W 2030 roku Łódź będzie liczyć niespełna 621 tys. mieszkańców, o 71 tys. mniej niż obecnie. Woj. łódzkie czekają w najbliższych latach duże zmiany demograficzne.

Cały region łódzki do 2030 r. straci blisko 142 tys. mieszkańców, czyli ponad 5,7 proc. Z tym problemem będą się głównie musiały zmierzyć władze miast, bo na wsiach sytuacja nie będzie aż tak zła. W niektórych gminach liczba mieszkańców nawet wzrośnie. Tak wynika z prognozy Urzędu Statystycznego w Łodzi dotyczącej liczby mieszkańców w poszczególnych gminach w 2030 r.

Łodzian mniej o 11,3 procentStatystycy wyliczyli, że w Łodzi w 2030 r. będą mieszkały zaledwie 620 704 osoby. Oznacza to, że w ciągu 13 najbliższych lat miastu ubędzie 11,3 proc. mieszkańców. Większość z nich wybierze mniejsze miejscowości lub wsie w naszym regionie, najczęściej w sąsiednich gminach.

Z jeszcze większym spadkiem ludności będą musieli się zmierzyć obecny i przyszli wójtowie Poświętnego w pow. opoczyńskim.

Teraz mieszkają tam 3204 osoby, zaś za kilkanaście lat ma ich zostać jedynie 2817, czyli o 12,1 proc. mniej niż obecnie. To najgorszy wynik w całym regionie.

Zupełnie inne nastroje panują w kilku gminach powiatów bełchatowskiego, łaskiego, a zwłaszcza łódzkiego wschodniego. W 2030 r. liczba mieszkańców Nowosolnej (powiat łódzki wschodni) przekroczy 6 tys., będzie to wzrost aż o 23 proc.

Rekord należy jednak do Kleszczowa, najbogatszej gminy w Polsce. Za 13 lat liczba mieszkańców „polskiego Kuwejtu” zwiększy się o ponad 29 proc. W gminie tej mają mieszkać wówczas 7674 osoby.

Spokojnie planować przyszłość mogą władze Wodzierad w powiecie łaskim. Tam liczba mieszkańców w ciągu 13 lat ma wzrosnąć o 10 proc. i wynieść 3745 osób.

Renata Szafrańska, wójt gminy Wodzierady, podkreśla, że większą liczbę mieszkańców gmina zawdzięcza migracjom, głównie z Łodzi i aglomeracji łódzkiej. - Przyrost naturalny mamy ujemny, ale liczba mieszkańców gminy się zwiększa i będzie się zwiększała - nie ma wątpliwości Renata Szafrańska. - Tę tendencję obserwujemy od lat, a wynika to m.in. z bliskiego sąsiedztwa Łodzi i aglomeracji łódzkiej. Można mieszkać w Wodzieradach i dojeżdżać samochodem do pracy w Łodzi. Na naszym terenie nie działa strefa ekonomiczna. Jesteśmy nastawieni na budownictwo jednorodzinne i tereny rekreacyjne. Taki charakter gminy chcemy zachować.

Wójt Renata Szafrańska ma nadzieję, że gmina Wodzierady pozostanie atrakcyjna dla potencjalnych mieszkańców. Kolejne tereny w gminie są przeznaczane pod budowę domów.

Więcej w podłódzkich gminachW 2030 r. tylko w dwóch powiatach będzie mieszkało więcej osób niż obecnie. W powiecie łódzkim wschodnim liczba mieszkańców zwiększy się o 5,3 proc., a w zgierskim o 0,2 proc.

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, przewiduje, że wśród nowych mieszkańców tych powiatów będą dominować łodzianie, którzy nie będą już chcieli znosić niedogodności życia w dużym mieście, ale będą chcieli mieszkać w pobliżu metropolii.

Goni nas Wrocław
Łódź jest obecnie trzecim miastem w Polsce pod względem liczby mieszkańców. Więcej osób mieszka w Warszawie i Krakowie. Jednak za kilkanaście lat Łódź straci tę pozycję.

Już w 2030 r. Łódź może zajmować czwarte miejsce w kraju w tej kategorii. Trzecią lokatę stracimy na rzecz Wrocławia. W obu miastach występuje tzw. depopulacja, czyli wyludnianie się, ale we Wrocławiu ten proces postępuje znacznie wolniej niż w Łodzi.

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego, zaznacza, że Wrocław przyciąga i będzie przyciągał całe rodziny, natomiast w Łodzi ciągle obserwowany jest odpływ mieszkańców. To efekt nie tylko ujemnego przyrostu naturalnego, czyli tego, że umiera więcej osób, niż się rodzi, ale także wyprowadzek ze stolicy regionu. Wyjazdy z Łodzi do innych regionów i mniejszych miejscowości w woj. łódzkim stanowią 20-30 proc. ogólnego ubytku liczby mieszkańców.

Problem wyludniania się dotyka niemal wszystkich miast w kraju.

Z prognozy GUS wynika, że ta tendencja nie dotyczy tylko Warszawy. Nawet za 33 lata w stolicy będzie mieszkać 1,7-1,8 mln osób, ale to w znacznej mierze efekt miasta stołecznego.


Czytaj także

Komentarze (18)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kolo (gość)

ja już od kilku lat jak tylko mogę omijam centrum szerokim łukiem... jak szukam sklepów, usługodawców a czasem urzędu to wolę jechać do ościennych miejscowości albo na peryferia niż w ten syf gdzie przybycie 10km zajmuje 45min..komunikacja 1.5 godziny!

Iwo (gość) (Anna)

10-15 lat temu Łódź tętniła życiem? Chyba mieszkaliśmy w innym mieście. To właśnie był czas, gdy miasto ożywało tylko w weekendy, teraz warszawiacy po prostu dorobili się własnych ciekawych miejsc i tyle. O ile z brakiem dobrze płatnych miejsc pracy zgadzam się w pełni, to i te 10 la temu było pod tym względem gorzej, nie lepiej.

dde (gość)

Jak to mówi Zdanowska UMŁ sam się wyżywi Łodzianie to zbędny wydatek .
Łodzianie a co mają napisać jak chce się przyjąć Uchodźców że nie ma ludzi chętnych do mieszkania w Łodzi.
Pracy też nie ma dobrze płatnej tylko śmieciowa . Kolej kiepska bez Pendolino .Lotnisko z dwoma liniami katastrofa dojazd żaden . Na przykład lotnisko z Modlina wozi z Łodzi ludzi autobusami za darmochę A u nas tylko autobus MPK co 40 minut Stewardesy przywożą taxi bagażowe na Piotrkowską .

ŁKS (gość)

WSZYSCY NA ŁKS!!!! Zapraszam wszystkich w najbliższą niedzielę (16:30) na kolejny mecz 2 ligi z GKS Bełchatów, są jeszcze bilety na wszystkie sektory! Warto zobaczyć kolejne zwycięstwo w małych derbach regionu!

zlosliwiec (gość) (Lodzianin)

W miastach typu "Las Vegas" jest praca glownie dla prostytutek, kelnerow, pokojowek i innych, marnie oplacanych poslugaczy bogatej klienteli. Jesli taka przyszlosc widzisz dla swoich dzieci... no to pogratulowac!

Kocham Łódź (gość) (gosc )

Ok, tylko że Wrocław jest starym miastem, Łódź jest natomiast młodym miastem - to po pierwsze, a po drugie kto przed Zdanowska chciał remontować nasze miasto?! - NIKT!
A co do ludności to proponuję porównać wielkość Krakowa i Łodzi?! (chodzi o powierzchnie) dodajmy Pabianice do Łodzi i się okaże że mamy taką samą liczbę ludności co Kraków!

gosc (gość) (Anna)

W porownaniu z Wrocławiem Łodz jest brzydkim miastem i nie mow ze nie bo centrum jest okey ale gdzie sie obok nie ruszysz np stare polesie bałuty czy wiele innych jest smród brud i patologia gwałty morderstwa dzieci w beczkach to chleb poprzedni tym sie rozni Łodz od ładnego spokojnego Wrocławia : )

Lodzianin (gość)

Zgadzam się ze wszystkimi mrozy piszą że krople nas i postwila Zdanowska 1. Zasłużyła miasto 2.Rozwalił komunikację 3.Zwiększyła korki dojazdu do pracy PS. nigdy nie będziemy miastem turystycznym i zamiast pójść w stronę POLSKIEGO "Las Vegas" To jest tragicznie!!

Anna (gość)

Co ma Wrocław a czego nie ma Łódź? Więcej miejsc pracy i lepsze zarobki, cała filozofia. Łódź to miasto studenckie i właśnie głównie pracodawcy zatrudniają studentów, bo to bardziej opłacalne. W Łodzi umowa zlecenie to chleb powszedni, tak samo jak niskie stawki jedne z najniższych w Polsce. Brak możliwości rozwoju niestety. Pamiętam Łódź jeszcze 10-15 lat temu to miasto tętniło życiem, dziś ożywa tylko wieczorami w weekendy...

CXXXVIII

Ukraińcy zapełnili tę lukę. Spoko pani Haniu na podatkach pani nie straci. Ciekawe co jeszcze Zdanowska jest w stanie zrobić dla Łodzi? Niestety, prawda jest taka, że PO zamieniło Łódź filmową, projektancką, akademicką w Łódź pełną fabryk i marketów. Miejsca w których ludźmi sie pomiata i wykorzystuje. PANI HANI to już chyba podziękujemy. Niech sie przejdzie przez ta swoją bramę i idzie w cholerę.