Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Expo 2022. Łódź zaprezentowała swoją kandydaturę w Paryżu [FILMY]

Agnieszka Magnuszewska, red.
W środę, 23 listopada, podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu oficjalnie zaprezentowano kandydaturę Polski i Łodzi do organizacji Wystawy International EXPO 2022.

Kandydaturę Łodzi zaprezentowali w Paryżu wicepremier Piotr Gliński, wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki i wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński.

Według wicepremiera Łódź ma ogromną szansę na organizację wystawy, bo do tej pory nie zgłosił się żaden kontrkandydat. Podkreśla jednak, że otrzymanie praw przez Polskę do organizacji wystawy światowej nie powinno być postrzegane jako wielki sukces, bo Expo się Polsce należy.

- W tej chwili Polska rozwija się wspaniale, w sposób stabilny. Dowodem tego jest projekt wystawy Expo 2022 w Łodzi przygotowany przez rząd i miasto Łódź - mówił w Paryżu Piotr Gliński. - Projekt to ideał wystawy zorganizowanej w centrum miasta, w żywym mieście. Wystawa będzie elementem rozwojowym dla całego kraju. Warto się o nią bić to dowód na wysoki prestiż kraju, który jest w stanie zorganizować światową wystawę na wysokim poziomie i zainteresować świat ważną ideą.

Hasłem przewodnim EXPO 2022 w Łodzi jest City:Reinvented, czyli miasto „stworzone na nowo” - z myślą
o jego mieszkańcach oraz z zachowaniem dziedzictwa i dorobku kulturowego i historycznego. Teren wystawy ma objąć powierzchnię 25 ha. Istniejące w tym obszarze zabytkowe budynki zostaną wykorzystane i staną się kolejnymi wizytówkami rewitalizacji. EXPO pozwoli „ożywić” centrum miasta, a po zakończeniu wystawy stanie się częścią miasta.

Ogromnym plusem łódzkiej wystawy ma być to, że zostanie ona zorganizowana w centrum miasta, bo ostatnie wystawy lokalizowano na obrzeżach miast. Dlatego też Wojciech Rosicki, wiceprezydent Łodzi, zaznaczył, że odbudowa historycznego centrum Łodzi ma zachęcić łodzian by ponownie w nim zamieszkali. Natomiast zmiana przestrzeni ma zmienić nastawienie mieszkańców do własnego miasta.

W multimedialnej prezentacji podkreślono plusy Łodzi. Oprócz jej architektury i przemysłów kreatywnych zaakcentowano jej wielokulturowość. Głównymi bohaterami filmu, przygotowanego na potrzeby prezentacji kandydatury, byli cudzoziemcy mieszkający w Łodzi od lat m.in. Brazylijczyk czy Irlandka, która podkreśliła, że Łódź wizualnie bardzo się zmienia, jednak nie zmienia swojego charakteru. To przekonuje ją do pozostania w Łodzi.

- Łódź od dawna jest miastem wielokulturowym. Chcieliśmy pokazać, jak współcześnie to wygląda. Dalej kontynuujemy te tradycje i nadal jesteśmy bardzo otwarci - zaznaczył Rosicki.

Żeby zorganizować wystawę Łódź potrzebuje 85 na 169 głosów. Na razie konkurentów brak, a termin zgłaszania kandydatur mija 15 grudnia.

- Przez miesiąc będziemy w zniecierpliwieniu czekać czy inne państwa też zgłoszą swoje kandydatury. Z rozmów z kierownictwem Biura Wystaw Światowych wynika, że mamy olbrzymie szanse na organizację wystawy - podkreślił Gliński. - Promocja naszej kandydatury trwa. Zarówno agendy rządowe jak i miejskie jeżdżą po całym świecie i ją promują. Przy każdym międzynarodowym spotkaniu mówię o Expo w Łodzi, czy spotykam się z prezydentem Iranu czy przedstawicielami krajów skandynawskich odnośnie kultury.

Na kolejnych stronach znajdziesz pełne treści przemówień przedstawicieli polskiej delegacji...

Przemówienie wiceministra Piotra Glińskiego:

Szanowni Państwo!
Mam zaszczyt po raz kolejny gościć na sesji Międzynarodowego Biura Wystaw. Podczas mojej wizyty w czerwcu miałem przyjemność zgłosić kandydaturę Polski i miasta Łodzi do organizacji wystawy EXPO 2022. Dziś chcę zaprezentować Państwu nasz pomysł na EXPO i wyjaśnić, dlaczego uważamy, że Łódź jest optymalnym miejscem do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022.

Polska leży w sercu Europy. Od ponad 1000 lat, od kiedy powstało państwo polskie, należy do europejskiej wspólnoty, zbudowanej na chrześcijańskich i humanistycznych wartościach oraz współpracy między narodami. Są one zbieżne z ideą Wystaw Światowych.

Polska leży między Wschodem a Zachodem. Polska poznała tragedię okupacji i dwóch wielkich wojen w XX wieku, doświadczyła boleśnie totalitaryzmu. To właśnie w Polsce narodziła się „Solidarność”, wielki ruch społeczny, który zapoczątkował demokratyczne przemiany w Europie.

Przejście od komunizmu do demokracji oraz budowa gospodarki rynkowej było dla polskiego społeczeństwa długim procesem. Przemiany, które trwają od 27 lat są wzorem i przykładem dla innych krajów regionu. Polska była ich prekursorem, a dziś lojalnym partnerem dla Europy i całego świata. Jesteśmy otwarci na współpracę i partnerskie współdziałanie.

Polska jest lojalnym członkiem Unii Europejskiej i stabilnym, solidnym partnerem dla całego świata, Dowiodła tego wielokrotnie. Wielkim atutem jest jej położenie geograficzne i potencjał ludzki. Dysponujemy sztabem znakomitych organizatorów i zapleczem logistycznym. Zapewniamy wolę współpracy, profesjonalizm i entuzjazm. Podejmowaliśmy wielkie wyzwania i realizowaliśmy je z powodzeniem. Przykładem są organizowane wspólnie z Ukrainą Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej w 2012 r. Polska podołała wielkiemu wyzwaniu - organizacji Światowych Dni Młodzieży 2016. Z pielgrzymką przybył papież Franciszek. Zapewniliśmy pełne bezpieczeństwo, profesjonalną organizację i radość 2,5 miliona pielgrzymów z całego świata. Polskim sukcesem jest Europejska Stolica Kultury organizowana w tym roku we Wrocławiu.

Aspekt kultury jest szczególnie ważny, bo jest ona językiem uniwersalnym, zbliża i łączy ludzi. To właśnie w kulturze przenikają się idee, pomysły i wartości. Idea przyjaznego współistnienia różnych nacji i kultur jest w Polsce od wieków szczególnie istotna i w pełni zbieżna z ideą Wystaw Światowych.

Jestem przekonany, że nadszedł czas, w którym Polska, a wraz nią Europa Środkowa jest całkowicie przygotowana do organizacji Światowej Wystawy EXPO 2022. Chcemy pokazać Europie i światu, że jesteśmy partnerem godnym zaufania i podołamy oczekiwaniom organizatorów. Chcemy zaprosić wszystkie kraje i miasta do konstruktywnej debaty.

Z wielu miast Polski wybraliśmy Łódź. Przez ponad stulecie było to miasto przemysłowe. Dziś pragniemy, by po rewitalizacji i budowie nowej infrastruktury Łódź stała się miastem godnym wyzwań XXI wieku, ośrodkiem nowych idei i otwartym na Europę i świat centrum kultury. Proponujemy organizację EXPO 2022 w Łodzi, mieście, które zyskuje całkowicie nowe oblicze, przy zachowaniu jego historycznej tożsamości, wspaniałego dziedzictwa oraz dorobku kulturowego. Dlatego hasłem przewodnim Łodzi jest „City: Re:Invented”.

Na kolejnych stronach znajdziesz pełne treści przemówień przedstawicieli polskiej delegacji...

Przemówienie wiceprezydenta Łodzi, Wojciecha Rosickiego:

Szanowni Państwo!
To fascynujące, że mogę opowiedzieć Państwu o moim mieście i moim wielkim marzeniu zrewitalizowania Łodzi. I marzeniu wszystkich łodzian, jakim jest zorganizowanie wystawy EXPO International.

Współczesna historia mojego Miasta zaczęła się w XIX w, gdy handel z Imperium Rosyjskim stał się impulsem do jego dynamicznego rozwoju. To wtedy Łódź osiągnęła tempo wzrostu porównywalne tylko z Chicago, ponieważ w ciągu 100 lat liczba ludności Łodzi wzrosła z 800 osób na początku XIX wieku do 500.000 na początku XX wieku.

Łódź wyrosła z ciężkiej pracy ludzi kilku kultur i religii, z marzeń ambitnych tych, którzy niczym baron Haussmann w Paryżu postanowili przebudować i stworzyć miasto od nowa. Dzięki tym działaniom, na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej.

Jednakże w wyniku dwóch tragicznych Wojen Światowych cześć naszego dziedzictwa, także tego najważniejszego przechowywanego w sercach ludzi została stracona. Okres komunizmu dla secesyjnych kamienic i pałaców oznaczał czas pogardy i zapomnienia. Upadek przestarzałego przemysłu włókienniczego na początku lat 90, gdy Polska przechodziła transformacje w kierunku gospodarki wolnorynkowej pozostawił nasze miasto z wysokim bezrobociem i olbrzymimi, niszczejącymi kompleksami pofabrycznymi.

W XXI wiek weszliśmy z ogromną potrzebą odnalezienia dla miasta nowej drogi i nowej filozofii działania. Odpowiedzią na te wyzwania okazała się idea rewitalizacji, obejmującej zarówno aspekty budowlane i gospodarcze, ale przede wszystkim kwestie społeczne i kulturowe. Dzięki nim Łódź staje się miejscem w którym przyjemnie się mieszka, dobrze pracuje i w ciekawy sposób spędza czas wolny. Zdecydowaliśmy się na wielką odbudowę historycznego, zabytkowego centrum i nową jakość przestrzeni publicznych. Zaprosiliśmy łodzian, aby ponownie zamieszkali w centrum, a dawnym zespołom fabrycznym nadajemy zupełnie nowe funkcje – biurowe, mieszkalne i usługowe. W jednej z gigantycznych fabryk powstało największe centrum handlowo rozrywkowe w naszym kraju, w drugiej centrum przemysłów kreatywnych i sztuki offowej, w jeszcze innej znalazła swoją siedzibę Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ściągająca do Łodzi kolejnych inwestorów. Innym przykładem jest zrewitalizowana elektrociepłownia EC-1, która przyjęła funkcję centrum nauki, kultury, techniki oraz w której stworzyliśmy unikalne przestrzenie wystawiennicze.

Dla mnie najważniejsze jest to, że łodzianie są znowu dumni ze swojego Miasta, chcą w nim mieszkać, zakładać rodziny, uczyć się, studiować i pracować. Są dumni, że mieszkają w "ostatni nieodkrytym mieście " , które ma swój niepowtarzalny urok i charakter.

Odnowa Miasta to jest nie tylko zmiana otaczającej nas przestrzeni, ale przede wszystkim zmiana mentalna, zmiana w nastawieniu do Miasta, w jego postrzeganiu. Wtedy pojawiają się nowe idee i pomysły, rośnie kreatywność i przedsiębiorczość.

I taką opowieść o zmieniającym się mieście chciałbym przedstawić na EXPO 2022. Chciałbym się podzielić naszymi doświadczeniami i poprosić inne państwa i miasta, aby podzieliły się swoimi problemami i rozwiązaniami. Jestem przekonany, że taka dyskusja będzie inspirująca dla wielu miejsc na świecie. Panie Premierze dziękuję za głos i dziękuję Państwu za uwagę.

Na kolejnych stronach znajdziesz pełne treści przemówień przedstawicieli polskiej delegacji...

Przemówienie wiceministra rozwoju, Tadeusza Kościńskiego:

Szanowni Państwo!
Mam zaszczyt w imieniu rządu zaprezentować Państwu ideę wystawy EXPO 2022. Moi przedmówcy opowiedzieli o Polsce i Łodzi. Ja przedstawię koncepcję samego wydarzenia.

Podstawowe znaczenie dla organizacji Wystawy w Łodzi mają procesy rewitalizacyjne zachodzące w tym mieście. Wystawa EXPO będzie ich ukoronowaniem. Rewitalizacja obszarów miejskich to temat istotny i naglący dla całego świata.

Łódź położona jest w centrum Polski i jest najlepiej skomunikowanym miastem, pod kątem drogowym, kolejowym i lotniczym. Taka lokalizacja umożliwi gościom dogodny dojazd do terenu EXPO.

W ostatnich latach zrealizowano wiele inwestycji transportowych. Wkrótce otwarty zostanie podziemny dworzec kolejowy Łódź Fabryczna. Do czasu EXPO połączony zostanie tunelem z drugim dworcem w mieście. Inwestycja ta ma duże i symboliczne znaczenie dla centralnej Polski. Usprawni system komunikacyjny w całym kraju i aglomeracji łódzkiej.

EXPO w Łodzi niesie w sobie metaforę kilku alegorycznych mostów. Po pierwsze metaforę mostu, który łączy historię z teraźniejszością, bo rewitalizacja to nadawanie nowego życia. Po drugie mostu, który dotyka istoty urbanistyki i oznacza połączenie miasta z ich mieszkańcami. Znoszenie barier, swobodna wymiana handlowa i ideowa przenikają całą historię światowych wystaw.

Pan Wiceprezydent Rosicki przedstawił czym jest rewitalizacja i jak ona przebiega w Łodzi. Natomiast ja chciałbym odnieść łódzkie procesy rewitalizacyjne do uniwersalnych wyzwań. Jestem przekonany, że kluczem do powodzenia rewitalizacji wpisanej w trendy urbanistyczne, jest włączenie społeczne. To właśnie udział mieszkańców ma decydujący wpływ na kreatywność miast oraz akceptację zachodzących przemian. To kolejny aspekt, który będzie tematem EXPO 2022.

W XX wieku gwałtownie wzrosła liczba ludności mieszkającej w miastach. Metropolie rozrastają się i przekształcają się często w aglomeracje. Mądre zarządzanie miastami, z myślą o ich mieszkańcach oraz z myślą o zachowaniu dziedzictwa historycznego i kulturowego jest wyzwaniem wspólnym dla całego świata. Dodam, że według szacunków OECD w 2050 roku liczba ludności zamieszkująca miasta przekroczy 2/3 całej populacji planety.

Wiele aglomeracji już teraz potrzebuje podjęcia działań rewitalizacyjnych. Jednak, każdy region świata kładzie nacisk na różne ich aspekty. To między innymi: zagwarantowanie dostępu do mediów komunalnych, budownictwo socjalne, podnoszenie standardu przestrzeni publicznej, włączanie organizacji społecznych w zarządzanie miastami, ożywianie terenów poprzemysłowych bądź wreszcie restaurowanie obiektów i obszarów zabytkowych.

Chcemy powrócić do idei organizacji EXPO w centrum miasta. Dzięki temu cały teren wystawy po jej zakończeniu zostanie wkomponowany w miejską przestrzeń, a budynki planowane na EXPO zostaną przekształcone w obiekty mieszkalne, biurowe lub usługowe.

Proponujemy, by wystawa odbyła się pod hasłem City Re:invented. Wyzwania stojące przed miastami są tak znaczące, że wymagają konkretnych działań, inwestycji, poprawy poziomu zarządzania, czy wprowadzenia nowych technologii. Przede wszystkim jednak, niezbędne jest wymyślenie miast od nowa.

Rewitalizacja Łodzi i idea EXPO 2022 pozwoliły stworzyć wizję terenu wystawy, który leży w sercu miasta. W przestrzeni EXPO wyznaczone zostały dwie główne osie – miasta i mieszkańca, jako alegorię symbiozy pomiędzy tymi dwoma kluczowymi czynnikami. Znajduje się tutaj symbol łódzkiej rewitalizacji – dawna elektrociepłownia EC-1, przekształcona w centrum nauki, techniki i kultury. Istniejące na tym obszarze zabytkowe budynki będą wykorzystane i staną się kolejnymi wizytówkami rewitalizacji. Tworząc EXPO przywrócimy życie w tej części miasta, a odwiedzającym pokażemy przemianę na żywym organizmie.

Liczymy, że EXPO 2022 będzie ukoronowaniem procesu rewitalizacji Łodzi i stworzy możliwość wymiany poglądów dla państw z całego świata. Łódź jest soczewką, w której skupiają się wszystkie problemy i sukcesy naszej części Europy, o czym mówił Pan Wicepremier. Dla nas jest to inspirujące doświadczenie, chcemy się nim podzielić z resztą świata, chcemy zaprezentować nasze działania i jeszcze więcej nauczyć się od innych. Dziękuję Państwu za uwagę i zapraszam do Polski i do Łodzi!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto