Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin gimnazjalny 2011: część humanistyczna zakończona

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
We wtorek odbył się egzamin kończący gimnazjum. Pracownicy OKE od wczesnego ranka wysyłali przez kurierów arkusze do 420 szkół w województwie. We wtorek uczniowie zdawali część humanistyczną, w środę matematyczno-przyrodniczą, w czwartek test z języka obcego.

W woj. łódzkim trzecioklasistów z tych szkół jest o kilkuset więcej niż maturzystów, sprawdzian można więc uznać za największe wyzwanie dla Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Gimnazja w regionie kończy tej wiosny prawie 27 tys. 16-latków. Jedną ze zdających była Ewelina Kisiel, uczennica Gimnazjum nr 34 w Łodzi. Najbardziej bała się, że w dzisiejszym arkuszu z części humanistycznej pojawi się polecenie napisania wypracowania z lektury, której nie pamięta...

Egzamin gimnazjalny 2011: Arkusze, pytania, odpowiedzi

W ostatnich latach autorzy arkuszy stawiali na tematy bardziej przekrojowe, czasem w ogóle nie odnosili się do literatury. W 2010 r. uczniowie pisali rozprawkę o tym, czy wybór przyszłej szkoły jest dla gimnazjalisty trudną decyzją.

Ale ubiegłoroczny test z części humanistycznej został zapamiętany głównie za sprawą afery z hobbitem Frodo z "Władcy Pierścieni". W arkuszu znalazł się fragment z trylogii Tolkiena - kilka tysięcy trzecioklasistów streszczało losy hobbita, zamiast, zgodnie z intencją autorów arkusza, zająć się fragmentem Biblii. Winny był dziwny układ testu, w którym polecenie dotyczące Biblii znalazło się tuż pod fragmentem o Frodo. Z kolei w 2009 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna rozważała, czy nie powtórzyć testu z części matematyczno-przyrodniczej, bo woźna z Warszawy we współpracy z dyrektorką prywatnego gimnazjum, doprowadziły do udostępnienia zadań w internecie.

Testy 16-latków mają dużo większe znaczenie niż przeprowadzony przed tygodniem sprawdzian 6-klasistów z podstawówek. Wyniki uzyskane dziś i jutro to połowa punktów uwzględnianych przy rekrutacji do ogólniaków i szkół zawodowych. Po raz ostatni nie liczą się punkty zdobyte podczas części z języka obcego. Najwięcej gimnazjalistów z Łódzkiego - 21 tys. - zdecydowało się na zdawanie jęz. angielskiego. Dużo mniej popularne są pozostałe języki nauczane w gimnazjach - niemiecki, rosyjski, francuski, hiszpański i włoski. Uczniowie odbiorą wyniki 15 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto