Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudowne wino Matki Boskiej Gidelskiej

(is)
W Gidlach warto zobaczyć modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny, zbudowany na przełomie XV i XVI w.
W Gidlach warto zobaczyć modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny, zbudowany na przełomie XV i XVI w.
Jadąc do Częstochowy, warto lekko zboczyć z trasy i zajrzeć do miejscowości Gidle, określanej często mianem "Mała Częstochowa".

Gidle charakterem zabudowy przypominają małe miasteczko, choć nigdy nie posiadały praw miejskich. Ciągną tu rzesze pielgrzymów. Wielu wierzy bowiem w uzdrawiającą moc Matki Boskiej Gidelskiej, której posążek przechowywany jest pieczołowicie w bazylice pod wezwaniem Wniebowzięcia Matki Boskiej przy klasztorze oo. Dominikanów.

Cudowna figurka znajduje się w rzeźbionym ołtarzu w kaplicy Matki Bożej Gidelskiej. Według kronik zakonnych, w maju 1516 roku rolnik Jan Czeczek, orząc pole wydobył ją z ziemi. "Jasność z niej biła taka, że woły padły na kolana". Czeczek nie zaniósł znaleziska do kościoła, lecz zabrał do domu i schował w skrzyni. Widokiem cudownej figurki długo się nie cieszył, bo on i jego rodzina stracili wzrok. Dopiero po pewnym czasie, figurkę znalazła kobieta sprzątająca w domu Czeczków. Zaniosła ją miejscowemu proboszczowi. Ten kazał posążek obmyć z ziemi. Wodą, która została po obmyciu, Czeczek przemył oczy i odzyskał wzrok. Wtedy cudowną figurkę przeniesiono do kościoła.

Od setek lat do Matki Boskiej Gidelskiej pielgrzymują chorzy, prosząc o uleczenie. W kronikach klasztornych opisane są setki historii uzdrowień. Pielgrzymi otrzymują tzw. winko Matki Boskiej, święcone już od XVII wieku przez zanurzenie figurki w winie. Ceremonia ta odbywa się co roku w pierwszą niedzielę maja, czyli w rocznicę wyorania figurki z ziemi.

Będąc w Gidlach warto zobaczyć też modrzewiowy kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny zbudowany na przełomie XV i XVI w. Ma wysoki dwuspadowy dach z okapem pokrytym gontem. Do 1884 roku pełnił funkcje kościoła parafialnego, przez kilkanaście lat świątynia stała opuszczona. Na początku XX wieku przeprowadzono gruntowną renowację świątyni, przywracając zabytkowi dawną świetność.

Rocznie gidelską bazylikę odwiedza 1000 grup wycieczkowych. Ojcowie dominikanie chętnie służą pomocą i oprowadzają zorganizowane grupy pielgrzymów. Kontakt telefoniczny: klasztor oo. Dominikanów, telefon (034) 327 21 23.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto