Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arkadia - kraina szczęścia za kilka złotych

(rk)
Jednym z ciekawszych zabytków Arkadii jest stylizowana na starożytną Świątynia Diany (w tle) oraz Łuk Grecki(na pierwszym planie) .
Jednym z ciekawszych zabytków Arkadii jest stylizowana na starożytną Świątynia Diany (w tle) oraz Łuk Grecki(na pierwszym planie) .
Park romantyczny w Arkadii pod Łowiczem jest ewenementem na skalę europejską. Co roku tłumy turystów przyjeżdżają tam, aby obejrzeć parkowy kompleks, stylizowany na mityczną krainę szczęśliwości - Arkadię.

Arkadia leży zaledwie 5 kilometrów od Łowicza. W pobliżu jest też zabytkowy Nieborów, a w okolicznych wioskach nie brakuje zabytków.

Na 5-kilometrowym odcinku drogi, łączącym Arkadię z Nieborowem rośnie około 200 lip, które mają ponad 170 lat. Park romantyczny w Arkadii jest jednym z najciekawszych w Polsce, a w czasach swej świetności był uważany za jeden z najwspanialszych w Europie.

Na pomysł stworzenia sentymentalnego parku, gdzie będzie można dumać i odpoczywać wśród starożytnych ruin, wpadła Helena Radziwiłłówna pod koniec lat 70. XVIII wieku. W miejscowości Łupia stworzyła kompleks parkowo-architektoniczny o nazwie Arkadia. Nawiązywała ona do mitycznej krainy szczęśliwości.

Do najciekawszych zabytków zalicza się Świątynię Diany, zbudowaną w 1783 roku. W przeszłości nazywano ją różnie: Świątynią Minerwy, Mądrości, a nawet Miłości, bo wielu kawalerów do dziś oświadcza się na jej schodach swym wybrankom.

Pod trójkątnym frontonem, który wspiera się na kolumnach jońskich, widnieje napis w języku włoskim. To cytat z Petrarki: "Tutaj odnalazłem pokój po każdej mojej walce".

Wewnętrzne sklepienie świątyni zajmuje przepiękny fresk "Jutrzenka", autorstwa Jana Piotra Norblina (1783-1785). W sezonie turystycznym (od maja do września) w Świątyni Diany można oglądać zbiór antycznych rzeźb z kolekcji Heleny Radziwiłłówny.

Niezwykle ciekawy, ale niestety niedostępny dla turystów, jest akwedukt rzymski. Ze względu na jego stan techniczny nie wolno na niego wchodzić, choć odbudowano go niedługo po wojnie. Łączy brzegi rzeczki i wygląda bardzo malowniczo. Można go zobaczyć m.in. w ekranizacji "Przygód Pana Kleksa".

Ulubionym miejscem turystów, w którym często się fotografują, są okolice Łuku Greckiego. Tuż obok znajduje się Domek Murgrabiego, a dalej Domek Gotycki i Przybytek Arcykapłana. Ogromnym powodzeniem cieszy się Grota Sybilli. Można do niej wejść górą od Domku Gotyckiego lub dołem. Jaskinia utworzona z ogromnych głazów robi niesamowite wrażenie. Na terenie parku znajduje się też dom Jana Konopnickiego, w którym przez 10 lat mieszkała poetka i nowelistka Maria Konopnicka. Zwiedzanie Arkadii to wspaniały pomysł na odpoczynek w czasie wakacji.

• Muzeum w Arkadii czynne jest od 10 do 17.30.
• Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy (dla emerytów, uczniów i studentów) - 4 zł.
• Przez Nieborów i Arkadię przebiega trasa rowerowa nr 3 o długości 11 km z Nieborowa przez Mysłaków i Zielkowice do Łowicza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto