Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Babci: Jakie są łódzkie babcie? Jak babciom żyje się w Łodzi?

Agnieszka Jasińska, (opr. dem)
Typowa babcia dziś już nie siedzi w domu i nie opiekuje się wnukami
Typowa babcia dziś już nie siedzi w domu i nie opiekuje się wnukami Grzegorz Dembińsk/Polskapresse
W Łodzi typowa babcia nie siedzi w domu z wnukami. Rola babci we współczesnej rodzinie jest zupełnie inna niż dawniej. Babcia uczy się tańca towarzyskiego, uprawia jogę i pracuje. Mieszka samotnie, bo mąż już umarł. Łódź tak jak cały kraj szybko się starzeje.

Dr Grażyna Mikołajczyk-Lerman z katedry socjologii stosowanej i pracy socjalnej Uniwersytetu Łódzkiego mówi, że dawniej w wielopokoleniowej rodzinie dziadkowie zajmowali się wnuczkami. Ale model rodziny zmienił się, zmieniła się też rola babci. Żyjemy coraz dłużej, coraz dłużej pracujemy. Właściwie nie ma momentu, w którym tak jak kiedyś można było zostać babcią. Dlatego dziś młode matki nie do końca mogą liczyć na pomoc babć przy wnuczkach. Czasami też nie chcą zostawiać dzieci pod ich opieką. Kiedy wracają do pracy, wolą wynająć opiekunkę.

Według danych Urzędu Statystycznego w Łodzi, w województwie łódzkim prawie co piąta osoba jest w wieku poprodukcyjnym (mężczyźni powyżej 65 lat, kobiety powyżej 60 lat). Na 100 mężczyzn w tej grupie przypada 245 kobiet. W 2010 roku co czwarty mieszkaniec Łodzi skończył 60 lat. Szacuje się, że w 2030 roku ponad połowa mieszkańców Łodzi będzie w wieku 60 lat i więcej.

W październiku 2012 roku Urząd Miasta Łodzi stworzył program aktywizacji 60+. W UMŁ funkcjonuje zespół ds. seniorów. Z czasem ma się zmienić w Centrum Łódzkiego Seniora. Zespół koordynuje działania Łodzi na rzecz seniorów. Dominik Zasadziński, koordynator projektu mówi, że trwają prace nad kartą miejską 60+, dzięki której seniorzy z Łodzi będą mieć ulgi przy korzystaniu z oferty kulturalnej, turystycznej i sportowej. Dominik Zasadziński mówi, że system zniżek ma wejść w życie w styczniu 2013 r.

Rada Miejska w Łodzi przyjęła również system zamiany mieszkań dla osób starszych. Seniorzy często zajmują duże mieszkania, a woleliby mniejsze, a więc i tańsze. Teraz będą mogli się zamienić, a później zacząć korzystać np. z dodatku mieszkaniowego.

Źródło: Babcia idzie do pracy, zamiast zostać z wnuczkami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto