Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi. Na zakończenie Noc Świętojańska w Ogrodzie Botanicznym

Łucja Cymkiewicz
XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Władysława Puchalskiego rozpocznie się w środę 17 czerwca i potrwa do końca weekendu (niedziela, 21 czerwca). Głównym wydarzeniem Festiwalu jest konkurs filmów krótko i średniometrażowych. O Grand Prix będzie walczyć 46 filmów z 11 krajów. Wszystkie realizacje zostaną wyświetlone w kinie Łódzkiego Domu Kultury.

Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Władysława Puchalskiego odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja wydarzenia została zorganizowana w Łodzi w 1980 roku. Inicjatorem Festiwalu był Maciej Łukowski – filmoznawca, scenarzysta, reżyser. Festiwal ma na celu upamiętnienie postaci Władysława Puchalskiego zwanego mistrzem bezkrwawych łowów oraz wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów o tematyce przyrodniczej. Festiwal Filmów Przyrodniczych zyskał miano Międzynarodowego w 2003 roku. Od tego czasu dodatkowym zadaniem festiwalu jest popularyzacja nie tylko krajowego, ale także międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego.

Patron festiwalu, Władysław Puchalski, urodził się w 1909 roku w Mostach Wielkich koło Lwowa. Mimo wykształcenia zdobytego dzięki nauce na Politechnice Łódzkiej (był inżynierem agronomii), swoje życie związał z fotografią. Tematem jego zdjęć była zawsze przyroda. W 1937 roku Puchalski zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie Łowieckiej w Berlinie. Od tego czasu aparat stał się nieodłącznym kompanem Puchalskiego, który podróżował po całym świecie a najwięcej zdjęć zrobił...w Polsce. Po wojnie zaczął współpracę z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Stworzył ponad 60 filmów nagradzanych na całym świecie.

W tym roku Festiwal Filmów Przyrodniczych oficjalnie rozpocznie się w środę, 17 czerwca. Uroczyste otwarcie nastąpi o godzinie 18:00 w Teatrze Muzycznym w Łodzi, jednak przez cały dzień będzie można wziąć udział w wydarzeniach związanych z festiwalem. Prologiem wydarzenia był wernisaż wystawy „Opowieść o rzekach” w Galerii 87 przy ul. Piotrkowskiej.

Każdego dnia trwania festiwalu (17-21 czerwca) zainteresowani będą mogli obejrzeć filmy, które biorą udział w głównym punkcie programu – konkursie filmów przyrodniczych, do którego w tym roku zgłoszono 46 filmów z 11 krajów. O Grand Prix powalczą realizacje m.in. z Chorwacji, Belgii, Niemiec, Włoch, Francji, Rosji i Czech. Filmy będą wyświetlane w Łódzkim Domu Kultury. W środę będzie je można obejrzeć w godzinach 11:00 - 17:00, w czwartek od rana do samego wieczora czyli od 9:00 do 19:00, w piątek od 9:00 do 18:00. W sobotę, 20 czerwca, odbędzie się Gala wręczenia Nagród (godzina 17:00, ŁDK).

W programie znajdują się liczne wystawy, atrakcje dla dzieci, warsztaty, wycieczka, spektakl a nawet Noc Świętojańska czyli seria wydarzeń w łódzkim Ogrodzie Botanicznym.

Główną siedzibą Festiwalu jest Łódzki Dom Kultury, jednak nie jest to jedyna placówka w Łodzi, w której będzie można obejrzeć wystawy, czy wziąć udział w atrakcjach towarzyszących. Wiele z nich odbędzie się w Muzeum Kinematografii w Łodzi. To tam odbędzie się m.in. ogłoszenie zwycięzców tegorocznego Młodzieżowego Konkursu Przyrodniczego (sobota, godz. 12:00), wernisaż wystawy Adama Adamskiego „Horologium” (sobota, godz. 16:00), czy zajęcia edukacyjne połączone z projekcją filmów dla dzieci (niedziela, godz. 15:00).

Ciekawym elementem Festiwalu będzie z pewnością Noc Świętojańska organizowana w łódzkim Ogrodzie Botanicznym, w sobotę, 20 czerwca. Tego wieczoru tradycję nocy św. Kupały przypomni zespół Tańca i Pieśni „Częstochowa”, który zaprezentuje widowisko obrzędowe z udziałem 30 tancerzy. Podczas pokazu tancerze-aktorzy będą m.in. skakać przez ogniska, tańczyć wokół nich i puszczać wianki na wodę . Widowisko będzie pięknym zwieńczeniem dnia. Rozpocznie się o godzinie 22:00.

Wcześniej w ramach Nocy Świętojańskiej w łódzkim Ogrodzie Botanicznym rozstawione zostanie historyczne obozowisko Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Leśny Witeź”. Odbędą się w nim warsztaty rzemieślnicze, podczas których uczestnicy stworzą słowiańskie laleczki szczęścia, zajęcia tkania krajek na bardkach, warsztaty tworzenia obrazów z ziół oraz plecenia wianków. Wśród atrakcji także : przymierzalnia strojów z epoki, gra Wikińska, „Turniej Wojów, przeciąganie liny i konkurs na najładniejszy wianek.

Noc Świętojańska będzie wydarzeniem kończącym XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Władysława Puchalskiego w Łodzi.

Weekend w Łodzi 13 - 14 czerwca. Zobacz, co się działo!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto