Swietłana Rogacz ma 20 lat, pochodzi z Białorusi. W minioną sobotę została Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego. Sprawdzian zorganizowano w sobotę w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w ramach 19.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Swietłana Rogacz ma 20 lat, pochodzi z Białorusi. W minioną sobotę została Cudzoziemskim Mistrzem Języka Polskiego.

Sprawdzian zorganizowano w sobotę w cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego w ramach 19. Letniej Szkoły Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Z tekstem dyktanda zatytułowanego "Gadżety z przyszłości" zmierzyło się ponad 230 cudzoziemców.

- Języka polskiego uczę się od trzech lat, bo studiuję polonistykę w Mińsku. Mimo to jestem bardzo zaskoczona, że wygrałam. Bardzo się cieszę z nagrody, którą jest bezpłatne uczestnictwo w przyszłorocznej szkole letniej w Cieszynie - dzieliła się swoimi wrażeniami zwyciężczyni.

Tekst sprawdzianu z języka polskiego przygotowała prof. Aldona Skudrzyk z UŚ. Uczestnicy dyktanda zmagali się z różnymi trudnościami.

- Zamiast "gadżety" sporo osób pisało gazety, a "tuż - tuż" pisano przez "sz", lub bez myślnika - opowiada Jolanta Tambor, dyrektor letniej szkoły. Dodaje, że cudzoziemcy mieli również inne problemy. Często nie wiedzieli co pisze się dużymi, a co małymi literami oraz głowili się nad wyrazami zapożyczonymi.

Tytuły drugich Cudzoziemskich Mistrzyń Języka Polskiego zdobyły Nastassia Baranava z Białorusi oraz Julia Buj z Ukrainy. Pierwszą wicemistrzynią została Myroslava Vasylykiv z Ukrainy.

W tym roku przez cieszyńską letnią szkołę przewinęło się blisko 500 studentów z całego świata. Prócz nauki języka młodzi ludzie, którzy zjechali m.in. z Kanady, Australii, Kazachstanu, Gruzji, Chin, Japonii, Tadżykistanu i innych państw, poznają też kulturę oraz tradycje naszego kraju m.in. poprzez spotkania z ciekawymi ludźmi i zwiedzanie interesujących miejsc. W związku z 20. rocznicą upadku komunizmu w Polsce, uczestnikom zajęć przybliżana jest także historia PRL-u. W miniony piątek zorganizowano nawet imprezę w klimatach PRL-u.

- Odbył się apel, podczas którego wszystkie grupy stały na baczność. Po nim zaczęliśmy budować symboliczny mur berliński, który następnie został zburzony - opowiada Aleksandra Kręcichwost, rzeczniczka szkoły. Zajęcia potrwają do 27 sierpnia.
Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!