Gminy w naszym regionie mają problem ze sprzedażą nieruchomości. A mniejsze wpływy ze sprzedaży oznaczają ograniczenia wydatków na różne inwestycje. Samorządowcy ze Stronia Śl.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Gminy w naszym regionie mają problem ze sprzedażą nieruchomości. A mniejsze wpływy ze sprzedaży oznaczają ograniczenia wydatków na różne inwestycje.


Samorządowcy ze Stronia Śl. najbardziej liczyli na dochód ze sprzedaży wyludnionej w latach 70. ubiegłego wieku wsi Rogóżka. Jej kupnem była nawet zainteresowana najbogatsza Polka - Grażyna Kulczyk. Gmina za 90 hektarów ziemi zażyczyła sobie 13 mln zł. Niestety, pomimo trzech przetargów ziemi nikt nie kupił. - Obniżyliśmy cenę wywoławczą o milion i chcemy po raz kolejny wstawić wieś na sprzedaż - mówi Zbigniew Łopusiewicz, burmistrz Stronia. - Następny przetarg zaplanowany jest na połowę września.

Niestety, sprzedaż budynków idzie obecnie równie trudno jak ziemi. Najlepiej wiedzą o tym władze powiatu kłodzkiego, które wystawiają pod młotek nie tylko własny majątek, ale także ten należący do skarbu państwa. - Zastój jest bardzo wyraźny. W ubiegłym roku do budżetu miało wpłynąć ze sprzedaży nieruchomości 3 mln zł. Ten plan wykonaliśmy tylko w 40 proc. - mówi Krzysztof Baldy, starosta kłodzki. - W tym roku będzie prawdopodobnie podobnie. Na razie zaplanowaną sprzedaż mamy wykonaną na poziomie 19 procent. Władzom powiatu nie udało się jak na razie sprzedać m.in. budynków po byłym szpitalu w Lądku-Zdroju oraz szkole zawodowej w Nowej Rudzie.

Trzy potężne nieruchomości wystawił na sprzedaż również powiat wałbrzyski. Spodziewa się uzyskać z ich sprzedaży co najmniej 10,6 mln zł. Największy obiekt wystawiony przez starostwo na sprzedaż to siedziba byłej komendy rejonowej milicji przy ul. Kilińskiego. Na ponad 3,5 mln zł ustalono cenę wywoławczą budynku przy ul. Niepodległości 88. Najmniejszym i najtańszym, jest budynek byłego internatu Zespołu Szkół Ceramicznych w Szczawnie-Zdroju.

Sprzedali wcześniej i zarobili na gruntach
Nie wszystkie samorządy narzekają na problemy ze zbywaniem nieruchomości. W Świdnicy większość działek i budynków, zwłaszcza tych atrakcyjnych, sprzedano w ubiegłym roku, kiedy na rynku był jeszcze boom. I uzyskano wtedy kwoty wyższe od cen wywoławczych. Również w Wałbrzychu udało się znaleźć kupców na dwie duże działki w centrum miasta. Na obu powstaną centra handlowe: Galeria Victoria i Galeria Magnolia. Oba z kinami i innymi atrakcjami.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!