Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dynamiczny wzrost świadczeń medycznych w szpitalu w Krotoszynie [RAPORT]

Wiesław Zdobylak
Jak wskazują dane przedstawione przez dyrektora Krzysztofa Kurowskiego w 2017 roku nastąpił dynamiczny wzrost świadczeń medycznych w szpitalu powiatowym. Na przestrzeni minionego roku hospitalizowano 11.341 osób w Krotoszynie i 643 osoby w Koźminie Wielkopolskim

W 2017 roku krotoszyński szpital powiatowy dostał się bez problemów do tzw. sieci szpitali skupiającej najlepsze placówki w Polsce świadczące wszechstronne usługi medyczne na rzecz mieszkańców danego regionu. Zakwalifikowanie się naszego szpitala do systemu PSZ (podstawowe szpitalne zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej) jest gwarancją, że Narodowy Fundusz Zdrowia zawrze z nim co roku stosowny kontrakt bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.
Obecnie w SPZOZ Krotoszyn funkcjonuje 11 oddziałów i pododdziałów, w których łącznie hospitalizowano w ub. roku 11.984 osoby. W podziale na liczbę leczonych pacjentów “obłożenie” oddziałów wyglądało następująco: oddział wewnętrzny – 2.492 3.817, pododdział kardiologiczny oddziału wewnętrznego – 500, oddział chirurgiczny – 1.972, pododdział urazów narządu ruchu i ortopedii oddziału chirurgicznego – 764, oddział anestezjologii i intensywnej terapii – 193, oddział położniczo-ginekologiczny – 3.817, oddział dziecięcy – 1.019, oddział noworodkowy – 584, oddział rehabilitacyjny – 254 i pododdział rehabilitacji neurologicznej oddziału rehabilitacyjnego – 389 pacjentów.
W 2017 roku zaczął funkcjonować (od 1 kwietnia, z finansowaniem od 1 października) oddział onkologii klinicznej, przekształcony ze wcześniej istniejącego oddziału chemioterapii dziennej. Dzięki temu leczenie onkologiczne realizowane jest w trybie stacjonarnym i całodobowym i uzupełniane jest trybem chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej.
– Na funkcjonowanie oddziału onkologii klinicznej pozyskano z Narodowego Funduszu Zdrowia kontrakt opiewający na 1,7 mln zł, co jest wartością podobną do tej, jaka obowiązuje dla ortopedii. Odnotowaliśmy nadwykonania, które zostały przez NFZ wypłacone w 100 procentach. Identycznie stało się w przypadku pediatrii – mówił 14 czerwca podczas obrad połączonych komisji Ra-dy Powiatu dyrektor krotoszyńskiego szpitala Krzysztof Kurowski.
Jak wynika z raportu w 2017 roku na oddziale onkologii klinicznej/chemioterapii dziennej leczono 3.569 osób, średnio 10 pacjentów w ciągu dnia roboczego. Oddział posiada 12 łóżek i 7 stanowisk do chemioterapii dziennej (miejsc pobytu dziennego).
W Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym leczono w ub. roku 160 pacjentów, a w Zakładzie Opieki Paliatywnej – 70. W sumie opieką zdrowotną objęto 230 osób.

Szpitalny Oddział Ratunkowy pracuje na pełnych obrotach
W szpitalu w Krotoszynie, w przeciwieństwie do np. szpitala w Miliczu, działa Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). To pierwsza linia frontu walki o życie i zdrowie mieszkańców naszego powiatu.
W 2017 roku na SOR trafiło 10.229 pacjentów. Spośród nich po przeprowadzeniu niezbędnej diagnostyki wypisano do domu 8.825 osób, natomiast na odpowiednie oddziały szpitalne skierowano 1.404 osoby.
Na Szpitalny Oddział Ratunkowy najczęściej trafiały osoby po urazach, złamaniach, zaburzeniach żołądkowo-jelitowych (przyczyny chirurgiczne) oraz z migotaniem przedsionków, dychawicą oskrzelową, odwodnieniem i kamicą nerkową (przyczyny internistyczne).
Pomocy pacjentom poza szpitalem w nagłych przypadkach udzielają 3 Zespoły Ratownictwa Medycznego: dwa “podstawowe” (stacjonujące w Kobylinie i Koźminie Wielkopolskim) i 1 “specjalistyczny” (stacjonujący w Krotoszynie). Ratownicy z Krotoszyna interweniowali aż 2.258 razy: 1.997 razy w przypadku zachorowań w domu, 127 razy w przypadku wypadków i urazów w ruchu uliczno-drogowym, 102 razy w przypadku wypadków i urazów w domu oraz 30 razy w przypadku wypadków i urazów w pracy lub w szkole.
Z kolei zespoły ratownicze z Kobylina i Koźmina Wlkp. interweniowały w sumie 1.904 razy: 1.117 razy w Koźminie Wlkp. i 787 razy w Kobylinie.

Wykonano 3.114 zabiegów operacyjnych
Na krotoszyńskim bloku operacyjnym wykonano w ub. roku 3.114 zabiegów operacyjnych, z czego na bloku operacyjnym szpitala przy ul. Mickiewicza 21 wykonano 1.948 operacji, a na bloku operacyjnym oddziału położniczo-ginekologicznego z traktem porodowo-operacyjnym 1.166 zabiegów operacyjnych, włącznie z 286 cięciami cesarskimi. W 2017 roku na oddziale ginekologiczno-położniczym odbyło się 569 porodów.

+++

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto