Bankowość i finanse cyfrowe na UŁ

Artykuł sponsorowany
Fot. archiwum Uł
Uniwersytet Łódzki wraz z firmami partnerskimi Accenture i mBank otwiera na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym nowy kierunek studiów - bankowość i finanse cyfrowe. Od października br. studenci będą tam mogli zdobywać kompetencje informatyczne w powiązaniu ze znajomością systemu finansowego. Planowane jest przyjęcie maksymalnie stu osób.

Utworzenie nowego kierunku zostało podyktowane zgłaszanym przez pracodawców zapotrzebowaniem. Relacje z przedsiębiorcami stają się integralną częścią rozwoju szkół wyższych. Umożliwiają nie tylko określenie oczekiwań pracodawcy, ale również przygotowanie absolwentów atrakcyjnych dla rynku pracy. Coraz częściej firmy uczestniczą w organizowaniu programów dydaktycznych, zajęć, warsztatów i staży.

Jak podkreślił w jednym z wywiadów rektor uczelni prof. Włodzimierz Nykiel, praktyka dowodzi, że dzisiaj osoba, która zna się na finansach i pracuje w tej sferze, będzie skuteczna w swoich działaniach, gdy posiądzie na odpowiednim poziomie jednocześnie wiedzę i umiejętności informatyczne.

Kierunek bankowość i finanse cyfrowe współtworzyć będą dwie duże firmy: mBank S.A. i Accenture Sp. z o.o. - wiodące podmioty w sektorze bankowym i konsultingu.

Obie mogą się poszczycić dokonaniami, jedna na rynku ogólnopolskim, druga na międzynarodowym. Otóż mbank udowodnił, że w Łodzi można rozwinąć serwis bankowy, który będzie zdobywać nagrody na całym świecie. Druga z firm - Accenture jest największym na świecie przedsiębiorstwem outsourcingowym i konsultingowym w dziedzinie zarządzania i wysokich technologii.

Obie firmy zapewnią również trzymiesięczne płatne praktyki po II roku studiów. Będą one mieć formę staży wakacyjnych albo zostaną podzielone na kilka krótszych.

Studia mają charakter praktyczny i są prowadzone przez osoby z doświadczeniem zawodowym kadry naukowo-dydaktycznej Uniwersytetu Łódzkiego i praktyków biznesu z firm partnerskich.

Kierunek bankowość i finanse cyfrowe jest przeznaczony dla osób, które interesują się zagadnieniami związanymi z finansami i bankowością oraz wykorzystaniem rozwiązań informatycznych w finansach.

W trakcie studiów będą realizowane między innymi takie przedmioty, jak: bankowość, finanse przedsiębiorstw, rynki i produkty finansowe, rachunkowość, analiza finansowa, gospodarka cyfrowa, techniki informatyczne, struktury danych i algorytmy, warsztaty medialne.

Na IV semestrze studenci będą wybierać jedną z dwóch specjalności: bankowość 3.0 lub IT w finansach.
Absolwenci znajdą zatrudnienie w wielu obszarach gospodarki, m.in. w bankach, firmach konsultingowych oraz podmiotach współpracujących z instytucjami finansowymi i wykorzystujących technologię cyfrową, zarówno w obszarze obsługi klienta, jak i w funkcjach zapleczowych.

Chętni będą mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich w kraju i za granicą, gdzie obowiązuje dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego.

Dla absolwenta pierwszego stopnia bankowości i finansów cyfrowych otwarte są także studia podyplomowe i kursy dokształcające na Uniwersytecie Łódzkim oraz innych uczelniach w Polsce.


Specjalizacje na kierunku bankowość i finanse cyfrowe

Bankowość 3.0 to synonim bankowości nowej generacji - współczesnego trendu, oznaczającego uwzględnienie nowoczesnych rozwiązań technologicznych (m.in. internetu, mediów społecznościowych, urządzeń zdalnego - w tym mobilnego- dostępu i innych technologii cyfrowych) w realizacji strategii banku opartej na kompleksowym systemie zarządzania relacjami z klientami. Specjalność ta umożliwia poznanie podstaw prawnych bankowości i współczesnych trendów, strategii konkurowania w sektorze bankowym, specyfiki marketingu bankowego i zarządzania tą instytucją, a także jej relacjami z klientami. Uwaga poświęcona zostanie także zagadnieniom związanym z zarządzaniem ryzykiem, oceną zdolności kredytowej, controllingiem bankowym, a także informatyki bankowej.Studia w zakresie bankowości 3.0 przygotowują m.in. do zawodów: pośrednika finansowego, referenta bankowości, projektanta pakietów usług finansowych, menedżera produktu, opiekuna/doradcy klienta, pracownika obsługi klienta, analityka biznesowego, eksperta funkcjonalnego, asystenta kierownika projektu.

IT w finansach oznacza zastosowania technologii informatycznych w finansach, w szczególności w instytucjach finansowych. Studenci tej specjalności poznają m.in. podstawy programowania wizualnego, projektowania systemów informatycznych i zasad walidacji zamierzeń informatyzacyjnych, a także systemy operacyjne, bazy i hurtownie danych oraz moduły finansowo-księgowe systemu zarządzania przedsiębiorstwem. Uwaga zwrócona zostanie także na bezpieczeństwo informatyczne i zarządzanie ryzykiem informatycznym.
Absolwenci IT w finansach znajdą zatrudnienie w zawodzie: analityka systemów informatycznych, konsultanta do spraw systemów teleinformatycznych, specjalisty do spraw rozwoju oprogramowania systemów informatycznych, specjalisty do spraw wdrażania systemów informatycznych.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto