Europejskie Święto Bursztynu: Wieluń błyszczał niczym jantar, ubijając interesy z przybyszami

Artykuł sponsorowany
Senator RP Ryszard Bonisławski (od prawej) wreszcie w... senatorskim stroju
Senator RP Ryszard Bonisławski (od prawej) wreszcie w... senatorskim stroju Jacek Grabarski
Panie, rycerze idą! Wszyscy w zbrojach, za nimi kupa ludzi. Po jantar idą!!! - Ugośćmy ich zatem - zdecydował Pan i zapowiedź tej gościny w Wieluniu zabrzmiała po raz szósty. Inscenizacją przybycia kupców rzymskich rozpoczęło się w minioną sobotę Europejskie Święto Bursztynu w Wieluniu.

W barwnej karawanie w szatach senatorów szli m.in. prawdziwy senator RP - Ryszard Bonisławski i burmistrz Wielunia Janusz Antczak. Przed nimi paradowali rycerze rzymscy w zbrojach z epoki, rydwany, a także grupy Słowian. Po zaprezentowaniu się publiczności i oddaniu pokłonów gospodarzom, wśród których był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, rozpoczął się wielki spektakl.

Najpierw grupa wojów wznieciła ogień przez pocieranie drewna o drewno. Taneczną zabawę rozpoczęły natomiast kobiety ubrane w stroje wczesnosłowiańskie.
Męska część widowiska to oczywiście turnieje rycerskie - pokaz umiejętności jazdy konnej i posługiwania się orężem. Następnie słowiańskiej publiczności zaprezentowali się na arenie gladiatorzy w krwawych walkach.

Po tej części zabawy publiczność została zaproszona do zwiedzenia starożytnej wioski. W namiotach rzymskich i słowiańskich członkowie grup rekonstrukcyjnych prezentowali wyrób broni, narzędzi z drewna i ozdób, lepienie garnków, a nawet kulinaria. Oczywiście na stoiskach nie brakowało ozdób z bursztynu.

W sobotni wieczór ogromne emocje wzbudziły wyścigi rydwanów, które były jednocześnie eliminacją do Mistrzostw Polski. Głównymi atrakcjami drugiego dnia imprezy było rodzinne poszukiwanie bursztynu w wielkiej piaskownicy oraz turniej Wikingów i Słowian.

Taki sposób na promocję i przyciągnięcie turystów ma Wieluń. - Wieluńskie święto bursztynu stało się marką promocyjną znaną już nie tylko w naszym regionie - mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. - To dlatego Zarząd Województwa Łódzkiego zdecydował się wesprzeć nie tylko tę imprezę, ale cały pomysł na wzmocnienie roli Szlaku Bursztynowego w regionie. Projekt taki został wpisany na listę projektów kluczowych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, czyli najważniejszych dla regionu, którym zapewniono unijne dofinansowanie.

Liderem projektu jest starostwo powiatowe w Wieluniu. Całkowity koszt projektu wynosi ponad 57 mln zł, a dofinansowanie unijne - prawie 42,5 mln zł. Do końca września wszystkie inwestycje mają być zakończone i Wieluń będzie błyszczał niczym jantar.

Zobacz serwis Łódzkie nakręcone Unią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto