Po odbudowie kamienica Izraela Freinda stałaby się ozdobą Pietryny Po odbudowie kamienica Izraela Freinda stałaby się ozdobą Pietryny

Po odbudowie kamienica Izraela Freinda stałaby się ozdobą Pietryny (© fot. PGE Dystrybucja SA od. Łódź)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Kamienica Izraela Freinda znajdująca się przy ul. Piotrkowskiej 58 miała zostać odtworzona do końca 2011 roku. Zamiast niej w samym centrum Łodzi jest dziura. Sprawą kamienicy należącej obecnie do PGE zajął się konserwator zabytków.

Wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Szygendowski mówi, że po 10 czerwca przy ul. Piotrkowskiej 58 zostanie przeprowadzona kontrola z udziałem inspektorów i przedstawicieli centrali PGE w Lublinie, podczas której stwierdzimy, czy kamienica nie została odbudowana. Potem nakażemy właścicielowi odbudować budynek, a jeśli i to nie pomoże, przystąpimy do wywłaszczania.

Witold Filipiński, dyrektor PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź-Teren tłumaczy dlaczego nie odbudowano kamienicy. Po deklaracji o odbudowie kamienicy centrala PGE przeniosła się do Lublina. To sprawiło, że nie są już potrzebne dodatkowe pomieszczenia biurowe, które miały powstać w odbudowanym budynku.

Wkrótce mają zapaść decyzję co dalej: czy PGE odbuduje kamienicę, czy sprzeda tę nieruchomość.

Radna miejska Urszula Janiak-Niziołek składała przed rokiem interpelację do władz Łodzi i dowiedziała się, że nie jest wykluczone, że miasto odkupi nieruchomość.

Nieruchomość należała do Łodzi do 2007 r.

opracowane na podstawie [b]Dziennika Łódzkiego[/b]

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (13)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

oszukani łodzianie (gość)

to nie była żadna plomba - to była XIX wieczna kamienica odarta z detalu, którą można było remontować, a nawet jako taka była milion razy lepsza od tej wyrwy w zabudowie którą mamy obecnie - ja się pytam co dalej zrobią ci oszuści (najłagodniejsze słowo) z PGE, dziadoparking czy może buda z kebabem ? przecież za to powinien być kryminał i wielomilionowe odszkodowanie dla miasta. Chory kraj.

Darek (gość)

Panie Filipiński - po co gadać głupoty? Wystarczy przytoczyć fakty:
- rozbiórka kamienicy w styczniu 2010 r.,
- od marca 2010 miała ruszyć jej odbudowa (w stanie surowym budynek miał stanąć grudnia 2010 r.),
- konsolidacja miała miejsce dopiero we wrześniu 2010 r. (przeniesienie centrali do Lublina).
Pojawia się więc pytanie: po co było się tak śpieszyć z rozbiórką budynku? Odpowiem za W. Filipińskiego - pusty teren łatwiej sprzedać!

łodzianin (gość)

"nie jest wykluczone, że miasto odkupi nieruchomość" tylko jaką nieruchomość?, chyba dziurę po kamienicy? Jak porównać dziurę w ziemi z piękna kamienicą którą zburzyli?
ŻENUJĄCĄ postawa takiego finansowego giganta jak PGE - a zwłaszcza umieszczona przez nich informacja na płocie zasłaniającym dziurę - obiecują że "wkrótce" ją odbudują.
To po co zburzyli skoro przenieśli centralę do Lublina?
Jakby mieli trochę KLASY to by odbudowali lub oddali działkę za darmo!!!

kameleon (gość)

Wiadomo było od roku, ze nie odbudują ani nawet nie zabiorą się do tego. Trzeba było tą kontrolę zrobić rok temu i wywłaszczyć już pól roku temu. A czas leci i biurokracja rośnie.

zatroskany (gość)

W ramach zaktywizowania tzw. "ściany wschodniej" zabrano ostatnią dużą spółkę skarbu Państwa z Łodzi. W Warszawie central spólek jest bez liku, to dlaczego stolica nie wspomogła swego zaplecza ludzkiego ze wschodu? Hania Gronkiewicz-W za Kropiwnickiego, a teraz za Zdanowskiej potrafi się ustawić, tyko nasi radni i posłowie to takie totalne siermięgi, co dużo i bez sensu krzyczą jak ten tłusty bramkarz, ale nic z tego konkretnego dla Miasta nie wynika. Dorwały się do władzy miernoty, a wśród znanych, kompetentnych i porządnych Łodzian nie ma chęci na prezydentowanie.

Adam (gość)

Kaczyński przeniósł PGE do Lublina w ramach pomocy dla wschodu, nie można teraz znów PGE przenieść do Łodzi?

nn (gość)

Ciekawe kto podjął taką decyzję i złożył deklarację odbudowy? Może powinien za to odpowiedzieć?Kolejne decyzje bez konsekwencji.Polska rzeczywistość.

misiek (gość)

Mało jest kamienić do remontu to trzeba odbudowywać ? Po co ? Bo pozydowska a nagle zjawi sie "cudem ocalony' spadkobierca i dostanie ja w prezencie?

franc (gość)

"z udziałem inspektorów i przedstawicieli centrali PGE w Lublinie, podczas której stwierdzimy, czy kamienica nie została odbudowana."

To nie wystarczy spojrzeć trzeba to jeszcze udowodnić ???

i znów nas wyje... (gość)

a wystarczył by jeden zapis w umowie - że albo "w przypadku nie wykonania umowy miasto odkupuje nieruchomość za 1zł" albo "inwestor ma obowiązek odbudować nieruchomość a jeśli tego nie uczynił to musi zapłacić karę w wysokości powiedzmy 20 milionów i pokryć koszt odbudowy..."