Będzie przedłużenie alei Kościuszki?

Będzie przedłużenie alei Kościuszki? (© Infografika: Tomasz Frączek)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pomysł przedłużenia alei Kościuszki pojawił się w Łodzi już w latach 70. XX w. ZDiT ogłosił przetarg na opracowanie projektu przedłużenia al. Kościuszki do ul. Włókniarzy. Marek Janiak, architekt miasta tłumaczy, że jedna nitka al. Kościuszki ma wpadać w ulicę Wólczańską. Druga zostanie poprowadzona w śladzie obecnej ul. Potza, czyli przy Bombonierce i dalej będzie biegła między halą sportową a targową.

40 lat temu planowano, że aleja Kościuszki, łącznie z torowiskiem będzie biegła aż do placu przy katedrze. Teraz nowa droga ominie budynki kurii.

Koncepcję przedłużenia al. Kościuszki opracowało Biuro Architekta Miasta. Marek Janiak wyjaśnia, że nowy odcinek Kościuszki będzie się krzyżował z aleją Politechniki i ulicą Wołową, o co zabiegają inwestorzy z tamtego rejonu Łodzi.

Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu twierdzi, że przedłużenie al. Kościuszki zmniejszy korki na ul. Radwańskiej oraz rozwiąże też problem dużego natężenia ruchu podczas targów. Teraz dojazd do nowej hali, która należy do Międzynarodowych Targów Łódzkich, jest tylko z jednej strony, czyli od alei Politechniki. Nowa droga umożliwi do niej dojazd od strony ul. Wólczańskiej.

Nowy fragment Kościuszki powinien zgodnie z wytycznymi pomieścić drogę rowerową oraz pojedynczy pas dla autobusów. Szerokość buspasa to aż 3,5 m. Nie zapomniano też o przystankach, które mają powstać na ul. Wólczańskiej między ul. ks. Skorupki a nowym odcinkiem al. Kościuszki.

Projekt według koncepcji Biuro Architekta Miasta ma być gotowy już w połowie grudnia. Kiedy nowa droga powstanie tego nie wiadomo. Grzegorz Nita mówi, że przedłużenie al. Kościuszki jest bardzo potrzebne, bo inaczej nie zmniejszy się korków w tamtym rejonie.

Będzie przedłużenie alei Kościuszki?

Czytaj także

  Komentarze (17)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  colins (gość)

  a co z wróblewskiego na odcinku al politechniki jana pawła czy wy oszołomy radni i ta wasza zdanowska macie pojęcie jaki tam jest ruch w godzinach szczytu

  Florek (gość)

  Po to się teraz remontuje Wólczańską żeby ją za chwilę znów pruć? Jak ja lubię te nasze gospodarne władze...

  vte59 (gość)

  Przedstawiona mapa jest błędna, do al. Kościuszki nie dochodzi ul. Brzeźna, tylko ul. Radwańska, czy Architekt Miasta może już sam zmieniać nazwy ulic w Łodzi?

  gość (gość)

  A czy szanowni wizjonerzy to w ogóle wiedzą, że w najnowszym budżecie unijnym nie będzie w ogóle pieniędzy na drogi w miastach? No to może czas się wziąć za przygotowanie projektów pod dofinansowanie do transportu publicznego zamiast marzyc o kolejnych hektarach asfaltu, które co najwyżej mogą być kontrproduktywne dla funkcjonowania miasta?

  marek (gość)

  Ulice w centrum to trzeba zwęzać a nie rozszerzać. Tak robi się w miastach zachodnich gdzie już zdazyli zauwazyć, ze wtlaczanie samochodów do centrum zabija te centra. Zamiast budowac kolejne szerokopasmowe drogi trzeba budowac dobry system komunikacji publicznej w centrum tak aby czyste, szybkie tramwaje umozliwiały dojazd o centrum. Niestety betonowa myśl z lat 60-tych ubiegłego wieku mocno trzyma sie w Łodzi w glowach twardogłowych niereformowalnych dinozaurów.

  ja (gość)

  Ja czekam na realizację tego projektu 30 lat co najmniej i nie mogę się doczekać ciekawe czy tym razem się DOCZEKAM!

  gość (gość)

  Prosta metoda, żeby kompletnie zakorkować Kościuszki. No i jaki sens pakować kolejne samochody do ścisłego centrum? No ale pan Janiak jeździ tamtędy z uczelni do roboty, to musi sobie poszerzyć.

  Lam (gość)

  ...teraz nowa droga ominie budynki kurii. SKANDAL !!!!!!!!!!!!
  GDYBY TAM STAŁY BLOKI,TO JUŻ DAWNO BY BYŁO WSZYSTKO WYBUDOWANE !!!
  ALE NIE- TU CHODZIO TO,ŻEBY CZASEM KLER NIE MIAŁ POD OKNAMI AUTOSTRADY !!!
  Ile będzie nasz(podatników) kosztowało włazidupstwo PO w kościelną pupę?

  Miejscowy (gość)

  Wątpliwe. Grunty na przedłużeniu Kościuszki (m.in. boisko szkolne SP nr 40 z przyległościami) stanowią roszczenia dawnych właścicieli. Skarb Państwa od kilkunastu lat nie znalazł rozwiązania, zatem wątpię, aby decyzje tak szybko zapadły. Budynek SP 40 i WODN stoi częściowo na gruncie prywatnym, o który toczy się postępowanie. Ponadto na planowanej trasie przedłużenia stoi kamienica oraz grunty spółdzielni mieszkaniowej, która bodajże ostatnio je sprzedała prywatnemu inwestorowi...

  kris (gość)

  Na przeciwko hali nowej hali MTŁ lada moment powstanie nowe centrum handlowo-usługowe "Sukcesja" i o ile przedłużenie al. Kościuszki w tym miejscu nie kolidowałoby z budową Sukcesji, byłoby to naprawdę dobre połączenie centrum z nowym kompleksem.