagrodę im. Krzysztofa Kieślowskiego mają szansę twórcy jedenastu scenariuszy biorących udział w 12. edycji międzynarodowego programu scenariuszowego ScripTeast - w tym także: Sandra Buchta i Kasia Adamik ("Zima pod znakiem wrony"), Arkadiusz Biedrzycki i Bartłomiej Konarski ("We własnej osobie"), Tomasz Mielnik ("Gregorius") oraz Piotr Domalewski ("Bezcenna").

Matura 2018: angielski, poziom podstawowy

71. Festiwal Filmowy w Cannes otworzy film „Everybody knows” z Penelope Cruz i Javierem Bardemem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto