Polki w EUYO: Katarzyna Wolniak (z lewej) i Anna Muzyk

Polki w EUYO: Katarzyna Wolniak (z lewej) i Anna Muzyk (© fot. Krzysztof Szymczak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trzy młode polskie skrzypaczki występują w Młodzieżowej Orkiestrze Unii Europejskiej (European Union Youth Orchestra), która zaprezentuje się w środę, 18 sierpnia, o godz. 19, w Filharmonii Łódzkiej.

EUYO to istniejące od 1978 roku przedsięwzięcie, w którym uczestniczy 140 utalentowanych muzyków w wieku 14-24 lat z dwudziestu siedmiu krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jej założycielami byli Lionel i Joy Bryerowie. Do światowego poziomu zespół doprowadził jego pierwszy dyrektor muzyczny, Claudio Abbado. Dziś tę funkcję sprawuje pianista i dyrygent, Vladimir Ashkenazy. Orkiestra co roku prowadzi przesłuchania kandydatów, co roku zmienia się jej skład.

- Znakomita większość członków zespołu to studenci i uczniowie szkół muzycznych - zapewniła Joy Bryer na poniedziałkowej konferencji prasowej w FŁ. - To jedyna orkiestra na świecie, która jest wybierana przez głosowanie, i która jest wspierana przez 27 rządów państw.

W przesłuchaniach do orkiestry co roku bierze udział ponad 4 tys. młodych muzyków, z których wyłanianych jest 135, stanowiących skład orkiestry na dany sezon. W obecnym składzie EUYO występuje trójka Polaków, a siedmioro jest na liście rezerwowej.

- Przez te wszystkie lata orkiestra dorobiła się przeszło pięć tysięcy absolwentów - dodaje Joy Bryer. - Są też związki małżeńskie, które narodziły się w zespole. Można więc powiedzieć, że jestem już babcią dla kolejnych orkiestrowych pokoleń.

Twórczyni orkiestry podkreślała też, że istotą jej zamierzenia są idee Unii Europejskiej.

- Od początku jednak byliśmy przekonani, że Unia nie przetrwa na samej gospodarce i polityce - wyjaśnia. - Biurokracja tworzy bowiem dokumenty, a potrzebna jest jeszcze dusza. I okazuje się, że nawet w czasach kryzysu ekonomicznego nie ma nic ważniejszego niż kultura i sztuka.

Podobnego zdania jest Gianandrea Noseda, włoski dyrygent, który poprowadzi EUYO podczas łódzkiego koncertu.

- Imponujące są duch i zaangażowanie młodych ludzi - mówił. - Napawa mnie to wiarą, że przyszłość Europy jest pozytywna.

Orkiestra gości po raz pierwszy w Łodzi. W programie koncertu są utwory Karłowicza, Prokofiewa i Czajkowskiego. - Jestem zachwycona pobytem w Łodzi i mam nadzieję, że wrócimy tu za rok - zakończyła Joy Bryer.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

    Więcej na temat: