Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciśnienie w oponach kontroluj raz na dwa tygodnie

Materiał powstał przy współpracy z serwisem Oponeo.pl
Odpowiednie ciśnienie ma kluczowe znaczenie w kwestii równomiernego i prawidłowego zużycia opon tak letnich jak zimowych. Pozwala obniżyć także koszty jazdy.

Jeszcze w czasach PRL, kiedy na naszych drogach królowały Syreny, Polonezy oraz Fiaty 125p i 126p, opony wymagały stosowania dętek. Dopiero w latach 90-tych masowo zastąpiło je ogumienie bezdętkowe. Chociaż budowa obu rodzajów opon jest inna, łączy jedna, bardzo istotna cecha. W obu przypadkach kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy i równomiernego zużycia ma odpowiedni poziom ciśnienia powietrza.

Więcej pasażerów, wyższe ciśnienie
Chociaż producenci ogumienia stosują coraz bardziej wyszukane technologie i materiały, żadnemu z nich nie udało się wynaleźć jeszcze takiej opony, która raz napompowana nie wymagałaby uzupełniania powietrza. W trakcie jazdy, przez mikroszczeliny w gumie ubywa go z opon regularnie, a ubytek może wynosić do 0,2-0,4 atmosfery miesięcznie.

– Dlatego zaleca się kontrolować poziom powietrza raz na dwa tygodnie oraz przed każdą dłuższą podróżą. Niedobór trzeba uzupełnić zgodnie z zaleceniami dla danego modelu samochodu. Optymalny poziom producent podaje zazwyczaj w instrukcji obsługi auta oraz na tabliczce, którą można znaleźć po wewnętrznej stronie drzwi, klapy bagażnika albo klapki wlewu paliwa. Tabelę ciśnień dla większości modeli przygotowaliśmy także na naszej stronie internetowej – wyjaśnia Filip Fischer, Kierownik Działu Obsługi Klienta Oponeo.pl.

Obliczając zalecaną wartość ciśnienia eksperci biorą pod uwagę nie tylko masę i osiągi pojazdu, ale także jego dopuszczalne obciążenie. Inne wartości są zalecane do codziennej jazdy przy minimalnym załadunku, a inne np. na dalszą podróż, kiedy samochodem jedzie cała rodzina, a bagażnik jest maksymalnie zapakowany. W serwisie Oponeo.pl wartości można określić z bardzo dużą dokładnością, określając nawet pojemność i moc silnika danego samochodu.

Za mało – dłuższa droga hamowania
Niedobór powietrza w oponach powoduje wiele negatywnych zjawisk. Przede wszystkim przyczynia się do wydłużenia drogi hamowania samochodu, co w kryzysowej sytuacji może mieć bardzo istotne znaczenie. Problem jest tym poważniejszy, im powietrza mniej, a droga bardziej mokra. Niedopompowane opony to także większe ryzyko wpadnięcia w pułapkę aquaplaningu, czyli poślizgu wynikającego z utraty styczności opony z mokrą nawierzchnią.

Samochód może też wykazywać skłonności do podsterowności lub nadsterowności i trudniej będzie nim manewrować na parkingu. Powód? Koła z oponami, w których brakuje powietrza stawią większy opór wspomaganiu kierownicy.

– Niedopompowana opona zużyje się szybciej na obrzeżach i będzie miała istotny wpływ na przyspieszone zużycie podzespołów układu kierowniczego. Zaleta takiej sytuacji jest tylko jedna – nieco wyższy komfort jazdy, ponieważ niskie ciśnienie poprawia tłumienie przez koła nierówności – mówi Filip Fischer.

Za dużo – cierpi zawieszenie
Ale przesadzić nie można także w drugą stronę. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje spadek komfortu jazdy, a ponieważ zmniejsza się powierzchnia styku opony z podłożem, znacznie gorsza jest także trakcja. Bieżnik szybciej zużywa się w środkowej części, która jest wówczas wybrzuszona. Wzrasta ryzyko uszkodzenia ogumienia np. na dziurach.

Ciśnienie w oponach ma duży wpływ na zużycie paliwa.

– Kiedy jest wysokie, opory toczenia są mniejsze, a zużycie paliwa spada. Zbyt niskie ciśnienie to większe opory toczenia, a co za tym idzie wyższe spalanie – mówi ekspert Oponeo.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl Nasze Miasto