Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski 2018 Łodzi. Niska frekwencja w głosowaniu

Darek Matyjaszczyk
Budżet obywatelski 2018 Łodzi nie cieszył się powodzeniem. Głosowało na wnioski mniej niż 100 tys. mieszkańców Łodzi.

BUDŻET OBYWATELSKI ŁODZI

Niecałe 98 tys. osób zagłosowało w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Łodzi. To najmniej w historii głosowania i o jedną trzecią mniej niż w 2016 roku.

W zakończonym w niedzielę głosowaniu wzięły udział 97 tys. 974 osoby. Z tego ok. 69 tys. zagłosowało przez internet, a 29 tys. tradycyjnie na formularzach papierowych.

To najmniej w 5-letniej historii łódzkich głosowań na budżet obywatelski. W 2016 roku głosowało 149 tys. 230 osób - połowę głosów oddano na formularzach, połowę przez internet.

Budżet obywatelski Łodzi 2018. Do dyspozycji znów tylko 40 mln zł

Także w poprzednich latach głosujących było więcej: 128 tys. w 2013 r., 175 tys. w 2014 r. i 135 tys. w 2015 r.

Grzegorz Justyński, dyrektor biura ds. partycypacji społecznej w łódzkim magistracie, jest zdania, że decydująca była zmiana przepisów dotyczących głosowania.

- W tym roku dostęp do kart papierowych był ograniczony tylko do punktów głosowania. To miało wpływ na wynik frekwencyjny - ocenia urzędnik. I podkreśla, że głosujących przez internet było tyle samo co rok temu.

W tym roku dostęp do kart był ograniczony. To wpłynęło na frekwencję

Jednak w tej edycji było też o jedną trzecią mniej zgłoszonych projektów. Rok temu zgłoszono 1584 zadania, w obecnej edycji - 1131. We wcześniejszych edycjach zdarzało się, że wniosków było mniej (np. w 2015 r. tylko 645), jednak wówczas podział miasta na rejony był inny.

Małe zainteresowanie głosowaniem martwi łódzką radną Urszulę Niziołek-Janiak z doraźnej komisji ds. partycypacji społecznej i budżetu obywatelskiego.

- To trochę niepokojące zjawisko - przyznaje radna. Jej zdaniem mniejsze zainteresowanie wynika ze zmian zasad, nie tylko głosowania.

- W tym roku zadania nie mogły dotyczyć działek Skarbu Państwa i o nieuregulowanym statusie prawnym, choć zgodnie z przepisami miasto może tam inwestować. To zniechęciło część wnioskodawców - uważa radna Niziołek-Janiak.

Tadeusz Kościuszko z rogiem i w pelerynie. Przebrany pomnik Kościuszki w Łodzi [ZDJĘCIA]

Projekty wybrane w głosowaniu mają być ogłoszone w sobotę, 21 października, w obecności pomysłodawców.

Budżet obywatelski Łodzi jest najstarszy w regionie, jednak coraz więcej mniejszych miast organizuje podobne głosowania. Do końca października trwa też głosowanie na pierwszy budżet obywatelski samorządu woj. łódzkiego. Do wyboru jest 301 zadań na łączną kwotę 48 mln zł.

Za sobą głosowanie mają już m.in.: Zgierz, Piotrków Trybunalski, Tomaszów Mazowiecki i Skierniewice. Do 16 października trwa głosowanie w Pabianicach.

Budżet obywatelski: Pomnik Kościuszki i Schillera już bez rogów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto