Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Łodzi powstanie system monitoringu miejskiego?

Jolanta Baranowska, Wiesław Pierzchała (opr.al)
Łódzka policja dysponuje 26 dziesięcioletnimi kamerami.
Łódzka policja dysponuje 26 dziesięcioletnimi kamerami. Andrzej Banaś/Polskapresse
Władze Łodzi planują stworzenie systemu monitoringu, dzięki któremu na zmodernizowanej ulicy Piotrkowskiej stanie się bezpieczniej. Kamery przewidziane są także na osiedlu studenckim Politechniki Łódzkiej i na skrzyżowaniu al. Kościuszki z al. Mickiewicza.

Łódzka policja dysponuje 26 dziesięcioletnimi kamerami, zamontowanymi głównie na ulicy Piotrkowskiej. Jest to przestarzały sprzęt, jednak wciąż przydatny, głównie w przypadku bójek. Gdy dyżurny funkcjonariusz zobaczy na ekranie niebezpieczną sytuację, błyskawicznie wysyła na miejsce radiowozy.

Policja współpracuje ze Strażą Miejską, która dysponuje 10 kamerami zlokalizowanymi: w Parku Ocalałych przy ul. Wojska Polskiego, przy ul. Oblęgorskiej, na ul. Piotrkowskiej przy ul. Jaracza, na Starym Rynku, przed wejściem przy Dworcu Łódź Kaliska, przy ul. Bandurskiego (przy Atlas Arenie), przy ul. Wygodnej (u zbiegu ul. Bandurskiego), przy al. Włókniarzy 226 (również w pobliżu Dworca Łódź Kaliska) i przy ul. Zmiennej (przy wejściu na cmentarz żydowski). Kamery zostały zainstalowane w 2009 r. i miały strzec m.in. miejsc związanych z ochroną dziedzictwa kultury żydowskiej.

Policyjny monitoring rejestruje nagrania w tak słabej jakości, że nie można ich wykorzystać w sądzie jako materiału dowodowego. Kamery okazują się przydatne, kiedy w Łodzi odbywają się demonstracje lub marsze kibiców oraz przy stłuczkach samochodowych, gdy nie można ustalić winnego. Komendant łódzkiej straży miejskiej – Dariusz Grzybowski, wyjaśnia, że do tego by w Łodzi powstał system monitoringu „z prawdziwego zdarzenia” potrzebne jest m.in. odpowiednie oprogramowanie i specjalna sala ze stanowiskami dla przedstawicieli wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek.

Zdaniem komendanta straży miejskiej w Łodzi, szkielet monitoringu powinien być budowany od centrum miasta i stopniowo rozbudowywany i integrowany z innymi systemami. Szacuje się, że budowa sieci złożonej z 80 kamer może kosztować ok. 6-8 mln zł. W tej sprawie straż miejska i policja prowadzi rozmowy z władzami miasta. Istnieją plany by pozyskać wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.

Idealnie byłoby, gdyby sieci straży miejskiej i policji zostały podłączone do innych kamer np. zamontowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. Tyle, że monitoring na osiedlach powinien mieć wówczas określone parametry, tak by mógł współpracować z systemem policyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto