Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie 2012 w Łodzi: Ferie Młodego Konstruktora/Młodego Inżyniera. RoboCAMP z Uniwersytetem Łódzkim

JC
Janusz Wójtowicz
RoboCamp wraz z Uniwersytetem Łódzkim na czas ferii przygotował bogaty program zajęć, podczas których dzieci będą miały okazję programować roboty, łącząc przy tym zabawę z pozyskiwaną wiedzą z zakresu informatyki, matematyki czy fizyki. Ferie Młodego Konstruktora/ Inżyniera to doskonała okazja zachęcenia dzieci do poznawania świata, który na pierwszy rzut oka może wydawać się im obcy i niepotrzebny.

Uniwersytet Łódzki

**
Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, ul. Pomorska 149/153 (budynek A, sale 171 i 172).

Termin: 06.02-10.02
Program: Ferie Młodego Konstruktora / Młodego Inżyniera
RoboCAMP z Uniwersytetem Łódzkim

To propozycja zajęć kreatywnych dla dzieci w wieku 6-8 lat oraz 8-13 lat.
Zajęcia odbędą się w godz. 9:00-16:00 (opieka nad dziećmi w godz. 7:00-18:00)

Ferie z Robotami 5 dniowe zajęcia kreatywne, razem 35 godzin zajęć dydaktycznych i warsztatów z informatyki i robotyki, w trakcie których dzieci udają się w fascynującą podróż po różnych obszarach nauki. Na zajęciach RoboCAMP dzieci w atmosferze zabawy uczą się konstruować i programować roboty, co daje im mnóstwo radości i satysfakcji. Uczestnicy poznają tajniki robotyki i programowania z wykorzystaniem najnowocześniejszych materiałów dydaktycznych (na zajęciach wykorzystywane są m.in. laptopy oraz zestawy LEGO).
Dzieci, świetnie się bawiąc, niepostrzeżenie poznają zagadnienia z matematyki, fizyki, informatyki i mechaniki, które podczas lekcji w szkole wydawałby im się nudne i niepotrzebne. Wiodącymi tematami warsztatów podczas Ferii z Robotami 2012 na Uniwersytecie Łódzkim są:
- Podróże z robotami (geografia) – dla dzieci 6-8 lat
- Roboty przemysłowe – dla dzieci 8-13 lat

Młodzi konstruktorzy, pracując w małych grupach, niezwykle łatwo przyswajają nowe wiadomości, uczą się pracy zespołowej i poznają smak rywalizacji. Uczestnicy zajęć RoboCAMP szybko przekonują się, że to, co wydawało się niezwykle skomplikowane, w rzeczywistości jest dziecinnie proste. Duma i szczęście pociech przekładają się bezpośrednio na zadowolenie ich rodziców.W warsztatach mogą uczestniczyć dzieci, które po raz pierwszy spotykają się z RoboCAMP oraz Młodzi Konstruktorzy i Inżynierowie, którzy brali już udział w letniej edycji 2011r. Dla wszystkich uczestników zajęcia będą fascynujące i kształcące, pozwolą zdobyć nowe umiejętności i doświadczenia.

Udział dzieci w warsztatach potwierdzony będzie certyfikatem RoboCAMP oraz UniwersytetuŁódzkiego. Wręczenie certyfikatów - na zakończeniu zajęć, w piątek 10 lutego 2012r., godz.16 oraz pokaz prac

Cena za udział dziecka w warsztatach to 860 złotych. Rodzice, których dzieci uczestniczyły w letniej edycji RoboCAMP 2011 na Uniwersytecie Łódzkim objęci są ceną promocyjną, która wynosi 799 złotych za udział dziecka. Pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego korzystają ze specjalnej ceny 750 złotych za uczestnictwo dziecka w warsztatach. Cena obejmuje udział w zajęciach, opiekę oraz katering (napój, owoc, ciepły posiłek).
Zapisy wraz z wpłatą przyjmowane są do dnia 31 stycznia, przelewem na konto.
Zgłoszenia prosimy przysyłać emailem na: [email protected] lub faxem: 42 635 49 85
Informacja: e-mail: [email protected], tel.: 42 635 49 81, Piotr Berliński, Ewa Postolska

Ferie Młodego Konstruktora 2012 na Uniwersytecie Łódzkim – opis, program
zajęcia dla dzieci w wieku 6 - 8 lat

Najbliższa edycja warsztatów Młody Konstruktor, która odbędzie się podczas ferii 2012, to zajęcia o specjalizacji:
Podróże z Robotami (geografia)
Jest to fascynująca wycieczka dookoła naszej planety z przystankami, na których poznajemy nowe zagadnienia związane z otaczającym nas światem i budujemy robota, który pomoże nam w odkrywaniu jego tajemnic. Warsztaty Młodego Konstruktora – Podróże z Robotami to 5 dniowe zajęcia kreatywne w okresie ferii zimowych, w trakcie których uczestnicy udają się w fascynującą podroż po rożnych obszarach nauki. Każdego dnia zajęć stawiamy przed uczestnikami zadanie zrealizowanie małego projektu konstrukcyjnego dając im do dyspozycji odpowiednie zasoby oraz wiedzę niezbędną do wykonania zadania. Każde zajęcia są osadzone w konkretnym kontekście dzięki czemu łatwiej jest im przyswajać nowe informacje łącząc je z tym, co znane i bliskie. Podczas zajęć staramy się zainteresować dzieci nauką i pokazać, że jej tajemniczy świat jest w ich zasięgu.Jednak przede wszystkim – najważniejsza jest zabawa, w czasie której dzieci mają możliwość rozwijania:
- umiejętności interpersonalnych
- zdolności twórczych
- umiejętności konstrukcyjnych
- mowy i kompetencji językowych
- umiejętności czytania i pisania
- zdolności matematycznych
Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy obsługi komputera oraz zależności rządzące światem informatyki.W ciągu 35 godzin zajęć dydaktycznych dzieci pod czujnym okiem instruktorów codziennie rozpoczynają nową przygodę, projektują i programują wymyślone przez siebie roboty, oraz uczą się jak prezentować efekty swojej pracy.

Podczas zajęć Młody Konstruktor wraz z kursantami rozwijamy umiejętności:
- Matematyka: (działania matematyczne, podstawy geometrii, pojęcia czasu, długości, odległości, objętości, prędkości, podstawowe instrukcje i polecenia programistyczne)
- Czytania i pisania: (ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo -ruchową, proste ćwiczenia związane z obsługą komputera, poznanie symboli matematycznych)
- Twórcze: (spostrzegawczość, pamięć, kojarzenie informacji, odnajdowanie podobieństw)

W trakcie ćwiczeń dzieci poznają zagadnienia konstrukcyjne i programistyczne związane z robotyką, informatyka i programowaniem ale także poznają nowe
zagadnienia związane z tematem, w którym osadzone jest ćwiczenie.Program edukacyjny Młodego Konstruktora obejmuje 4 specjalizacje.
Przykładowe ćwiczenia:
Batyskaf - Zbuduj swój własny batyskaf dowiedz się jak działa śruba napędowa. Odkryj jak wygląda dno oceanu, jakie zwierzęta go zamieszkują co to są kominy hydrotermalne.
Kolejka kopalniana - Zbuduj automatyczna kolejkę kopalnianą. Dowiedz się skąd się biorą paliwa kopalne, coto jest węgiel, ropa naftowa.

Ferie Młodego Inżyniera 2012 na Uniwersytecie Łódzkim – opis, program
zajęcia dla dzieci w wieku 8 - 13 lat

Najbliższa edycja warsztatów Młody Inżynier, która odbędzie się podczas ferii 2012, to zajęcia o specjalizacji:
Roboty Przemysłowe
Jest to wycieczka do nowoczesnej fabryki, w której cała ciężka i niebezpieczna praca jest realizowana przez roboty i automaty. Niestety takiego przemysłu jeszcze nie ma ale coś to dla naszych kursantów, ich zadaniem jest zbudować i zaprogramować roboty które wyręczą nas z przykrych obowiązków. Warsztaty Młodego Inżyniera to 5 dniowe zajęcia kreatywne w okresie ferii zimowych, w trakcie których uczestnicy realizują swoje pierwsze projekty inżynierskie związane z mechaniką, robotyką i programowaniem. Każdego dnia warsztatu stawiamy przed uczestnikami zadanie zrealizowania małego projektu inżynierskiego dając im do
dyspozycji odpowiednie zasoby oraz wiedzę niezbędną do wykonania zadania.Podczas warsztatów unikamy gotowych rozwiązań, stawiamy na innowacyjne oraz
autorskie konstrukcje starając się aby dzieci jak najbardziej rozwinęły umiejętności:
-Analitycznego myślenia
-Pracy w grupie
-Realizowania zadań w określonym czasie i przy ograniczonych zasobach
-Atmosfery zdrowej rywalizacji w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

Podczas zajęć uczestnicy poznają podstawy informatyki i programowania oraz praktycznie wykorzystują swoją wiedzę z matematyki, fizyki, poznana w szkole.
W ciągu 35 godzin zajęć dydaktycznych dzieci pod czujnym okiem instruktorów codziennie realizują nowy projekt. Zaczynamy od przedstawienia zadania, burzy
mózgów z propozycjami rozwiązań. Następnie powstają pierwsze projekty, z których podczas testów eliminowane są błędy. Następuje wspólna dyskusja nad możliwymi do zastosowania algorytmami sterowania. Gotowe projekty startują codziennie w konkursie i udowadniają swoje przewagi nad innymi rozwiązaniami.

Przykładowe zagadnienia poruszane podczas Warsztatów Młodego Inżyniera:
- Matematyka: podstawowe działania matematyczne, kolejność wykonywania działań, kąty i mierzenie kątów, średnia arytmetyczna, wyrażenia algebraiczne zależności funkcyjne
- Fizyka: prędkość i droga w ruchu jednostajnym prostoliniowym, zasada działania silnika elektrycznego, zasada działania czujników, energia kinetyczna i energia potencjalna.
- Mechanika: zamiana ruchu obrotowego na ruch postępowy, układy przeniesienia napędu, przekładnie zębate liniowe i obrotowe, mechanizm różnicowy

Podczas każdego ćwiczenia dzieci poznają zagadnienia konstrukcyjne i programistyczne związane z robotyką, informatyką i programowaniem, ale także
poznają nowe zagadnienia związane z tematem, w którym osadzone jest ćwiczenie. Program edukacyjny Małego Inżyniera obejmuje 4 specjalizacje.
Przykładowe ćwiczenia:
Robot Górniczy - Robot ma za zadanie autonomicznie poruszać się w korytarzach kopalni, zbierając informacje o otoczeniu.
Rurołaz - Robot inspekcyjny do sprawdzania stanu rurociągów. Robot porusza się wewnątrz rury i ślady ewentualnych uszkodzeń wyświetla na ekranie kostki NXT

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto