Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Ratusz w Opolu finansuje sterylizację bezdomnych zwierząt?

Elżbieta D.
Elżbieta D.
Od 6 lat Ratusz finansuje sterylizację/kastrację wolno żyjących kotów. W tym roku Rada Miasta Opola przeznaczyła 16 tys. na ten cel.

Od 2009 r. Opole realizuje „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie miasta Opola". Bardzo ważnym elementem programu jest kastracja wolno żyjących kotów. Jest to sprawdzona i najbardziej skuteczna metoda zapobiegania bezdomności zwierząt.
Błąkające się po ulicach miasta, wyrzucone z domu lub zagubione psy oraz koty znajdują opiekę w Opolskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.  Wszystkie zwierzęta są tam obowiązkowo kastrowane i czekają na nowy dom.
Mamy jednak na działkach, osiedlach i w zaułkach koty wolno żyjące, które dobrze sobie radzą na wolności dokarmiane przez mieszkańców. Niestety nie zawsze opiekunowie rozumieją jak ważne jest zapobieganie rozmnażaniu tych zwierząt. Z tego powodu co roku do schroniska trafia ok. setki kociąt, którymi trzeba się zaopiekować, często wyleczyć z kataru, zaszczepić i znaleźć dom.
Ich opiekunowie najczęściej mówią, że sterylizacja to ingerowanie w naturę... Dlaczego nie jest to prawda ? - W naturze zwierzęta same znajdują sobie pożywienie - wyjaśnia Pani Dorota Skupińska, kierowniczka opolskiego schroniska - Skoro ingerujemy w naturę dokarmiając koty na działkach, czy w piwnicach, to bądźmy za nie odpowiedzialni i zadbajmy o wysterylizowanie ich, aby zapobiec narodzinom kolejnych pokoleń niechcianych zwierząt.
Osoby zaangażowane w pomoc zwierzakom w potrzebie, mogą liczyć na wsparcie kilku organizacji społecznych. Najdłużej działa w Opolu oraz pośredniczy w sprawach sterylizacji zwierząt Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
- Miasto finansuje sterylizację bezdomnych kotów, które staramy się regularne wyłapywać, jeśli się dowiemy o jakichś przypadkach. - mówi Pani Maja z opolskiego TOZ.  - Zdarza się często tak, że mają opiekunów, którzy je dokarmiają i to oni dowożą koty na sterylizację, ewentualnie pożyczają od nas klatki-łapki, czy też transportowe.
- W przypadku piesków TOZ czasami finansuje sterylizację, gdy nie ma innych szans na pozyskanie na to środków. Przy części sterylizacji suczek, by namówić na nie ludzi partycypujemy w kosztach pod warunkiem, że zabieg zostanie wykonany we wskazanym przez nas gabinecie.
W tym roku wyłoniono na drodze przetargu dwa gabinety weterynaryjne, które wykonują bezpłatne zabiegi: Stanisława Firlika przy ul. Poznańskiej oraz Lecznicę Małych Zwierząt Starczewscy przy ul. Wrocławskiej. Mogą tam zgłosić się opiekunowie działkowych i podwórkowych kotów i wykastrować je, aby zapobiec nadpopulacji bezdomnych i niechcianych zwierząt w naszym mieście.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego Ratusz w Opolu finansuje sterylizację bezdomnych zwierząt? - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto