Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Gutenberga w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Poeta Marcin Świetlicki, reportażysta Wojciech Jagielski, satyryk Marcin Wolski oraz działaczka społeczna i pisarka, laureatka Paszportu Polityki Sylwia Chutnik to tylko kilku z bohaterów rozpoczynających się w piątek w Łodzi "Dni Gutenberga".

Trwającym przez dwa dni spotkaniom z pisarzami towarzyszyć będzie sesja popularno-naukowa, wystawa, ogłoszony konkurs "New look na druk" (na najlepszy film o książce i czytaniu wykonany telefonem komórkowym) oraz akcja bookcrossingu. Usłyszeć będzie również można "Manifest" mający zrewolucjonizować polską ortografię, zaś ulicą Piotrkowską przejdzie barwny korowód "Parada Czcionek" na czele z samym Janem Gutenbergiem oczywiście.

Celem "Dni Gutenberga w Łodzi" jest promocja książki jako ważnego narzędzia przekazywania informacji i wartościowego składnika kultury. Program dwudniowej akcji, adresowany do szerokiego kręgu odbiorców w różnym wieku i o odmiennych gustach literackich, łączy elementy edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe.

W piątek o godz. 10 rozpocznie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Piłsudskiego (ul. Gdańska 100/102) rozpocznie się spotkanie z Joanną Olech, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. O godz. 12 w książnicy gościł będzie autor literatury młodzieżowej Marcin Pałasz. Później, o godz. 17, rozpocznie się sesja "Sztuka książki. Od Gutenberga pod XXI wiek", na który złożą się: prelekcja Tadeusza Serockiego "Pelpińskie wydanie faksymilowe Biblii Gutenberga", panel dyskusyjny "Sztuka i wartości czytania" z udziałem profesorów UŁ oraz prelekcja "Z e-bookiem na wakacje". W holu wystawowym WiMBP gościć będzie wystawa "Sztuka książki. Od Gutenberga po XXI wiek" ukazująca rzadko udostępniane XV-wieczne inkunabuły (m.in. "Institutio de arte grammatica" Pryscjana z Cezarei, wyd. 1475 r.), oraz autentyczne klisze drukarskie artysty książki Jana Bukowieckiego.

Natomiast w sobotę najpierw na Pietrynę "wysypią się" czcionki (parada ruszy o godz. 12 spod numeru 86, czyli spod kamienicy "Pod Gutenbergiem" ku Pasażowi Schillera, tam odbędzie się akcja bookcrossingu), a później również literaci: pisarka fantasy Anna Brzezińska oraz Sylwia Chutnik (WiMBP, od godz. 14), pisarz, publicysta Wojciech Jagielski (WiMBP, godz. 16), dziennikarz, felietonista Michał Ogórek (WiMBP, godz. 18), poeta, wokalista zespołu "Świetliki" Marcin Świetlicki (Pub Biblioteka, ul. Struga 7, róg Kościuszki, godz.18) oraz śpiewający poeta i kompozytor Leszek Długosz (WiMBP, godz. 20).

"Dni Gutenberga w Łodzi" otrzymały dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto