Screan ze strony Cinemaya.pl Screan ze strony Cinemaya.pl

Cinemaya Panamericana 2012/2013 – to nie tylko podróż trójki ... (© Cinemaya.pl)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trójka śmiałków z Łodzi i Wrocławia wyruszy w podróż z kinem.

Podróż rozpocznie się 15 listopada w Meksyku. Busem zaadaptowanym na montażownię i mieszkanie w ciągu pół roku chcą przejechać z obwoźnym kinem całą Amerykę Południową. Chcą pokazać światu filmy Se-ma-fora i Tony'ego Halika.

Moja para butów nie ma lekko

Samotny przejazd przez Syberię starym radzieckim samochodem, wyprawy motocyklowe z Europy do Azji i Afryki, mało znana Republika Dżibuti, Chiny, Gambia, Gruzja czy Mołdawia - to tylko niektóre podróżnicze „wyczyny” trójki bohaterów projektu. „Moja para butów nie ma lekko” - pisze na swojej stronie trzydziestoletni lider i „weteran” ekipy – Szymon. On już w swoim życiu podbił 30 krajów świata, a planuje podbić wszystkie.

Z Szymonem jedzie Piotr, operator kamery i montażysta z łódzkiej Filmówki oraz Bogumiła, „dyrektor” obwoźnego kina, studentka łódzkiej ASP. Dla Bogumiły podróże są inspiracją, dla Piotra to nie pierwszyzna. Syberia w pojedynkę to jego wyczyn. Jako operator pracował już w warunkach co najmniej ekstremalnych – zakwalifikowano go do projektu „Garda 2012”, gdzie miał kręcić najgłębsze nurkowanie w historii ludzkości.

Tony Halik to był dla nich nudziarz

Tony Halik to był dla nich nudziarz. Do momentu, gdy nie zaczęli wgryzać się w opowieści z jego podróży i nie odbyli rozmowy z jego żoną - Elżbietą Dzikowską. Wtedy okazało się, że nie docenili dorobku wielkiego podróżnika. Postanowili, że to właśnie on będzie patronem wyprawy i że podążą jego śladami. A żeby oddać mu hołd, wyświetlą jego filmy jako danie główne plenerowego kina. Do tego animacje, bo widzami mają być też dzieci. Bajki, które mówią językiem uniwersalnym, zachwycają formą, są kultowe lub unikatowe. Wybrali Se-ma-fora.

Inspiracją projekcji było zdjęcie z konkursu Word Press Photo.

- Pomysł na wyprawę zrodził się kilka lat temu, kiedy przez moje ręce przewinęły się zdjęcia z konkursu Word Press Photo - opowiada Szymon. - Pośród fotografii znalazły się portrety wpatrzonych w wielki ekran kina plenerowego Hindusów. Od razu po obejrzeniu nagrodzonego materiału zrozumiałem, że interakcja z ludźmi poprzez kino obwoźne jest czymś, czego chciałbym doświadczyć osobiście.

Obwoźne kino u Inków i Azteków

Kino Cinemai zobaczą potomkowie Inków, Azteków i Majów, których z górą trzydzieści lat temu odwiedził Tony Halik. Co się zmieniło od tego czasu i jaka będzie reakcja na zetknięcie z polską kulturą? To się okaże.

Kolumbia, Ekwador, Peru, Boliwia, Argentyna, Chile – tu na pewno ekipa się pojawi. Z całej wyprawy doczekamy się też filmu dokumentalnego, a na gorąco – relacji z trasy na blogu i facebooku. Więcej informacji o projekcie na cinemaya.pl.


Polecamy na MM Łódź
Łódź Fabryczna | Monster Truck w Atlas Arenie | Student na rowerze | Kolory ulic Łodzi | Konkursy | Widzew Łódź | ŁKS Łódź | PKP - rozkład jazdy | Karaoke w Łodzi | Auto Radar

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!