Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci Bałut - Murale Pamięci w Łodzi po raz siódmy [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Zisele, ul. Gęsia 1
Zisele, ul. Gęsia 1 materiały prasowe
Siódma edycja projektu „Dzieci Bałut - Murale Pamięci” zostanie zainaugurowana we wtorek 19 czerwca o godz. 13 odsłonięciem muralu przedstawiającego dziewczynę z filii obozu dla dzieci polskich.

Uroczystość odsłonięcia muralu odbędzie się w Szkole Podstawowej w Białej, ul. Kościelna 4 (gm. Zgierz). Dzieło przedstawia dziewczynę z filii obozu dla dzieci polskich, który powstał 75 lat temu przy folwarku w Dzierżąznej (na granicy Dzierżąznej i Białej). Wydarzenie dopełni otwarcie wystawy płócien Piotra Saula „Dzieci getta”.

Niemcy utworzyli getto w Łodzi 8 lutego 1940 roku. Na jego terenie getta znajdował się jeszcze Obóz wychowawczy dla młodych Polaków Policji Bezpieczeństwa w Łodzi, czyli Polen - Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt, a więziono w nim dzieci i młodzież polską w wieku 6-16 lat. Dzieci - sieroty po rodzicach zabitych na wojnie, a także przyłapane na nielegalnym handlu ulicznym, szmuglu, włóczęgostwie, kradzieżach. Był to jedyny koncentracyjny obóz dla dzieci na terenie III Rzeszy.

W pierwszej połowie 1943 roku, w folwarku w Dzierżąznej koło Białej w pobliżu Zgierza powstała filia obozu. Tam przyuczano dziewczęta do pracy na roli. Przez obóz przeszło od pięciu do 10 tysięcy dzieci. Wyzwolenia doczekał niecały tysiąc.

Mural na budynku szkoły przedstawiać będzie anonimową więźniarkę filii obozu w Dzierżąznej. Malowidło powstaje na podstawie fotografii, która utrwaliła dziewczynę przy pracy.

- W projekcie „Dzieci Bałut - Murale Pamięci” najważniejsze jest uratowania od zapomnienia dzieci, które zostały tragicznie doświadczone podczas II wojny światowej. Dlatego niezmiernie ważne jest, że powstałe portrety wiernie przestawiają swoich modeli - podkreśla Katarzyna Tośta, kurator projektu.

W szkole będzie można zobaczyć również wizerunki żydowskich dzieci, które widnieją jako murale na łódzkich Bałutach. Płótna Piotra Saula zaś są nietypowe, ponieważ bardziej przypominają całuny niż obrazy w ramach. Namalowane zostały techniką graffiti podobnie, jak murale - ich pierwowzory. Przedstawiają m.in. młodych poetów: Abrama Cytryna i Abramka Koplowicza. Wystawę będzie można oglądać do 21 września.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizowany jest natomiast przez Stowarzyszenie „Na co dzień i od święta”.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto