Auto Radar MMki - Carbodies FX4R Auto Radar MMki - Carbodies FX4R

(© Łukasz Ratajczyk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W pierwszym odcinku nowego cyklu, Auto Radar MM-ki złapał niezwykle wyjątkowy pojazd - Carbodies FX4R.

Drugi odcinek Auto Radaru MM-ki poświęciliśmy niezwykłemu "maluchowi"

Samochód pochodzi z początku lat 80., lecz jego stylistyka w sposób oczywisty nawiązuje do limuzyn z lat 60. - od tego czasu, aż do najnowszych modeli, nie uległa znaczącej zmianie. Auto rozpoznawane jest głównie jako British Cab, czyli znana wszystkim, klasyczna brytyjska taksówka. Mało kto jednak wie, że - jak podkreśla właściciel auta, Maciej Ryszka - jest to prawdopodobnie jeden z dwóch modeli samochodów na świecie zaprojektowany od podstaw jako taksówka.

Carbodies FX4R to w linii prostej brat bliźniak modelu Austin FX4, auto zaprojektowała Firma Austin w kooperacji z koncernem Mann oraz firmą taksówkarską Overton. Za nadwozia odpowiadał wspomniany wcześniej koncern Carbodies, który po zakończeniu współpracy z Austinem, na mocy nabytych praw, rozpoczął samodzielną produkcję auta. Carbodies FX4R od swojego poprzednika różnił się nową jednostką napędową, zrezygnowano z 2,2L Diesla Austina, którego zastąpił 2,3L silnik Rovera o mocy 63 km.

Auto, jak podkreśla pan Maciej, jest stosunkowo ekonomiczne i w cyklu miejskim spala około 8 litrów paliwa. Właściciel chętnie opowiada nam o wielu ciekawych rozwiązaniach, prezentując zabezpieczenia klamek przed przypadkowym otwarciem drzwi, interesujący mechanizm opuszczania szyb przywołujący na myśl rozwiązania znane z pociągów, dodatkowe rozkładane siedziska powiększające oddzielony przedział pasażerski o kolejne dwa miejsca, czy olbrzymi wbudowany mikrofon służący niegdyś do łączności z centralą Radio Taxi. Zabytkowe auta to wielka pasja pana Macieja, kto wie może jeszcze kiedyś uda nam się go spotkać na jednej z łódzkich ulic.


Posiadasz ciekawy pojazd? Chcesz pokazać go innym czytelnikom MM-ki? Czekamy na Twoje zgłoszenie pod adresem redakcja@mmlodz.pl. W tytule maila prosimy wpisywać: "Auto Radar".


Czytaj więcej o motoryzacji:


Kliknij w pierwsze zdjęcie, żeby rozpocząć przeglądanie fotogalerii:

Wiadomości Łódź, Wydarzenia Łódź

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

:). Podoba mi się ten pomysł no i to pierwsze autko.
W dodatku złapałem je i umieściłem na MM-ce już rok temu :)
http://www.mmlodz.pl/photo/51379/MOTO+WETERAN+BAZAR+2010.09.10