Pocisk z II wojny odkryli w ziemi robotnicy pracujący przy budowie nowego terminala Pocisk z II wojny odkryli w ziemi robotnicy pracujący przy budowie nowego terminala

Pocisk z II wojny odkryli w ziemi robotnicy pracujący przy budowie nowego terminala (© Paweł Wojtaszek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pocisk, najprawdopodobniej z czasów II wojny światowej, wykopano na terenie łódzkiego lotniska im. Władysława Reymonta. Znalezisko zabezpieczyli saperzy z Tomaszowa Mazowieckiego.

Zamiast stanąć do odprawy pasażerowie odlatujący w poniedziałek po południu z łódzkiego lotniska musieli w trybie natychmiastowym opuścić budynek portu. Powodem ewakuacji był pocisk lotniczy z II wojny światowej znaleziony przez robotników pracujących przy budowie nowego terminala.

Lotnisko zostało zamknięte tuż po godz. 12. Ewakuowano 40 pracowników portu i straży granicznej i 120 pasażerów, do tego 160 pasażerów nie wpuszczono na teren lotniska.

- Wszyscy przeprowadzeni zostali do tzw. strefy bezpieczeństwa, która znajdowała się w pobliżu postoju dla autobusów - zapewniała Katarzyna Dobrowolska rzeczniczka portu lotniczego im. Wł. St. Reymonta w Łodzi.

Znaleziony pocisk pochodzi najprawdopodobniej z II wojny światowej. Oceniono, że gdyby wybuchł, zasięg jego rażenia wyniósłby około 700 metrów.

- Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie i szybko. Poza tym każdy pasażer wybierający się wczoraj do Londynu był od razu kierowany do wydzielonej strefy - dodawała Katarzyna Dobrowolska.

Bezpieczeństwa na lotnisku pilnowała straż miejska i policja. Okolica wokół znalezionego pocisku została dodatkowo odgrodzona specjalną taśmą.

- Pilnujemy porządku. Zabezpieczamy teren przed dostępem osób niepowołanych - tłumaczył Leszek Wojtas z łódzkiej straży miejskiej. - Na lotnisko skierowaliśmy cztery patrole.

Do ostatniej chwili ważyły się losy połączeń. Popołudniowe wyloty i przyloty do Londynu miały zostać odwołany, bo wieża kontroli lotów poinformowała, że lotnisko w Łodzi z powodu znalezionego pocisku zostało zamknięte. Pasażerowie przez ponad dwie godziny czekali w niepewności.

- Wracam do domu z wakacji. Jestem już zmęczona podróżą, bo jadę z Radomia. Widać, że taki już mój los, bo lot do Polski też miałam utrudniony. Pociąg miał opóźnienie i tylko dzięki uprzejmości obsługi lotniska dostałam się do Polski - opowiadała Edyta, która pracuje na Wyspach.

- Jesteśmy zdenerwowani, bo w Londynie mamy tylko dwie godziny na przesiadkę do samolotu lecącego do Shannon. Jeżeli się spóźnimy, to nie wiem co zrobimy. Odwołamy lot, czy przebukować bilet teraz... Ta sytuacja kompletnie nas zaskoczyła - denerwowali się Piotr i Elżbieta.

Pasażerów dodatkowo irytował brak informacji. Nie do końca wiedzieli dlaczego zostali ewakuowani z budynku terminala.

- Zostaliśmy wyproszeni z lotniska przez straż graniczną. Nie powiedziano nam dlaczego. W ogóle nie wiedzieliśmy o co chodzi w tym wszystkim - denerwowali się podróżni, którzy zostali ewakuowani w pierwszej kolejności.

O godz. 14.13 na łódzkie lotnisko dotarli saperzy z Tomaszowa Mazowieckiego. Żołnierze działali błyskawicznie. Usunięcie bomby zajęło im 15 minut. Zabrali pocisk na poligon. Opuścili port o godz. 14.30. Dziesięć minut później ruch na lotnisku został odblokowany i rozpoczęła się odprawa samolotu do Anglii. Przebiegła sprawnie i szybko.

Samolot z Londynu ze 180 pasażerami na pokładzie wylądował w Łodzi o godz. 15.20, czyli punktualnie. Zgodnie z planem, czyli o 15.45 udało się także wystartować samolotowi do Londynu.


Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (3)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Marcin (gość)

Poza tym Agnieszka Jasińska jest jednym z lepszych redaktorów Naszego Miasta. Czep się tramwaju bo w artykule wszystko się zgadza:
- saperzy przybyli po 14
- faktycznie, pasażerom nikt nie powiedział o powodzie ewakuacji
samolot wylądował i wystartował o czasie.

Życzę powodzenia w handlowaniu czosnkiem

ia (gość)

Widać nie masz pojęcia o rzeczywistości. Wszystko w artykule się zgadza. Nie widzę ani jednego błędu - samolot wylądował tak jak powinien, bomba została znaleziona po 12 itd. Więc skoro jesteś taki mądry to sam zacznij handlować czosnkiem.

PL (gość)

Skoro ten artykuł pisała Agnieszka Jasińska to w rzeczywisości było napewno wrzystko na odwrót.Kobito skończ już z tym pisaniem. Ogarnij się i przeżuć się na handel czosnkiem razem z EM