Dr hab

Dr hab. n. med. Rafał Koszowski (© Fot. Lucyna Nenow )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach czatów medycznych. Naszym gościem był dr hab. nauk medycznych Rafał Koszowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Poniżej znajdziecie zapis czatu z naszym gościem.

dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Witam wszystkich internautów.

~bill: Przy jakich dolegliwościach zwykłego dentystę zastępuje chirurg?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Chirurg stomatolog przeprowadza leczenie wymagające interwencji przekraczającej kompetencje ogólnego lekarza stomatologa. Na przykład wykonanie prostej ekstrakcji przeprowadza lekarz stomatolog, natomiast bardziej skomplikowane zabiegi chirurg.

~Panna_W: Czy bardzo krzywe zęby prostuje się również chirurgicznie?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Leczenie chirurgiczne często wspomaga leczenie ortodontyczne, ktorego celem jest leczenie wad zgryzu, w tym nieprawidłowości zębowych.

~Kukułka: Czy chirurgia szczękowa zajmuje się również plastyką twarzy?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: W zakresie chirurgii szczękowej są zabiegi dotyczące wad rozwojowych twarzoczaszki, co wpływa na wygląd twarzy. Zabiegi takie wymagają umiejętności z zakresu chirurgii plastycznej.

~Adrioano: Czy zwykły dentysta jest w stanie zdiagnozować szkliwiaka i go leczyć?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Lekarz stomatolog powinien podejrzewać obecność tego typu guza i skierować pacjenta do specjalisty celem dalszej diagnostyki i leczenia.

~QWERTY: Dlaczego nie wszystkim wyrastają tzw. ósemki?
dr_hab._n.med._Rafał_Koszowski: Zatrzymanie trzecich trzonowców spowodowane jest różnymi przyczynami. Zwykle jest to zbyt krotki luk zębowy, w którym nie mieszczą się ósemki, bądź ich nieprawidłowe położenie uniemożliwiające wyrzniecie.

Czytaj także