Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ennio Morricone wystąpi w Łodzi

Aida Stępniak
Ennio Morricone wystąpi dzisiaj z orkiestrą i chórem w łódzkiej Atlas Arenie

Zbliża się koncert niekwestionowanego mistrza muzyki filmowej, który dla wielu młodych adeptów pozostaje niedoścignionym wzorem - laureata licznych nagród (w tym Złotych Globów i Oscarów), twórcy muzyki do kilkuset filmów, Ennio Morricone, który pomimo prawie dziewięćdziesięciu lat wciąż staje przed publicznością jako dyrygent chórów i orkiestr symfonicznych oraz poświęca się pracy twórczej. Wydarzenie zaplanowano na najbliższą sobotę, w Atlas Arenie, przy al. Bandurskiego.

Słynny artysta przyszedł na świat w Rzymie 28 listopada 1928 roku. Swoje pierwsze próby kompozytorskie podjął już jako sześciolatek, a gdy miał dwanaście lat rozpoczął kształcenie w rzymskim Konserwatorium św. Cecylii (program jego zajęć obejmował kompozycję, grę na trąbce i muzykę chóralną) - a edukację ukończył po rekordowo krótkim czasie... sześciu miesięcy. Gdy zakończył naukę, początkowo na chleb zarabiał w nocnych klubach graniem muzyki jazzowej na trąbce. W połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia podjął współpracę z publicznym włoskim nadawcą radiowo-telewizyjnym RAI, a pierwsza ścieżka dźwiękowa jego autorstwa powstała do filmu „Faszysta” w reżyserii Luciano Salce w roku 1961.

Przełomem w karierze Ennia Morricone okazało się spotkanie reżysera Sergia Leone na początku lat sześćdziesiątych, które stało się zaczątkiem długoletniej współpracy. Przepustką do światowej kariery był soundtrack do filmu „Misja” w reżyserii Rolanda Joffe z 1986 roku. Innymi obrazami, do których ścieżki dźwiękowe przyniosły kompozytorowi sławę, były takie filmy jak „Dawno temu w Ameryce” w reżyserii Sergia Leone, „Nietykalni” w reżyserii Briana de Palmy, „Cinema Paradiso” w reżyserii Giuseppe Tornatore czy też „Frantic” Romana Polańskiego oraz m.in. „Malena”, „Papież, który został człowiekiem”, „1900: człowiek legenda”. Twórca może pochwalić imponującą listą artystów, z którymi współpracował, na przykład Paul Anka, Celiné Dion, Michael Jackson, Andrea Bocelli, Bruce Springsteen, Il Volo, Slash, The Prodigy, Metallica, Quentin Tarantino i Adrian Lynn. Utwory Ennia Morricone zdobywały popularność nie tylko w połączeniu z filmami, na potrzeby których zostały pierwotnie stworzone, a płyty z jego muzyką osiągały wielomilionowe nakłady. Wyrazem uznania dla ogromnego dorobku artysty był przyznany w 2006 roku Oscar za całokształt twórczości - ma też Oscara za muzykę do filmu Quentina Tarantino „Nienawistna ósemka” (wcześniej był do tej nagrody pięciokrotnie nominowany).

Artysta tworzy także muzykę klasyczną, służącą wykonaniom koncertowym - przykładami takich utworów są „Cantata Frammenti di Eros” oraz „Cantata per l’Europa”. Polska publiczność miała okazję spotkać się na żywo z Ennio Morricone podczas obchodów 750-lecia lokacji Krakowa - na krakowskim Rynku jego koncertu wysłuchało kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Podczas koncertu w Łodzi melomani będą zapewne mieli okazję usłyszeć jego najbardziej znane, cieszące się największą popularnością wśród publiczności kompozycje, a na scenie pojawić się ma około dwustu muzyków.

Koncert „Ennio Morricone. The 60 Years of Music Tour” odbędzie się w Atlas Arenie (al. Bandurskiego 7) w sobotę 14 października. Początek o godz. 20. Bilety kosztują od 179 do 800 zł. Można je nabyć w Centrum Biletów Atlas Areny, sieci salonów Empik oraz za pośrednictwem witryn internetowych prestigemjm.com i eBilet.pl.

CIBO PAZZESCO SOSNOWIEC KUCHENNE REWOLUCJE MAGILIANA SOSNOWIEC MAGDA GESSLER W CIBO PAZZESCO

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto