Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aplikacje adwokackie. Łodzianie zdali egzaminy najlepiej w kraju!

Jacek Losik
Egzaminy na aplikację to dopiero przedsmak tego, co młodych prawników czeka na egzaminach końcowych. To po nich staje się jasne, kto zostanie adwokatem. Na zdjęciu ubiegłoroczny test końcowy.
Egzaminy na aplikację to dopiero przedsmak tego, co młodych prawników czeka na egzaminach końcowych. To po nich staje się jasne, kto zostanie adwokatem. Na zdjęciu ubiegłoroczny test końcowy. Krzysztof Szymczak
Łódź ma najzdolniejszych aplikantów w kraju. Drugie miejsce w Polsce zajął Kraków. 77 proc. młodych prawników z regionu zdało państwowy egzamin wstępny na aplikację adwokacką.

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało wstępne wyniki państwowych egzaminów na aplikacje adwokackie, które zorganizowano 30 września. I okazuje się, że... mamy powody do dumy. Potencjalni adwokaci z województwa łódzkiego poradzili sobie najlepiej w całym kraju.

W stolicy naszego regionu do testu zorganizowanego w budynku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieście przystąpiło pod koniec września 96 osób. Pozytywny wynik uzyskało 74 z nich, czyli 77,1 proc. Druga najlepsza zdawalność była w Krakowie - 67 proc. Odrobinę gorzej poszło młodym prawnikom, którzy stanęli przed komisją egzaminacyjną nr 2 w Warszawie - tam zdało 66,2 proc.

Aplikacja adwokacka Łódzkiem. Mimo konkurencji wzrasta liczba chętnych na egzamin

Najniższa zdawalność była natomiast w Bielsku-Białej (39,5 proc.), Częstochowie (40,5 proc.) oraz Białymstoku (43,4 proc.). Ogólnie do egzaminów wstępnych na aplikację adwokacką w całym kraju przystąpiło 2.817 osób, a zdały 1.603 osoby, czyli blisko 60 proc. Dla porównania, w ubiegłym roku średnia zdawalność wyniosła 42,6 proc.

Egzamin trwał 150 minut. W tym czasie do rozwiązania był test, składający się ze 150 pytań jednokrotnego wyboru. Aby go zaliczyć trzeba było odpowiedzieć na 100 pytań. Najlepszy wynik w Łodzi to 132 punkty.

Jak podaje Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi, dostanie się na aplikację, to dopiero początek kolejnego etapu kształcenia adwokatów. Kandydaci po uzyskaniu wpisu na listę aplikantów rozpoczynają trwające 3 lata szkolenie, które odbywa się pod opieką adwokata z co najmniej 5-letnim doświadczeniem zawodowym.

W tym czasie aplikanci nadal chodzą na zajęcia wskazane przez dziekana ORA. Pomagają również swoim patronom w prowadzeniu spraw - mogą m.in. przygotowywać pisma sądowe, a nawet zastępować ich na sali sądowej. Ostatnim etapem jest zdanie wyczerpującego, kilkudniowego egzaminu końcowego.

30 września przeprowadzono również egzaminy wstępne na aplikacje radcowską, notarialną oraz komorniczą.

Test dla radców prawnych zdało 58,15 proc. z 141 przystępujących. Średnia w kraju wyniosła natomiast 54,6 proc.

Do egzaminu na aplikację komorniczą zgłosiło się 27 osób, zdało 10. Zdawalność na poziomie 37 proc. jest o ponad 8 proc. niższa niż średnia zdawalność w kraju.

Egzamin dla notariuszy, który odbywał się w Poznaniu, zdało blisko 53 proc. i jest to najwyższy wynik w kraju. Średnia wyniosła 41,2 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto