Szopka w Łodzi

Zbójnikowi podoba się nowa szopka, ciekawie rozgląda się dookoła, daje się głaskać (© Łukasz Kasprzak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W 2012 roku szopka przed katedrą w Łodzi ma kształt podzielonej na trzy części tradycyjnej wiejskiej chaty. Są też zwierzęta - dwie owce i osiołek. Dyskusja wywołana książką papieża o obecności zwierząt przy narodzinach Jezusa, do Łodzi nie dotarła.

W piątek zamieszkały w szopce owce wrzosówki oraz osiołek z łódzkiego zoo. Zwierzęta pozostaną w szopce aż do święta Trzech Króli. Zwierzęta to starzy szopkowi wyjadacze: zarówno owce Mela i Agatka, jak i osiołek Zbójnik były już w szopce w ubiegłych latach. Zwierzęta są oswojone, pozwalają się nawet pogłaskać.

W głównej części szopki pojawiły się już naturalnych rozmiarów figury Maryi i św. Józefa. Żłóbek jest na razie pusty, Dzieciątko zostanie uroczyście wniesione w Wigilię po pasterce.

Projekt tegorocznej szopki ma wyjątkowo długą i burzliwą historię. Został wyłoniony już w 2010 roku w dorocznym konkursie dla studentów architektury Politechniki Łódzkiej. Jury doceniło nawiązanie do Trójcy Świętej i upływającego czasu, które zaproponowały autorki Paula Karbownik i Nina Grochowska, wtedy studentki V roku. Jednak ktoś anonimowo oskarżył dziewczyny o plagiat, bo podobna szopka stanęła w Holandii. Realizację projektu wstrzymano, a zanim komisja konkursowa orzekła, że praca jednak nie jest plagiatem, na budowę było już za późno. W kolejnym roku pechowa szopka też nie mogła stanąć, bo w czasie sporu o plagiat był już rozpisany kolejny konkurs i nie można było zmienić jego warunków.

Realizacja szopki była możliwa dopiero w 2012 roku. Jej budowę sponsoruje miasto, kwota wydana na budowę i utrzymanie szopki to 46 tys. zł.

Jak Wam się podoba szopka przed łódzką katedrą?

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gość1 (gość)

Dokładnie z roku na rok coraz gorzej. Dwa zwierzęta na krzyż !!. Wstyd i hańba.