Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbara Przybysz dyrektorem MCK w Tomaszowie. Jakie ma plany i pomysły?

Dagmara Kubczak, Beata Dobrzyńska
Barbara Przybysz 1 stycznia objęła stanowisko dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie Maz. Jakie ma plany na najbliższy rok i pomysły na kulturę w Tomaszowie?

Barbara Przybysz, była już dyrektorka Ośrodka Kultury Tkacz, wygrała konkurs ogłoszony przez miasto na dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Tomaszowie. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w ostatnim dniu 2015 roku, a dyrektorską funkcję swą objęła już 1 stycznia.

Do konkursu zgłosiły się cztery osoby, trzy spośród nich zakwalifikowane zostały do dalszego etapu. Po rozmowach kwalifikacyjnych komisja konkursowa uznała, że najlepszą kandydatką będzie Barbara Przybysz. O stanowisko to ubiegali się także byli dyrektorzy Ośrodka Kultury Tkacz - Beata Piwowarska i Włodzimierz Matuszewski.

Przypomnijmy, że decyzją rady miejskiej na wniosek prezydenta Tomaszowa Miejskie Centrum Kultury połączyło Miejski Ośrodek Kultury, Dzielnicowy Ośrodek Kultury, OK Tkacz na Niebrowie oraz Skansen Rzeki Pilicy. Są plany, by w skład MCK weszły również muzeum oraz miejska biblioteka, wymaga to jednak innych procedur. W założeniu połączenie miało spowodować oszczędności m.in. na obsłudze administracyjnej, lepsze wykorzystanie pracowników, tworzenie wspólnej oferty i imprez kulturalnych o szerszym zasięgu. Kandydaci na stanowisko dyrektora musieli m.in. przygotować koncepcję działania placówki.

- Żeby realizować swoje pomysły jako dyrektor MCK, najpierw muszę zorientować się, czy w pozostałych placówkach nie ma obszarów, które wymagają naprawy - mam tu na myśli najistotniejsze elementy wynikające z wymogów kontroli zarządczej - mówi nowa dyrektorka MCK. - Zamierzam zarządzać MCK-em tak, aby ośrodki zachowały swoją tożsamość i pielęgnowały wartości, które wyróżniały je spośród innych placówek. Mobilność pracowników merytorycznych, którą również założyłam, pozwoli na wymianę doświadczeń, nie na zasadzie konkurencyjności, ale dbania o wspólne miejsce pracy.

Jedna z ważniejszych zmian związanych z połączeniem miejskich placówek kulturalnych dotyczy zmian na stanowiskach kierowniczych w poszczególnych filiach MCK. Przede wszystkim nie będzie już dyrektorów, tylko kierownicy. Będą to instruktorzy otrzymujący dodatek funkcyjny, wspierani przez pracownika administracyjnego. Z dniem 1 stycznia dotychczasowy dyrektorzy przestali nimi być.

Jak mówi Barbara Przybysz, propozycję pozostania na stanowisku kierownika filii otrzymał tylko Andrzej Kobalczyk, dotychczasowy dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy. Dyrektorka czeka na jego odpowiedź. Wiadomo, że Ewa Biazik nie pokieruje już MOK-iem, a Anna Zwardoń DOK-iem. Obie panie otrzymały propozycje współpracy, ale nie na stanowiskach kierowniczych. Nowy kierownik potrzebny będzie również w Tkaczu, bo stanowisko to opuściła Barbara Przybysz. - Nie umiem dziś powiedzieć, kto będzie pełnił funkcje kierowników w filiach MCK, ponieważ trwają rozmowy z kilkoma osobami - mówiła nam w czwartek Barbara Przybysz. - Z założenia w mojej koncepcji kierownik to osoba, która częściowo wykonuje również zadania instruktorskie, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. Będę dążyć do tego, aby zminimalizować aparat administracyjny. Nie może mieć dalej miejsca sytuacja, że w placówkach jest znacznie więcej pracowników administracyjnych niż merytorycznych.

Działanie MCK zaczęło się praktycznie dopiero w poniedziałek, 4 stycznia. Rozpoczęło się od porządkowania dokumentacji i spraw formalnych.

Pierwszym zadaniem, przed którym stanęła Barbara Przybysz była współorganizacja finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jeszcze w poniedziałek nie było wiadomo, co i w jakim zakresie się w mieście odbędzie w niedzielę, 10 stycznia. Ostatecznie w poniedziałek w urzędzie miejskim zapadła zgoda na wsparcie koncertu w hali samochodówki. Ruszyły prace nad przygotowaniem imprezy.

Jak dodaje Barbara Przybysz, nikomu nie zabraniała przyłączyć się do orkiestry. Na pewno podczas finału w hali samochodówki stanie wspólne stoisko miejskich placówek kulturalnych, a pracownicy mieli przekazać, co mogą w ramach finału zaproponować.

Więcej Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tomaszowie i regionie [PLAKATY]

Czego jednak możemy się spodziewać w najbliższym roku ze strony MCK i jego dyrektorki?

- Dla rozwoju Tomaszowa w sferze lokalnej kultury ważna jest przede wszystkim edukacja kulturalna, ale istotna jest również integracja mieszkańców oraz poczucie wspólnoty - mówi dyrektorka powołując się na przygotowaną na konkurs koncepcję. - Wprowadzę wspólne pomysły, np. chór miejski, orkiestrę miejską i miejski teatr. Marzę o wspólnym wypracowaniu produktu kulturalnego, dzięki któremu Tomaszów będzie rozpoznawalny i mam już na niego koncepcję organizacyjną - będzie to TM-ART FESTIWAL”, zaplanowany już na ten rok kalendarzowy. Założyłam sobie, że nie zmarnuję szansy, jaką daje nowe finansowanie zewnętrzne. Zamierzam wprowadzić mobilność pracowników, tak aby każdy czuł się pracownikiem MCK, odpowiedzialnym za jakość i stan wszystkich filii oraz siedziby MCK przy Placu Kościuszki 18. Zasadnym byłoby, aby filie pracowały w innych niż dotychczas godzinach, tzn. od 12.00- 20.00 - mówi dyrektorka.

Do południa to czas na czynności gospodarcze, a w przypadku O.K. „TKACZ” Filia 1 MCK dodatkowo wtedy, kiedy odbywa się wynajem sali widowiskowej. Wszystkie filie – dzięki wprowadzonemu równoważnemu czasowi pracy mogą pracować do południa czy też w weekendy wtedy, kiedy wymaga tego realizacja zadań statutowych, np. dopołudniowe warsztaty dla szkół czy przedszkoli.

- Zapraszam serdecznie do współpracy wszystkie środowiska,grupy formalne i nieformalne. Jestem otwarta na współpracę, bo tomaszowską kulturę tworzymy wszyscy. Doceniam to, co robią inni, i chciałabym dać przestrzeń do rozwoju, to, czym dysponujemy jako MCK, po prostu wsparcie. Dziękuję wszystkim, którzy od wielu lat tworzą kulturę w Tomaszowie, a w szczególności dziękuję dotychczasowym dyrektorom placówek kultury za wszystko, co dotychczas i mam nadzieję na owocną współpracę także w nowej zawodowej rzeczywistości - mówi Barbara Przybysz.

PROJEKTY DO REALIZACJI w 2016 założone przez Barbarę Przybysz w koncepcji przedstawionej komisji konkursowej

Tomaszowskie Teatralia – rozszerzenie o zasięg ogólnopolski

Tomaszowska Akademia Filmowa w Plenerze

Rozwój Miejskiego Teatru „TRZCINA”

III Tomaszowski Festiwal Ekologiczny REJS NA CZYSTĄ WYSPĘ 2016

Inauguracja Chóru Miejskiego

Inauguracja Orkiestry Miejskiej

Spotkań z kulturą tomaszowskich Żydów ciąg dalszy."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto