Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dopalacze w Sejmie?

Tomek
Tomek
Prawdopodobnie właściciele małych sklepików oferujący dopalacze będą niebawem zmuszeni do wycofania większości towaru.

Do końca lutego Sejm ma opracować ustawę, dotyczącą środków psychoaktywnych. Rząd chce zakazać, zarówno sprzedaży jak i posiadania dopalaczy. Wyjątek będą stanowiły cele medyczne lub naukowe.

W Polsce jest 41 działających sklepów, w których można swobodnie kupić substancje psychoaktywne zwane dopalaczami. W ubiegłą sobotę otworzono kolejny sklep w Pabianicach, należący do popularnej sieci sklepów sprzedających „dopalacze”. Niebawem powstaną kolejne w Kaliszu, Legnicy i Radomiu. Do końca roku powstanie kilka kolejnych. Więc jak widać właścicielom sklepików, nie straszna ustawa, która zakaże rozprowadzania i posiadania środków psychoaktywnych. Sklepy już wycofały wszystkie środki które zawierały bardzo popularny specyfik BZP, który ma działanie podobne do amfetaminy, a zażycie go niesie za sobą dużą ilości efektów ubocznych takich jak drgawki, podniesienie temperatury ciała, uczucie zagubienia, psychozy, bezsenność.

Ustawą w dopalacze co na to UE ?

Polska ustawa będzie niezgodna z prawem europejskim. Substancji, których chce się zakazać sprzedaży i posiadania w naszym w kraju, dozwolona jest w krajach Unii Europejskiej, więc nie można ograniczać przepływu produktów między krajami Unii. Polska musiała by udowodnić przed Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej, że ustawa zakazująca sprzedaży i posiadania tych substancji ma służyć ochronie zdrowia. Jednak nie jest to takie proste, nad większością z tych substancji, które znalazły się na liście środków zakazanych, nie przeprowadzono badań laboratoryjnych, które by mogły jednoznacznie stwierdzić o ich szkodliwości dla zdrowia.

Zakazany dopalacz?

O ile uda się zakazać lub w jakiś sposób ograniczyć sprzedaż oraz posiadanie substancji zwanych „dopalaczami”, to nie wykluczone a wręcz prawdopodobne jest, że handel tymi środkami będzie kwitł na czarnym rynku. Ktoś kto próbował zażywać „środków do celów kolekcjonerskich” i jest przekonany do ich działania, czy nie będzie próbował ich szukać w Internecie? Zakaz ograniczy jedynie swobodny dostęp. Warto by pomyśleć o edukacji społeczeństwa w szkołach oraz informowanie przez środki masowego przekazu o szkodliwości tych substancji. Ktoś zapewne pomyśli świadomość społeczna to jedno a rozsądek to drugie. Fakt zakazy i edukacja nie rozwiążą problemu. Być może rząd powinien wprowadzić specjalny podatek akcyzowy, chociażby taki jak na wyroby tytoniowe.

MMŁódź poleca:

MM Łódź patronuje:


MMŁódź poleca:

Od redakcji: Przypominamy, że każdy z Was może zostać dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto! Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów oraz nadsyłania zdjęć z ciekawych wydarzeń i imprez. Piszcie też o tym, co Wam się podoba, a co Wam przeszkadza w naszym mieście. Spróbujcie swych sił w roli reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to, co dzieje się wokół Was. Pokażcie, czym żyje Miasto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto